Viete poskytnúť prvú pomoc?
Ktokoľvek sa môže ocitnúť v ohrození života. Málokto ho vie aj zachrániť, či aspoň sa o to pokúsiť. Univerzálne pravidlo profesionálnych záchranárov znie: podať akúkoľvek prvú pomoc je vždy lepšie ako sa nečinne prizerať.
Na konferencii Umenie byť Ženou, ktorá sa konala v Bratislave už po štvrtýkrát, nájdete mnoho užitočných tém. Prvá pomoc k nim patrí. Práve na konferencii vzdelávali prítomné dámy záchranári z Akadémie prvej pomoci, MUDr. Martin Fabián a Bc. Ľuboš Pavlovič z Trnavy, ktorí nám objasnili, ako na tom laická verejnosť ohľadom poskytnutia prvej pomoci je a tiež, ako správne poskytnúť prvú pomoc.
Akadémia prvej pomoci je súkromná iniciatíva, ktorej pracovníci školia prvú pomoc s radosťou a úsmevom už štyri roky. Záujem má aj verejnosť.
Poďme sa zachrániť
Ako hovorí záchranár Ľuboš: „Aj mamičky a materské centrá. Spustili sme projekt Bezpečne na školách pre študentov stredných škôl v Trnave, chystáme sa podobnú akciu rozbehnúť aj v Bratislave a Piešťanoch. Robíme prednášky aj v materských školách, hoci školiť deti je veľmi náročné. Je ťažké udržať ich pozornosť. No na druhej strane deti sú veľmi vnímavé, spolupracujú a správajú sa intuitívne. Paradoxne dospelý častokrát odvráti zrak od určitej nepríjemnej situácie, no dieťa chce pomôcť automaticky. Vie reagovať pohotovo. Deti ani dospelí dnes nemajú dostatočný prehľad. Pomaly a postupne však zisťujú, takže treba robiť osvetu. Súkromné firmy často vyhľadávajú príležitosť, ako vedieť viac, čo je veľké plus. A na to sme tu my.“
S čím si ľudia nevedia dať rady
Najväčším problémom je zástava obehového a dýchacieho systému. Podľa slov skúseného záchranára je resuscitovanie náročné, lebo sa ide vždy naostro a často bez skúseností. Tvrdí, že si stačí raz vyskúšať umelé dýchanie na figuríne a už je situácia iná.
Tréning na neživej figuríne dokáže perfektne pripraviť na reálnu situáciu. Teória nestačí. Profesionáli odporúčajú robiť si kurzy prvej pomoci raz ročne, aby pokus o záchranu života mal efekt. Ide o osemhodinový kurz pre verejnosť, kde sa okrem klasickej resuscitácie účastníci naučia používať aj prístroj AED – automatický externý defibrilátor, ktorého obsluha je veľmi jednoduchá a pritom vie spoľahlivo zachrániť ľudský život.
Ako postupovať, keď je človek v bezvedomí
Lekár odporúča hlavnú zásadu - poskytnúť akúkoľvek prvú pomoc, či je človek vyškolený kurzom alebo nie. Ide o záchranu života. Aj keď sa poskytne neodborne, je to vždy lepšie, ako sa na človeka v bezvedomí len pozerať. Pacient má aspoň šancu na prežitie. Univerzálne pravidlo teda znie – nečakať a pustiť sa do toho.
„Treba najprv spraviť takzvané prvotné vyšetrenie a zistiť aktuálny stav. Zisťujeme stav vedomia a stav dýchania, čo by nemalo trvať dlhšie ako 40 sekúnd. Keď zistíme, že pacient je v bezvedomí a nereaguje na žiadne podnety, musíme zistiť, či dýcha. Ak nemá vedomie a nedýcha, musíme začať resuscitovať. A voláme záchrannú službu,“ dodáva záchranár.
Ako by mala vyzerať resuscitácia si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.