10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?

Pri nepravidelnej strave, redukčných diétach, tehotenstve, nadmernom športovom výkone vždy vieme, prečo sme hladní.

10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?
31. OKT 2016

Hlad vyplýva z nášho vedomého stavu. Ale keď pocítime hlad bez zjavného dôvodu, dodržiavame tréningový režim, pravidelné stravovanie, tak potom je tu dôvod na zamyslenie, či niečo nerobíme zle. Treba hľadať dôvod, prečo sme hladní.

Hlad je fyziologická potreba kalórií, vody a soli, je poháňaný zmesou faktorov vrátane  jedálnička, hormonálnou chuťou k jedlu a emocionálnymi faktormi, ako je stres. Zistiť dôvody nadmernej, zjavne bezdôvodnej príčiny hladu, je dôležité, pretože nadmerný hlad vedie k nadmernému príjmu jedla a to zase vedie k rôznym fyzickým a duševným problémom. Pozrite si možné skryté príčiny vzniku zvýšeného hladu.

1. Ste dehydrovaní

Mierne dehydratácia je často maskovaná ako pocit hladu, vtedy naše telo potrebuje naozaj len tekutiny. Zmätok týchto potrieb sa deje v hypotalame, teda časti mozgu, ktorá reguluje aj chuť k jedlu a smäd. Keď nastáva dehydratácia, tak často dochádza k zámene spojivových dráh medzi pocitom smädu a hladu a to vyvolá nekontrolovaný pocit hladu. Zabrániť tomuto stavu môžete pravidelným, ale nie nadmerným príjmom vody. Ideálne je začať s pohárom vody hneď ráno. Ak máte pocit hladu, skúste si dať namiesto nejakého snacku pohár vody a počkajte 15-20 minút, či hlad odoznie.

Odporúčame zahrnúť do pitného režimu aj minerálnu vodu BUDIŠ, ktorá sa postará o správne doplnenie potrebných minerálov.

2. Nepokojne spíte

V čase, keď sa prebudíte po noci zlého spánku, tak dva hormóny, súvisiace s chuťou do jedla, už začali pracovať proti vám. Príliš málo spánku môže viesť k stúpajúcej hladine ghrelínu, teda hormónu, ktorý stimuluje chuť do jedla. Rovnako môže viesť aj k zníženiu hladiny leptínu, čo je hormón, ktorý vyvoláva pocit plnosti. Nedostatok spánku, ak je tento deficit pravidelný, vyvoláva pocit enormného hladu aj z ďalšieho dôvodu. Pri zlom spánku je väčšia pravdepodobnosť, že budete naozaj unavení a mozog nebude pracovať tak, ako by mal. Tento stav potom vyvolá ďalší pocit hladu a túžbu po sacharidoch hlavne z cukrov, aj keď v skutočnosti hladní nebudete. Ideálnym stavom teda je 7-8 hodín spánku denne ako prevencia zvýšenej chuti do jedla a hladu.

3. Vyšší príjem jednoduchých sacharidov

Zvýšený príjem nevhodných sacharidov, ako sú napríklad šišky a keksíky nasýtia, ale iba na veľmi krátku dobu. A potom príde ešte väčší hlad ako pred ich zjedením. Náš mozog lepšie funguje z pravidelného príjmu komplexných sacharidov, tie si telo potom samo naštiepi a mozog ich sám spotrebuje toľko, koľko ich bude potrebovať na svoju činnosť. Jednoduché sacharidy ako sladkosti, ale aj výrobky z bielej múky, sušienky, cukrovinky či samotný cukor zvýšia hladinu cukru v krvi na krátku dobu, čo spôsobí rýchly nárast energie, ale táto hladina aj rovnako rýchlo klesne a u človeka to vyvolá len ďalšiu chuť po jedle. Vyberajte si teda taký druh sacharidov, ktorý zvýši hladinu krvného cukru na dlhšiu dobu, ako sú ovsené vločky, zemiaky, ryža, celozrnné cestoviny a podobne. Pre pomalšie vstrebávanie cukrov je vhodné príjmať vlákninu vo forme ovocia, zeleniny, rôzne druhy semien, orechov. To tiež zabraňuje zvýšenej hladine hladu.

Odporúčame: Chtějte více, zhubněte více – na celý život

4. Príliš sa stresujete

Pracovný stres a celkový tlak môže byť jedným z ďalších dôvodov, prečo sa dostavuje neustály hlad. Keď ste nervózni, vaše telo začne produkovať viac stresového hormónu adrenalínu a kortizolu. Zvýšené hladiny týchto hormónov vás prinútia myslieť si, že ste pod tlakom, a že potrebujete energiu. Vaše telo si začne intenzívne pýtať jedlo. Stres tiež znižuje hladiny serotonínu, čo zase vedie k ešte väčšiemu hladu. Riešením je pozitívne myslenie, pustenie si príjemnej hudby a celkové upokojenie.

5. Pijete príliš veľa alkoholu

Pitie pohára vína pred večerou alebo počas jedla môže viesť k stimulácii pocitu hladu, aj keď je váš žalúdok plný. Ľudia majú tendenciu viac jesť pri konzumácii alkoholu. To si môžete odskúšať i sami na sebe. Navyše alkohol dehydratuje, a to zase môže viesť k ešte vyššiemu pocitu hladu. Keď už teda si dáte občas nejaký pohár vína, tak sa uistite, že prijmete aj dostatok vody.

6. Konzumujete príliš málo bielkovín

Dostatočný a pravidelný príjem bielkovín počas dňa chráni vašu svalovinu, pomáha odbúravať nadbytočný tuk a keďže sa dlhšie trávi ako iné zložky potravín, tak v žalúdku vyvoláva pocit plnosti na dlhšiu dobu. Príliš málo bielkovín teda vedie k vyššiemu pocitu hladu.

7. Nejete dostatok tuku

Rovnako ako bielkoviny, tak aj nenasýtené tuky sú tiež spojené s pocitom sýtosti. Keď ste spokojní po  konzumácii jedla, tak  je menej pravdepodobné, že budete chcieť zjesť viac, ako je vhodné a dlhšiu dobu budete sýti. Pridajte si teda do jedla srdcu prospešné a mozog posilňujúce druhy tukov napríklad vo forme rastlinných olejov, orechov, semien, avokáda.

8. Vynechávate jedlá počas dňa

Ďalšou príčinou hladu je, že niektoré jedlá počas dňa úplne vynecháte, resp. preskočíte. Často sa to stáva pri raňajkách. Žalúdok je dlhú dobu príliš prázdny, produkuje sa hormón ghrelín, ktorý zintenzívňuje pocit hladu. Potom sa stáva, že ani po zjedení väčšieho množstva jedla nie ste sýti. Snažte sa teda jesť pravidelne, raňajky nevynechávajte. Vyskúšajte si dať na raňajky niečo ľahké ako biely jogurt, ovocie alebo niekoľko gramov arašidového masla.

9. Vizuálne vnemy vyvolávajú pocit hladu

Pozeráte si jedlá od vašich priateľov na sociálnych sieťach. V televízii ste bombardovaní televíznymi reklamami s chutnými, ale nezdravými jedlami. Ste zaťažovaní obrazmi potravín 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Niet divu, že mnohí z vás majú neustály hlad. Je tu totiž priame spojenie medzi tým, čo vidíme a tým, po čom túžime. Na podobnom princípe funguje hlad vyvolaný príjemnou vôňou jedla: zvýšená tvorba slín, žalúdok sa zmrští, nastáva až bodavá bolesť. Pred týmito nástrahami sa nedá ujsť. Pokiaľ je to možné, nevyhľadávajte podobné obrazy a vône.

10. Konzumujete príliš veľké dávky jedla a príliš rýchlo

Keď ste hladný ako vlk, váš žalúdok môže byť plný, ale váš mozog stále hovorí, že nemáte dosť a neregistrujete pocit sýtosti. Signály mozgu prebíjajú signály zo žalúdka a nemáte šancu pocítiť sýtosť. Spomaľte preto pri jedení, dávajte do seba menšie porcie jedla naraz. Vychutnávajte si každé sústo a robte si z jedla určitý rituál. Potom počkajte najmenej 20 minút, kým sa rozhodnete pre ďalšiu dávku jedla. To je doba, po ktorej mozog púšťa pocit sýtosti.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

10 rád ako odstrániť kilá navyše10 rád, ako odstrániť kilá navyše

Pri nakupovaní myslite na to, že čo si kúpite, to aj zjete. 

 

 

 

Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?

Sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť. 

 

Začiatkom veľkých životných zmien môže byť aj stravaZačiatkom veľkých životných zmien môže byť aj strava

Život je o voľbe – každý si môže vybrať, ako prežiť svoj život. A k spokojnému a vyrovnanému, ktorý nás viac spojí s naším vnútrom, môže viesť aj strava, tvrdí Henrieta Peškovičová.

 

Autor článku

Michael.achberger@gmail.com

Michael Achberger

Som profesionalny osobny trener. Fitnessu sa uz venujem viac ako 12 rokov. Vo svojej profesii sa venujem vyraznejsie uprave stravovacich navykov a hladaniu novych sposob vyzivy a novych trendov v oblasti treningovych planov. Za posledne dva roky som sa zacal venovat aj publikacnej cinnosti, kde sa snazim informovat a posuvat informacie, ktore by dopomohli v dosahovani cielov nielen mojej klientele, ale aj sirsej verejnosti. Tesi ma uspech nielen mojich klientov, ale aj vsetkych, ktori sa rozhodli ist cestou fitnessu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1736
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.