Zabudnite na cukor a umelé sladidlá! Je tu stévia.
Stévia je považovaná za zdravú náhradu organizmu neveľmi prospešných umelých sladidiel a cukru. Práve ten je jedným z faktorov, ktoré sú zodpovedné za nadváhu, obezitu, cukrovku a ďalšie civilizačné ochorenia. Prijateľnou možnosťou ako spotrebu cukru znížiť a byť zdravším, je nahradiť biele kryštáliky zdravšou a všestranne využiteľnou alternatívou.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila ešte v roku 2012 znepokojujúce údaje, ktoré hovoria o tom, že počet ľudí s nadváhou a obezitou neustále narastá. Ak sa v tomto smere nič nezmení, v roku 2020 budú pojmom „obézni“ alebo „s nadváhou“ označení dvaja z troch ľudí.
Hlavným dôvodom je nezdravý životný štýl. Nie je neznáme, že zásluhu na týchto alarmujúcich štatistikách má aj spotreba cukru. Slováci napr. ročne skonzumujú v priemere viac ako 34 kg rafinovaného cukru na osobu, a to ani zďaleka nepatríme na špičku rebríčka v spotrebe cukru vo svete. Odborníci varujú, že je potrebné žiť zdravšie, a teda obmedziť aj vysokú spotrebu sacharidov.
Mnohí z nás v snahe vylúčiť rafinovaný cukor, siahnu po umelých sladidlách, ktoré, bohužiaľ, nie sú tou najvhodnejšou voľbou kvôli možným vedľajším účinkom. Z tohto hľadiska sa javí ako dobrá voľba stévia – sladidlo prírodného pôvodu, ktoré pochádza z oblastí Paraguaja.
To, čo iní využívajú stovky rokov, my spoznávame až dnes
Domorodci v Paraguaji používajú stéviu sladkú (stevia rebaudiana) stáročia bez akýchkoľvek problémov. Produkty vyrobené zo stévie sú prírodné a u nás všeobecne považované za bezpečné. V porovnaní s cukrom, ktorý je zdrojom prázdnych kalórií, má stévia takmer nulovú energetickú hodnotu a doposiaľ nie je potvrdené akékoľvek negatívne pôsobenie na zdravie. To sa o rafinovanom cukre, rozhodne, povedať nedá.
Okrem Paraguaja sa stévia pestuje v Brazílii, Číne, Japonsku či v oblastiach Pacifiku. A už aj u nás. Okrem iných pozitívnych účinkov slúži aj ako náhrada cukru a umelých sladidiel. Viacerí výrobcovia sa rozhodli nezdravé sacharidy vo svojich produktoch nahradiť stéviou, ktorá môže byť až 300-krát sladšia ako cukor. K dispozícii je viacero variantov sladidiel zo stévie, ktoré sú dostupné v lekárňach, obchodoch so zdravou výživou a e-shopoch.
Vyberte si to, čo vám najviac vyhovuje
Sortiment produktov zo stévie sa neustále rozširuje. Na výber máte aj tieto možnosti:
1. Rastlina „Stévia cukrová“ priamo v kvetináči je pomerne bežným sortimentom v lepších záhradníctvach alebo e-shopoch. Darí sa jej na okennom parapete i v záhradách. Na osladenie kávy a čaju vám postačia dva až tri umyté lístky. Podobným efektom sladenia disponujú aj sušené celé, alebo drvené lístky stévie (je možné pripraviť ich aj doma zo živej rastliny).
2. Stévia v tekutej forme sa používa pri varení, pečení, ale aj sladení kávy a čaju. Spravidla je 150-krát sladšia ako cukor, čiže zopár kvapiek sa vyrovná čajovej lyžičke cukru.
3. Je praktické mať po ruke tabletkové sladidlá zo stévie, ktoré sú zhruba 30-krát sladšie ako cukor. Použitie je najjednoduchšie, pretože čajovej lyžičke cukru zodpovedá jedna malá tabletka. Oceníte ich v kaviarni, v práci i doma na osladenie nápojov.
4. Stévia koncentráty sú ideálnymi pomocníkmi pri zaváraní, pečení a varení. S nimi pripravené koláče a zákusky sú rovnako sladké, ale oveľa zdravšie. Koncentráty v podobe bieleho kryštálu sú 10-krát sladšie ako cukor, to znamená, že 1 lyžička stévie nahradí 10 lyžičiek klasického cukru.
5. Pre tých, ktorým sa nechce prepočítavať pomer cukru k stévii, je k dispozícii sladidlo, kde čajová lyžička cukru predstavuje čajovú lyžičku stévie. Tu už nie je naozaj nič na pomýlenie.
Aj život s nadváhou či cukrovkou môže byť vďaka stévii sladký
Stévia má nulovú kalorickú hodnotu a ide o produkt prírodného pôvodu, preto sa používa ako zdravá náhrada cukru a umelých sladidiel. Je vhodná pre tých, ktorí sa snažia schudnúť, ľudí s cukrovkou a vyznávačov zdravého životného štýlu. Podľa JECFA (spoločný výbor FAO/WHO pre potravinárske prídavné látky) je stévia bezpečným sladidlom pre ľudí s diabetom, pretože nemá vplyv na hladinu krvného cukru a krvný tlak.
Zdroje:
European Stevia Association (EUSTAS), dostupné na: http://www.eustas.org The http://www.steviabenefits.org/ FAO / WHO pre potravinárske prídavné látky (JECFA), dostupné na: http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf/jecfa/cta/63/Steviol.pdf&usg=ALkJrhhF8mljMJGOQu6cUkqtoTez-enL4g Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Bratislava, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, Ročník XVI, apríl 2012, ISSN 1338-7243, Cukrová repa, cukor, Situačná a výhľadová správa k 30.9.2011, dostupné na: http://www.vuepp.sk/dokumenty/komodity/2012/cukor.pdf Organisation for Economic Co-operation and Development: dostupné na: www.oecd.org/health/prevention.
Diskusia k článku - Zabudnite na cukor a umelé sladidlá! Je tu stévia.
Nový príspevok
Ahoj všem, stévie je docela dobrá, ale někdy cítím pachuť. Našla jsem ještě maltitol, který je také celkem používaná náhražka cukru. Má nižší glykemický index a méně kalorií i sacharidů než cukr. Prý může být ve větším množství škodlivý, ale tak posuďte sami http://maltitol.cz/riziko-laxativnich-ucinku/ je zase pravda, že se používá často do různých sladkostí a žvýkaček.