Zredukujte príjem cukru vďaka stévii
Chutí sladko, ale neobsahuje takmer žiadne kalórie. Je stévia prostriedkom, ako sa aspoň čiastočne vyhnúť nadmernej konzumácii cukru?
Celé stáročia je stévia používaná v Paraguaji a desiatky rokov v Japonsku. Samotnú stéviu cukrovú si môžeme dopestovať aj v pohodlí domova. Patrí medzi teplomilné rastlinky, ktoré milujú svetlo. Na osladenie sú najlepšie mladé zelené lístočky, ktoré sa zberajú pred kvitnutím. Podľa podmienok, aké sú rastline dopriate, 4-20 percent z čistej váhy lístkov tvoria sladké zložky. Najbohatšie je zastúpený glykozid s názvom steviozid, 300 ráz sladší ako cukor, potom sú to rebaudiozidy. Spracovaním stévie vznikajú sladidlá s rozličným stupňom sladivosti a tiež sú vyrábané v rozličných formách.
Je stévia vhodnou alternatívou bieleho cukru?
O nebezpečenstvách, ktoré plynú z nadmernej konzumácie cukru, počúvame takmer denne (nadváha, obezita, vysoká hladina cholesterolu, zubný kaz). Jednou z možností, ako biely cukor obmedziť, je používanie zdravších alternatív, teda aj stévie. Je stévia vhodnou náhradou klasického cukru? „Ak sa jedná o zahatenie chuti na sladké, tak áno. Ak má byť však cukor použitý ako energetická potravina, potom určite nie,“ myslí si výživový poradca Ing. Libor Javro.
Pokiaľ teda pravidelne bojujete s chuťami na sladké, sladíte si kávu či čaj bielym cukrom, milujete domáce sladké pečivo, stévia je výbornou alternatívou, ako cukor v jedálničku redukovať. Použiť môžete čerstvú a sušenú rastlinu (1/4 sušenej stévie nahradí 1 čajovú lyžičku cukru), ale aj sladidlá zo stévie.
Odporúčame: Das gesunde plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu, 100 ks. Rastlina stévie pochádza pôvodom z Južnej Ameriky, kde sa tradične používa na sladenie nápojov a potravy. Má príjemne sladkú chuť, neobsahuje žiadne kalórie a výborne sa hodí k teplým nápojom ako čaj a káva. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Druhy sladidiel zo stévie
- Tekuté sladidlá zo stévie možno použiť na sladenie kávy, čaju, ale i pri varení a pečení. Sladivosť závisí od výrobcu. Ak ide o prírodný produkt s obsahom glykozidov steviolu okolo 95 percent, zvyčajne 2-3 kvapky zodpovedajú čajovej lyžičke cukru.
- Sladidlá vo forme tabliet sú praktické napríklad do kabelky, teda ich môžete mať kedykoľvek pri sebe a použiť na sladenie. Jedna tableta sa zvyčajne vyznačuje takou sladivosťou ako lyžička cukru.
- Práškové koncentráty sa hodia na varenie, pečenie, sterilizovanie ovocia či dosladenie nápojov. Jeden gram takéhoto sladidla môže predstavovať náhradu až za 300 gramov cukru.
- Sypké sladidlá oceníte hlavne pri pečení, pretože ním jednoducho nahradíte cukor v pomere 1:1.
Odporúčame: Das gesunde Plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu a erythritolu, 150 g. Dobre sa hodí k horúcim nápojom a ovociu a môžete ho využiť aj pri varení a pečení. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Dobrá rada na záver
Na trhu je množstvo sladidiel zo stévie. Preferujte prírodné produkty, ktoré neobsahujú farbivá, arómy či konzervačné látky.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com
Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?
Čím ďalej tým viac odborníci upozorňujú na vysokú spotrebu rafinovaného cukru. Aj pri varení a pečení ho však možno nahradiť zdravšími alternatívami.
Na prípravu korpusu použijete ovsené vločky, mleté orechy, med a kokosový olej. Základom plnky je tvaroh. To je jednoznačne lákavé!
Sladký a zdravý život so stéviou
Ak sa ju rozhodnete využívať v čerstvej podobe, môžete z nej čerpať viacero benefitov. V podobe sladidla je vhodná pre diabetikov a tých, ktorí chudnú.