Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

BEŽECKÁ VÝZVA 2025

Zdenka Havettová: Tie najjednoduchšie veci fungujú v živote najviac

Klasická medicína v zisťovaní príčin ťažkej alergie zlyhala. Jej život sa zmenil k lepšiemu až vďaka jedlu. 

Zdenka Havettová: Tie najjednoduchšie veci fungujú v živote najviac
Zdroj: Zdenka Havettová
14. JUN 2019

Predstavte si, že trpíte takou silnou alergiou, ktorá neraz vyústi do alergických záchvatov spojených s upadnutím do anafylaktického šoku a jediným riešením v tejto situácii je volanie záchranky, alebo použitie adrenalínového pera.

Čo by ste robili? Zrejme by ste najprv skúsili klasickú medicínu. Ak by vám nepomohla, zostali by vám dve možnosti – zmieriť sa s existujúcou situáciou a nejako prežívať, alebo hľadať pomoc inde. Zdenka Havettová si vybrala druhú možnosť. Zistila, že jej zdravotný stav zásadným spôsobom ovplyvňuje to, čo si naservíruje na tanier. Preto sa rozhodla zistiť viac a venovať sa výživovému poradenstvu, v ktorom zohľadňuje holistický, teda celostný prístup.

V rozhovore Zdenka z Ide o tvoje zdravie prezradí napríklad to, čo je kľúčom k zdraviu a vitalite do vysokého veku, alebo čo pomôže pri tráviacich problémoch.

Ako ste sa dostali k výživovému poradenstvu?

Väčšina ľudí to asi pozná z vlastnej skúsenosti, že niektoré veci vás bavia viac, iné zase menej. U mňa bolo rozhodujúce zistenie, že vzťah k vareniu a vzdelávaniu v oblasti výživy ma napĺňa. Rozhodla som sa preto ísť týmto smerom intenzívne a naplno. 

Prečo ste sa rozhodli pre holistický prístup k výžive? Z vlastnej skúsenosti viem, že drvivá väčšina výživových poradcov stále nezohľadňuje napríklad krvnú skupinu alebo acidobázické pôsobenie potravín...

Ak sú naše telo, myseľ a duša v rovnováhe, máme najväčší predpoklad byť šťastní a zdraví, s týmto tvrdením sa úplne stotožňujem. Človek funguje ako celok, preto je dôležité z toho vychádzať, samozrejme, s individuálnym prístupom, pretože každý z nás je iný. A to vždy treba zohľadniť.

Máte na vlastnej koži odskúšané, že holistický prístup k stravovaniu funguje?

Pred niekoľkými rokmi ma trápili ťažké alergické záchvaty a klasická medicína mi jednoducho nevedela pomôcť. Niekoľkokrát do roka som upadla do anafylaktického šoku. Bolo to veľmi náročné po fyzickej aj psychickej stránke. Obmedzovalo to v bežnom živote nielen mňa, ale aj moje okolie. Tým, že nikdy sa konkrétne neprišlo na to, čo bolo spúšťačom alergie, vždy som musela mať so sebou adrenalínové pero, alebo hneď volať záchranku.

Zdenka Havettová

Takže ste sa rozhodli pomôcť si iným spôsobom?

Postupne som prichádzala na to, ako veľmi ma ovplyvňuje to, čo jem a od toho sa odvíjal aj môj zdravotný stav. To bolo hlavným dôvodom toho, prečo som sa zdravej výžive začala venovať čoraz intenzívnejšie. Samozrejme, nebolo to len o jedle. V celej situácii zohrala dôležitú úlohu aj zmena pohľadu a postoja k svojmu zdravotnému stavu. Holistický prístup mi dal možnosť pozrieť sa na celú situáciu z úplne iného pohľadu, čo rozhodne zafungovalo.

To znamená, že kľúčové bolo vaše psychické rozpoloženie a strava. Aktuálne mnoho ľudí hľadá kľúč k pevnému zdraviu a vitalite do vysokého veku. Čo je dôležité?

Stále hovorím, že tie najjednoduchšie veci v živote fungujú najviac. Lenže my tomu stále akosi neveríme. Hľadáme za tým niečo zložité a komplikujeme si to. Tešiť sa pevnému zdraviu a vitalite vo vysokom veku môžeme vtedy, ak stavíme na jednoduchosť a striedmosť v živote. Budeme jesť prirodzené jedlo, ktoré sa dopestuje v regióne a v ročnom období, v ktorom žijeme. Dôležité je pokúsiť sa nájsť v živote to, čo nás baví a napĺňa a postupne to rozvíjať. Ďalej nájsť si čas na prirodzený pohyb a obklopiť sa ľuďmi, s ktorými nám je dobre a sme šťastní.

Zdenka Havettová

Mnohí z nás majú zdravotné ťažkosti. Do akej miery je podľa vás dôležitá strava?

Jedlo je základ. Napríklad Číňania nepoznajú jasnú hranicu medzi jedlom a liekom. Nemyslím tým, že strava všetko vylieči, ale v živote človeka by mala hrať veľmi dôležitú úlohu. 

Aké chyby robia ľudia v stravovaní najčastejšie a odzrkadľuje sa to práve na ich zdraví?

Snáď nikdy predtým sme nepociťovali taký prebytok ako teraz. A to myslím vo všeobecnosti, čo sa týka jedla, je to ešte viditeľnejšie. Plné chladničky, rýchle jedlá, teda fastfoody, na každom rohu nás, doslova, nútia jesť aj vtedy, keď nie sme hladní. Väčšinou však ide o priemyselne spracované potraviny a ak sa k tomu pridá nedostatok pohybu, veľmi rýchlo sa to negatívne odrzkadlí na zdraví človeka.

S nesprávnym stravovaním často súvisia tráviace problémy. Ako si pomôcť, napríklad pri zápche?

Na konzultáciách sa práve stretávam s tým, že ľudí najviac trápia tráviace ťažkosti, ako zápcha, hnačka, nafukovanie a reflux. Do veľkej miery s tým súvisí to, čo som spomínala predtým – jeme veľa priemyselne spracovaných potravín, ktoré naše telo, resp. trávenie veľmi zaťažuje. Druhým najčastejším problémom, napríklad pri zápche je, že chýba dostatok čistej pitnej vody, čo je úplným základom dobrého trávenia.

Zdenka Havettová

Viem o vás, že robíte aj kurzy o varení. Čo by určite malo byť súčasťou raňajok? A vôbec, sú aj podľa vás raňajky najdôležitejším jedlom dňa?

Staré príslovie hovorí – raňajkuj sám, obeduj s priateľom a večeru daj svojmu nepriateľovi. Niekto raňajkuje skôr, iný neskôr – všetci máme svoj režim, pričom platí, že čím je pravidelnejší, tým je to, samozrejme, lepšie. Čo sa týka zloženia raňajok, nie je ani také podstatné, čo ich tvorí, ako skôr to, aby boli teplé, a to najmä v zime. Možno to bude znieť nezvyčajne, ale je úplne v poriadku, ak na raňajky zaradíme napríklad hustú polievku alebo raňajšiu kašu, pretože majú vyslovene blahodárne účinky na naše trávenie.

Raňajky a vôbec zloženie jedálnička sú teda veľmi dôležité pre naše každodenné fungovanie.

Použijem krásny výrok, ktorý to veľmi pekne vystihuje: „Starajte sa o svoje telo, je to jediné miesto, kde môžete bývať.“ Myslite na to, že vaše telo je vaša základňa a v každodennom živote vás veľmi ovplyvňuje to, čo máte na tanieri. Jedine vy to môžete ovplyvniť. Mať viac energie a byť plný sily stojí zato. Nemusíte mi veriť, vyskúšajte to na vlastnej koži.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zdenka Havettová: Tie najjednoduchšie veci fungujú v živote najviac

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.