Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Zredukujte príjem cukru vďaka stévii

Chutí sladko, ale neobsahuje takmer žiadne kalórie. Je stévia prostriedkom, ako sa aspoň čiastočne vyhnúť nadmernej konzumácii cukru? 

Zredukujte príjem cukru vďaka stévii
25. JAN 2016

Celé stáročia je stévia používaná v Paraguaji a desiatky rokov v Japonsku. Samotnú stéviu cukrovú si môžeme dopestovať aj v pohodlí domova. Patrí medzi teplomilné rastlinky, ktoré milujú svetlo. Na osladenie sú najlepšie mladé zelené lístočky, ktoré sa zberajú pred kvitnutím. Podľa podmienok, aké sú rastline dopriate, 4-20 percent z čistej váhy lístkov tvoria sladké zložky. Najbohatšie je zastúpený glykozid s názvom steviozid, 300 ráz sladší ako cukor, potom sú to rebaudiozidy. Spracovaním stévie vznikajú sladidlá s rozličným stupňom sladivosti a tiež sú vyrábané v rozličných formách.

Je stévia vhodnou alternatívou bieleho cukru?

O nebezpečenstvách, ktoré plynú z nadmernej konzumácie cukru, počúvame takmer denne (nadváha, obezita, vysoká hladina cholesterolu, zubný kaz). Jednou z možností, ako biely cukor obmedziť, je používanie zdravších alternatív, teda aj stévie. Je stévia vhodnou náhradou klasického cukru? „Ak sa jedná o zahatenie chuti na sladké, tak áno. Ak má byť však cukor použitý ako energetická potravina, potom určite nie,“ myslí si výživový poradca Ing. Libor Javro.

Pokiaľ teda pravidelne bojujete s chuťami na sladké, sladíte si kávu či čaj bielym cukrom, milujete domáce sladké pečivo, stévia je výbornou alternatívou, ako cukor v jedálničku redukovať. Použiť môžete čerstvú a sušenú rastlinu (1/4 sušenej stévie nahradí 1 čajovú lyžičku cukru), ale aj sladidlá zo stévie.

Odporúčame: Das gesunde plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu, 100 ks. Rastlina stévie pochádza pôvodom z Južnej Ameriky, kde sa tradične používa na sladenie nápojov a potravy. Má príjemne sladkú chuť, neobsahuje žiadne kalórie a výborne sa hodí k teplým nápojom ako čaj a káva. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm stévia

Druhy sladidiel zo stévie

  • Tekuté sladidlá zo stévie možno použiť na sladenie kávy, čaju, ale i pri varení a pečení. Sladivosť závisí od výrobcu. Ak ide o prírodný produkt s obsahom glykozidov steviolu okolo 95 percent, zvyčajne 2-3 kvapky zodpovedajú čajovej lyžičke cukru.
  • Sladidlá vo forme tabliet sú praktické napríklad do kabelky, teda ich môžete mať kedykoľvek pri sebe a použiť na sladenie. Jedna tableta sa zvyčajne vyznačuje takou sladivosťou ako lyžička cukru.
  • Práškové koncentráty sa hodia na varenie, pečenie, sterilizovanie ovocia či dosladenie nápojov. Jeden gram takéhoto sladidla môže predstavovať náhradu až za 300 gramov cukru.
  • Sypké sladidlá oceníte hlavne pri pečení, pretože ním jednoducho nahradíte cukor v pomere 1:1.

Odporúčame: Das gesunde Plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu a erythritolu, 150 g. Dobre sa hodí k horúcim nápojom a ovociu a môžete ho využiť aj pri varení a pečení. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm stévia

Dobrá rada na záver

Na trhu je množstvo sladidiel zo stévie. Preferujte prírodné produkty, ktoré neobsahujú farbivá, arómy či konzervačné látky.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?

Čím ďalej tým viac odborníci upozorňujú na vysokú spotrebu rafinovaného cukru. Aj pri varení a pečení ho však možno nahradiť zdravšími alternatívami.  

 

Zdravá tortaZdravá torta

Na prípravu korpusu použijete ovsené vločky, mleté orechy, med a kokosový olej. Základom plnky je tvaroh. To je jednoznačne lákavé! 

 

Sladký a zdravý život so stéviouSladký a zdravý život so stéviou

Ak sa ju rozhodnete využívať v čerstvej podobe, môžete z nej čerpať viacero benefitov. V podobe sladidla je vhodná pre diabetikov a tých, ktorí chudnú.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zredukujte príjem cukru vďaka stévii

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.