Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Vitamín D – potrebujeme ho aj po lete?

Veronika Shoebridge

Vitamín D má prezývku aj vitamín slnka, pretože ho získavame prevažne zo slnka. Odkiaľ ho však doplniť, keď slnečných lúčov už nie je toľko ako v lete? 

Vitamín D – potrebujeme ho aj po lete?
29. NOV 2016

Čo je déčko vlastne zač?

Vitamín D nie je jeden vitamín, ale rovno celá skupina. Známe sú aj pod názvom kalciferoly a sú rozpustné v tukoch. Do tejto skupiny sa zaraďuje hneď niekoľko vitamínov: vitamín D1, vitamín D2, vitamín D3, vitamín D4 a vitamín D5. Označenie vitamín však nie je celkom s kostolným poriadkom. Ľudské telo si ho vytvára samo, takže ide skôr o hormón ako o vitamín. Do tela ho však okrem pôsobenia slnečného žiarenia vieme dostať aj vďaka tomu, čo jeme.

Čo pre nás dokáže urobiť?

Jednoducho povedané – veľmi veľa. Tak napríklad reguluje metabolizmus vápnika a fosforu v organizme. Ovplyvňuje hustotu kostí a zdravie chrupu, má potenciál regulovať priamo, alebo nepriamo viac ako 200 rôznych génov, zodpovedných za mnohé biologické procesy ľudského organizmu. Posilňuje našu imunitu, pôsobí antikarcinogénne, počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. Pozitívne vplýva na centrálny nervový systém. Keď si to teda zhrnieme, je pre naše telo absolútne kľúčový a nenahraditeľný.

Odkiaľ sa berie?

Jeho hlavným zdrojom je slnečné žiarenie, no do tela ho vieme dostať aj vďaka správnej strave. Ísť cestou pestrej a zdravej výživy je vhodné najmä počas zimných mesiacov, kedy je slniečka pomenej, alebo pre ľudí žijúcich v severských krajinách, ako je napríklad oblasť Škandinávie. Práve tam ľudia často trpia jeho nedostatkom kvôli tamojším dlhým, tuhým a tmavým zimám. Vtedy je vhodné do svojej každodennej stravy zaradiť potraviny bohaté na vitamín D. A keďže sme na Slovensku, momentálne pred bránami zimy, nezabudnite si pri vašom nasledujúcom potravinovom nákupe naplniť košík aj týmito bohatými zdrojmi vitamínu D: losos, vajíčka (najmä žĺtok), kakao, kvasnice, avokádo, hríby, mlieko (obsah tuku 3,5 %) či smotana.

Odporúčame: Das gesunde Plus Vitamín D3 kapsuly, 60 ks – výživový doplnok s vitamínom D3 pre doplnenie dennej potreby vitamínu. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm déčko

Pozor na nedostatok, ale i predávkovanie

Keď je ho málo, je zle. No všetkého zároveň veľa škodí a to platí aj pre vitamín D. Pri oboch verziách hrozí vážne zdravotné nebezpečenstvo. Najlepším spôsobom, ako si ustriehnuť to, aby ste mali vitamínu D vždy tak akurát, je zdravo a pestro sa stravovať. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Antioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťouAntioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťou

Každá ľudská bunka je napádaná voľnými radikálmi až desaťtisíc ráz denne a za sedemdesiat rokov nášho života sa v tele vytvorí až sedemnásť ton voľných radikálov. 

 

Bez akých živín sa bežci nezaobídu?Bez akých živín sa bežci nezaobídu?

Dobrý športový výkon závisí nielen od kvalitného tréningu, ale aj od zloženia jedálnička. 

 

Dajte zbohom únave i vyčerpaniu vďaka minerálke s obsahom b vitamínovDajte zbohom únave vďaka minerálke s obsahom B vitamínov

Ste milovníkmi minerálnych vôd? Najnovšie môžete siahnuť po takých, ktoré obsahujú nielen potrebné minerály, ale sú aj zásobárňou B vitamínov. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vitamín D – potrebujeme ho aj po lete?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.