Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Žijeme v neustálom strese! Hrozí aj vám vyhorenie?

Syndróm vyhorenia je psychický stav, prežívaný predovšetkým ako vyčerpanie, frustrácia, strata záujmu a radosti z činností.

Žijeme v neustálom strese! Hrozí aj vám vyhorenie?
29. MAR 2017

Vzniká dlhodobým, úplným oddaním sa činnostiam, životnému štýlu a vzťahom, ktoré neprinášajú uspokojenie. Ide o dôsledok dlhodobého vystavenia jedinca nadmernému stresu. Spája sa najmä s pracovnými pozíciami v kontakte s ľuďmi. 

Zanedbaná psychohygiena, prepínanie síl, nedostatočný a nepravidelný odpočinok aj stravovanie, jednostranná záťaž, časový tlak, toxické vzťahy a osobnostné dispozície. Hovorí vám to niečo? Pokiaľ sa s uvedenými nepríjemnosťami stretávate pravidelne, máte zarobené na nemilé komplikácie, súvisiace práve so syndrómom vyhorenia.

Hlavné príznaky, že už horíte

„Sú to pocity vyčerpania, bezmocnosti, apatia, vyhýbanie sa povinnostiam a kontaktu s ľuďmi, emocionálne výbuchy  ako hnev, podráždenosť, strata radosti. Vyhorený človek potrebuje a vyhľadáva vonkajšie stimuly a prostriedky, ako káva, alkohol, drogy, lieky na spanie, ktorými sa snaží riešiť pociťovaný nedostatok energie a radosti, či zmyslu. V krajných prípadoch koná skratovo. Napríklad impulzívne podá výpoveď v zamestnaní, zaplavuje sa pocitmi vlastnej ničotnosti, utiahne sa do seba a odmieta komunikovať o svojich pocitoch. Často prežíva svoj stav aj na telesnej úrovni ako bolesť v oblasti srdca, hlavy, kolapsové stavy,“ hovorí Erika Matwij z Human Inside.

Čo nato stres?

Vyhorenie je reakciou na dlhodobé pôsobenie stresu. Čiže stres vyhorenie priamo spôsobuje. Tento stav vznikne, ak sa s vonkajšími zaťažujúcimi okolnosťami nedokážete, či nemôžete vyrovnať a dosiahnuť opäť rovnováhu. Keď podobným situáciám čelíte dlhodobo a opakovane, reč je o chronickom strese. Keď sa k tomu pridá nárazový charakter práce, intenzívny kontakt s ľuďmi, prípadne neadekvátne ohodnotenie práce, vzniká živná pôda pre vyhorenie a vyhasnutie. 

Fázy vyhorenia

Erika na základe bohatých skúseností ďalej tvrdí, že proces zmien vo vnútorných stavoch a prejavoch má 5 etáp:

  • nadšenie – máte plno nápadov a elánu na ich realizáciu
  • stagnácia - zreálnenie ideálneho obrazu, odhaľovanie nedostatkov a skrytých problematických súvislostí, či prekážok
  • frustrácia - po opakovaných situáciách sklamania, nemožnosti dosiahnuť cieľ, či riešenie dochádza pochybnosť o zmysle vlastnej práce
  • apatia - vykonávané sú už len nevyhnutné činnosti, bez nadšenia a pocitu zmyslu, prácu berie už len ako prísun peňazí, nutné zlo či existenčná nevyhnutnosť
  • vyhorenie - pocit úplného citového aj telesného vyčerpania, strata záujmu.

 

Prejavy syndrómu vyhorenia sú buď prvotné, akútne a chronické. Najskôr rastie nechuť k práci, predlžovanie prestávok, neskôr odkladanie plnenia úloh a nastupuje prokrastinácia. Akútne prejavy majú z a následok neovládnuteľný výbuch zlosti či plaču, náhlu úzkosť, nevoľnosť alebo iný silný telesný prejav, ktorý nemožno spojiť s telesným ochorením. Chronické prejavy môžete pozorovať formou apatie, neschopnosťou riešiť bežné životné situácie, stupňujúcimi sa pocitmi slabosti.  Ak tento problém neriešite, dochádza k narušeniu vzťahov, zlyhávate v práci i v rodine, zhoršuje sa zdravotný stav. Určite by ste mali spozornieť, ak ste často zdanlivo neopodstatnene vyčerpaní a bez nadšenia. Ak sa nedokážete sústrediť na plnenie úloh a máte sklon unikať pred ich plnením, odkladať ich. Tiež pomôže porovnanie vlastného výkonu z dlhodobého pohľadu.

Ako sa s tým popasovať?

„Dôležité je oddeliť pracovný a osobný život. Mimo práce sa venujte záujmovým aktivitám, najlepšie pohybovým. Vypnite vo voľnom čase pracovný mobil, aj pracovné myšlienky. Doprajte si pravidelný a dostatočný odpočinok. Určite zvážte vzťah k práci ako takej. Položte si otázku, prečo sa jej venujete a čo pre vás znamená. Každý problém sa dá uhasiť, aj keď už cítite, že horíte,“ dopĺňa Erika Matwij z Human Inside.

Foto: goodfon.su


Autor článku

human

Human Inside

Sme spoločnosť zameraná na zlepšovanie výkonnosti firiem cez správne riadenie ich ľudských zdrojov (HR). Predstavte si externé HR oddelenie, kde sedia skúsení odborníci na danú oblasť, na ktorých presmerujete svoje starosti s jednotlivými oblasťami ľudských zdrojov, pričom im platíte len za odvedenú prácu. Naše služby poskytujeme v 6 jazykoch, od roku 2006.

http://www.humaninside.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Žijeme v neustálom strese! Hrozí aj vám vyhorenie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.