VIDEO: Ako na najčastejšie bolesti kolena, drieku či lakťa
Dalo by sa povedať, že žijeme v civilizácii chronickej bolesti. Možno je to trošku kvetnaté prirovnanie, ale dobre vystihuje situáciu dnešných dní - množstvo chronickej bolesti spôsobenej nevhodnými pracovnými a životnými návykmi. Týka sa to najmä bolesti kolena, drieku či lakťa. Čo sa s tým dá robiť?
Naďa Ulehlová vie o bolesti veľa - je totiž skúsenou fyzioterapeutkou. Potvrdzuje, že veľa ľudí pri bolesti siahne po prvej pomoci - bandážach, alebo iných ortopedických pomôckach. Tým však situáciu často len zhoršia, pretože chronická bolesť zvykne byť spôsobená svalovou dysfunkciou a vtedy bandáže svaly zbytočne "rozmaznajú". Samozrejme, sú aj prípady, kedy je bandáž nevyhnutná. Poďme sa na tieto prípady pozrieť.
Bolesti v členku
Tieto bolesti môžu byť vyvolané aj artrotickými zmenami - štrukturálnymi zmenami na kĺbe. "Vtedy sú pomôcky vhodné aj počas dňa, aby sme poškodenia na kĺbe a chrupavke nezhoršovali. Pokiaľ ale ide o úrazové problémy, napríklad pri vytknutom členku, vtedy sú pomôcky vhodné len zo začiatku, keď je končatina opuchnutá, bolí nás, chýba stabilita kĺbu. Postupne sa ale snažíme počas denných aktivít ortopedickú bandáž snať a pracovať na vytvorení svalov v oblasti členkového kĺbu, ktoré nám do budúcna túto bandáž nahradia," vysvetľuje Naďa Ulehlová.
Preto tieto ortopedické pomôcky nosme len keď ideme športovať, alebo ak existuje zvýšené riziko podvrtnutia členku. Len pri štrukturálnych zmenách, ktoré zostávajú s nami neustále, sú bandáže neoddeliteľnou súčasťou nášho života, pretože pomáhajú fungovať bez bolesti.
Bolesti driekovej chrbtice
Tento typ bolesti sa dnes vyskytuje pomerne často, pretože je spojený s narušením stability a rovnováhy medzi svalmi v oblasti driekovej chrbtice. Typické sú v tomto prípade výrazné bolesti a obmedzený rozsah pohybu. Ortopedické pomôcky, ako je korzet, dokážu funkcie týchto svalov nahradiť a v akútnom štádiu - pri výrazných bolestiach, pomáhajú fungovať počas bežného života.
Keď bolesti prejdú, je vhodné pomôcky a korzet nahradiť svalovou aktivitou. Čiže kombinovať pomôcky s aktívnym cvičením.
"Pomôcky by sme mali používať len pri zvýšenej záťaži - keď dvíhame bremená, deti, keď dlhodobejšie stojíme, alebo ideme v aute. Počas bežných denných aktivít, ktoré si nevyžadujú námahu, by sme pomôcky používať nemali. Mali by sme sa snažiť o to, aby sme vytvorili dostatočnú súhru svalov v oblasti driekovej chrbtice, ktorá pomôcky nahradí. Samozrejme, je dobré mať korzet doma, a používať ho vtedy, ak vzniknú zvýšené nároky na stabilitu - napríklad pri športe, pri zvýšenej námahe, ale nie za bežných okolností. Čiže korzety nemajú nahrádzať svalovú silu," upozorňuje Naďa Ulehlová.
Bolesti zápästia a lakťa
Bolesti zápästia a lakťa dokážu byť niekedy tak výrazné, že znemožňujú pohyb. Vtedy môžeme pociťovať v lakti bolesť, ktorá vystreľuje až do prstov. Pokiaľ sú bolesti výrazné, je vhodné použiť na tieto kĺby bandáž a porozmýšľať, prečo tieto bolesti vôbec vznikli.
"V oblasti lakťa sa vyskytujú diagnózy tenisový a golfový lakeť. Obe tieto diagnózy vznikajú kvôli narušenej funkcii v oblasti ramenného kĺbu a lakeť nám len ukazuje nedostatočnú súhru svalov v oblasti ramena. Preto je vhodné pomôcky pre lakťový kĺb nosiť len dočasne - pri aktívnych bolestiach a zvýšenej námahe. Do budúcna by sme ale mali popracovať na svaloch v okolí ramena a na ich lepšiu funkčnosť následne zareaguje aj lakeť. Bandáž by sme mali mať pri sebe len vtedy, ak potrebujeme niečo nosiť, presťahovať niečo z miesta na miesto, pracovať v záhrade - čiže pri tom, čo si vyžaduje väčšiu súhru svalov. Za bežných okolností, pokiaľ nemáme bolesti, nie je bandáž vhodná, pretože potom nevytvárame svalovú silu, ktorú potrebujeme namiesto bandáže," hovorí fyzioterapeutka.
V oblasti zápästia sa objavuje aj syndróm karpálneho tunela. Ten sa prejavuje nielen bolesťou, ale tiež tŕpnutím prstov.
"Prsty tŕpnu preto, lebo kosti tlačia na nerv, ktorý ide smerom k prstom. Tieto kostičky reagujú na preťaženie svalov v oblasti zápästného kĺbu. Pri výraznom tŕpnutí a pri bolestiach je vhodné použiť bandáž, ale takisto len vtedy, keď je zvýšená námaha. Po odznení akútnych bolestí je vhodné porozmýšľať nad ergonómiou v práci - ako mám myš, klávesnicu, ako so zápästím hýbeme, aby sme predchádzali opätovnému návratu týchto bolestí," upozorňuje Naďa Ulehlová.
Tento video seriál na tému BOLESTI CELÉHO TELA vám prinášajú kvalitné FUTURO™ bandáže od spoločnosti 3M určené na cvičenie bez obmedzení.