4 vitamíny, bez ktorých sa v lete nezaobídete

V letných horúčavách dopĺňame vypotené elektrolyty a dôležitosť vitamínov sa v nejednom prípade dostáva do úzadia. 

4 vitamíny, bez ktorých sa v lete nezaobídete
16. JUL 2015

Ľudské telo sa ochladzuje potením, počas ktorého dochádza k strate viacerých elektrolytov. Elektrolyty sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu i dobrý športový výkon. Patria sem sodík, draslík, horčík, ale aj stopové prvky ako železo, zinok, mangán a ďalšie. V lete pri športe ich najčastejšie prijímame spolu s tekutinami v podobe športových nápojov. Na ich deficit sme upozorňovaní častejšie, ako je to v prípade vitamínov. Lenže ani tie sa neoplatí počas letných horúčav podceňovať. Čo nám hrozí, ak ich je v organizme málo a ako ich doplniť?

1. Nedostatok vitamínu D zhoršuje dôsledky letných úrazov

Hoci sme deficitom vitamínu D ohrození najmä v zime, stále je veľa tých, ktorí jeho nedostatkom trpia aj v lete. Medzi odborníkmi sa v tejto súvislosti hovorí o novej epidémii. Veľa času trávime v zajatí budov, teda organizmus si nedokáže déčko vytvoriť pomocou slnečného žiarenia. Následne môže dôjsť k poruchám vstrebávania vápnika a zvýšenému vzniku zlomenín a úrazov. Keďže v lete prirodzene viac športujeme, môže nám deficit déčka spôsobiť problémy.

  • Ako ho doplniť? Trávte primeraný čas vonku na slnečnom svetle a jedzte dostatok rýb, vnútorností, vajíčok a mliečnych výrobkov.

2. Vitamín C chráni pred baktériami, vírusmi i poškodením kože

Céčko je najdôležitejší antioxidant a bojovník proti baktériám, vírusom i plesniam. V potrebnom množstve ho potrebujeme i počas leta. Čo sa deje, ak ho prijímame nedostatočne? Sme náchylnejší napríklad na nachladnutie spôsobené rýchlym prechodom z klimatizovaných miestností do vonkajšieho prostredia. Ženy s oslabenou imunitou pri návšteve kúpaliska ľahšie podľahnú kvasinkovým infekciám. Nehovoriac o tom, že vitamín C chráni ľudskú pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi. Céčko tiež ovplyvňuje spracovanie železa. Ak v tele železo chýba, vzniká anémia vyznačujúca sa únavou, bledosťou a pod.

  • Ako ho doplniť? V lete máme k dispozícii množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Vitamín C je bohato zastúpený v jahodách, paprike, listovej zelenine, ríbezliach či petržlenovej vňati.

3. Vitamín A je dôležitý pre pokožku i imunitu

Jednou zo schopností vitamínu A je pohlcovanie voľných radikálov, a preto je tiež dôležitý pre silnú obranyschopnosť. Počas horúcich dní teda organizmus chráni pred rozličnými zdravotnými problémami (vírusové ochorenia, poškodenie pokožky, poruchy zraku).

  • Ako ho doplniť? Vo forme provitamínu sa nachádza v brokolici, špenáte, rajčinách atď. V podobe vitamínu v rybách, mlieku a vnútornostiach.

4. Vitamíny zo skupiny B udržia vás i váš metabolizmus vo forme

Komplex B vitamínov je nevyhnutný pre výrobu energie v ľudskom tele. Keďže tieto vitamíny pracujú tímovo, ak niektorí z nich chýba, zvyčajne dôjde k vzniku únavy, malátnosti, svalových kŕčov, ale aj podráždenosti a spomaleniu metabolizmu. Keďže väčšina z nás si chce letné mesiace užiť a túžime byť vo forme, je potrebné jesť dostatok potravín bohatých na vitamíny skupiny B.

  • Ako ich doplniť? Vitamíny skupiny B sa nachádzajú napr. v obilninách, strukovinách, droždí, orechoch, mäse, rybách, mliečnych výrobkoch.

Prečo je lepšie staviť na istotu?

Samozrejme, ideálne je, ak všetky živiny v potrebnom množstve dostanete do tela prirodzenou cestou, teda konzumáciou vhodných potravín. Nie vždy je to možné, a preto stojí za zváženie užívanie doplnkov výživy. Prečo? Tvorbu vitamínu D zo slnečných lúčov v lete blokujeme napríklad používaním ochranných opaľovacích krémov. Vitamín C je síce bohato obsiahnutý v ovocí a zelenine, lenže pri tepelnej úprave sa z nich značné množstvo stráca. Preto  nie je vylúčené, že vo vašom tele chýba. Deficitom vitamínu A môžu byť ohrození ľudia, ktorí jedia málo mäsa, ovocia a zeleniny. Množstvo vitamínu B1 sa v potravinách znižuje tepelnou úpravou, vitamín B2 je zasa citlivý na svetlo. Pýtate sa, či existuje riešenie? Určite áno. Zvážte užívanie vitamínov vo forme spreju, ktoré nezaťažujú žalúdok ako tabletky a vstrebávajú sa až 9-krát lepšie ako výživové doplnky vo forme kapsúl. Ďalšou výhodou je to, že sprejové vitamíny môžete mať so sebou kdekoľvek. Dávku vitamínov si môžete doplniť v práci, pri športe, ale aj  na kúpalisku, pri mori alebo v prírode bez toho, aby ste ich museli zapíjať vodou. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk

lietajúce vitamíny
 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosťAntioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť

Je dôležitým antioxidantom, ktorý má obrovský význam aj pre športujúcich ľudí. 

 

Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémovDeficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov

Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené. 

 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 vitamíny, bez ktorých sa v lete nezaobídete

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.