Cvič neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek so Supershape PREMIUM už od 6,50 €

Začiatok roka môže byť náročný. Držte sa našich tipov a vykročíte doň tou správnou nohou

Advertoriál

Začiatok roka býva niekedy náročný. Cez sviatky sme si neraz povedali, že to je naozaj už posledný kúsok koláča. Teraz potrebujeme nadviazať na disciplínu a začať sa stravovať striedmejšie. Vrátiť sa k cvičeniu a športovaniu vonku, ak to počasie dovolí. Začiatok nového roka býva spojený s mnohými predsavzatiami. Uzdu sme okrem jedla možno povolili aj nákupom. A tak spolu ruka v ruke kráčajú cvičenie, zdravý životný štýl aj šetrenie.

Tesco_Pokladna_Zakaznik
Zdroj: PR, H1
21. FEB 2023

Zdravý životný štýl

Kvalitný spánok, pohyb, pitný režim a zdravá strava sú základné kamene zdravého životného štýlu. Vytvorte si vhodné podmienky. Ponúkame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým to pôjde ako po masle.

Spánok a meditácia

Ku kvalitnému spánku vám pomôže nielen vyhovujúci matrac, ale i zvládnutie stresu a upokojenie mysle. Vyskúšajte meditovať. Je vedecky dokázané, že meditácia má množstvo benefitov – od psychickej rovnováhy cez zbavenie sa rôznych neduhov až po zlepšenie zdravotného stavu. Stačí pár minút denne. Pravidelnosť je v tomto prípade kľúčová. 

TIP: Vytvorte si útulné prostredie na meditáciu, meditačný vankúš na sedenie a malý vankúšik na oči vám pomôžu lepšie sa ponoriť do vnútorného sveta a odstrihnúť sa od vonkajších vnemov.

Vyberte si vhodný šport

Nájdite si šport, ktorý vám vyhovuje, a budete sa na svoju „hodinku“ cvičenia vždy tešiť. Chôdzaje najprirodzenejší pohyb. Môžete zvýšiť tempo do behu alebo si zaplatiť permanentku do fitnescentra. Obľube sa v zime tešia plávanie v bazéne či halové športy. A skvelé sú i lekcie jogyalebo pilatesu, vďaka ktorým ponaťahujete telo a doprajete mu relax.

TIP: Skúšali ste otužovanie? Nemusíte sa hneď ponárať medzi ľadové kryhy, začnite postupne doma v sprche.

Pravidelný pitný režim

U každého funguje niečo iné. Niekto si robí čiarky za vypité poháre vody, niekto si na stôl položí karafu s vodou a pije postupne počas dňa. Spoľahnite sa na svoje telo. Indikátorom, kedy sa napiť, je smäd. Najlepšia je čistá voda. Počas zimy skúste i rôzne bylinkové čaje. Pozor však, každá bylinka má svoj účinok. Skúsiť môžete i domáce limonády, odšťavené ovocie a zeleninu. K tekutinám sa počítajú aj polievky. 

Zdravá strava

V zime uprednostnite teplé jedlá, kvasenú zeleninu, obilniny, strukoviny, čerstvé ovocie a zeleninu. Nevynechajte ani ryby alebo výberové červené mäso. Siahnite aj po koreninách, ktoré vás zahrejú, napríklad karí či škorica. Spestrením môže byť sušené ovocie a oriešky. 

Riaďte sa heslom: Čím jednoduchšie, tým lepšie.

Pripravili sme pre vás recept na jednoduché jednohubky. Ak si k nim nakrájate zeleninu alebo pridáte obilninovú prílohu, ľahký obed za pár drobných je na stole. Na večeru skúste svieži, ale výdatný hummus z cícera, prípadne nátierku z iných strukovín s celozrnným pečivom. Na parapete si môžete pestovať micro greens a klíčky, ktorými si bohato ozdobíte svoje jedlá. Telu tak dodáte cenné vitamíny a bude to i pastva pre oči. 

Šetrenie a lacné potraviny

Väčšina obchodných reťazcov ponúka rôzne zľavové kupóny a vouchery, vďaka ktorým ušetríte na svojich obľúbených produktoch. Sledujte nízke ceny a akcie. Podľa toho, čo nakúpite, si môžete zostaviť jedálny lístok. Pri nakupovaní poobede alebo pred koncom otváracích hodín často narazíte na potraviny, ktoré sú v akcii a treba ich rýchlejšie spotrebovať. 

Variť sa dá efektívne a zdravo aj zo zvyškov.

Bude to tak zároveň nová výzva. Inšpirujte sa receptmi od zero waste kuchárov. Skúste nakupovať pravidelne a v menších dávkach, aby ste predišli zbytočnému vyhadzovaniu. Potraviny správne skladujte a sledujte dátum spotreby i minimálnu trvanlivosť. Medzi týmito pojmami je totiž rozdiel. 

Želáme vám, nech sa vám darí zdravo žiť aj niečo ušetriť.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Začiatok roka môže byť náročný. Držte sa našich tipov a vykročíte doň tou správnou nohou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.