Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov

Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené. 

Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov
15. JUN 2015

Za dôležité pre zdravie i športový výkon považujeme hlavne kvalitné proteíny, zdravé tuky, komplexné sacharidy, vitamíny a minerály. Na stopové prvky neraz zabúdame, hoci veľkú časť z nich strácame pri športovej aktivite napríklad formou potu. Potvrdzujú to aj skúsenosti výživového poradcu. „U športovcov bývajú stopové prvky príliš nízko zastúpené oproti odporúčaným množstvám, preto je dobré, aby bol aj zinok v strave dostatočne obsiahnutý,“ hovorí odborník na výživu Ing. Libor Javro.

Nefungujúci metabolizmus, nízky výkon a problémy so svalmi

Zinok je pre organizmus potrebný síce v stopových množstvách, no to nič nemení na tom, že jeho deficit spôsobuje mnoho zdravotných komplikácií. U športujúcich ľudí ovplyvňuje hlavne výkon, zdravie svalov, fungovanie metabolizmu a tiež imunitný systém. „Zinok je pomocníkom hormónov. Jeho funkčné zastúpenie v tele je veľmi vysoké a zúčastňuje sa na mnohých procesoch. Pre športovcov je najpodstatnejšie to, že sa zapája do funkcie svalov, podporuje rast svalovej hmoty a jej regeneráciu. Nehovoriac o tom, že sa podieľa na udržaní výkonného imunitného systému,“ vymenúva funkcie zinku výživový poradca. To však ani zďaleka nie je všetko. Tento stopový prvok je potrebný na udržanie reprodukčného zdravia, chráni pred niektorými druhmi rakoviny, upokojuje, je prevenciou depresie atď. V neposlednom rade je významným antioxidantom, ktorý chráni telo pred škodlivými voľnými radikálmi.

Koľko ho potrebujeme a kde sa nachádza?

Za odporúčanú dennú dávku pre dospelého človeka je považované množstvo 15 mg zinku. Jeho potreba však stúpa napríklad u športujúcich ľudí alebo tehotných žien. Hýbe sa okolo 25 mg na deň.

Samozrejme, aj zinok je najlepšie prijímať z potravy. Nachádza sa v širokej škále potravín, ako napríklad v rybách, morských plodoch, tekvicových a slnečnicových semienkach, celozrnných obilninách, droždí, vajíčkach, mliečnych výrobkoch, brokolici, sušených figách, maku a ďalších. Aj napriek bohatému zastúpeniu zinku v potravinách často trpíme jeho nedostatkom. Príčinou môže byť napríklad vysoký príjem vlákniny, ktorá znižuje jeho využitie v ľudskom organizme. Pozor na dostatočný prísun zinku by si mali dať aj športujúce ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu a ľudia, ktorí majú od lekára predpísané diuretiká. Podľa vedeckých štúdií klesá využiteľnosť zinku v ľudskom tele aj s pribúdajúcim vekom.

Pýtate sa, či existuje nejaké spoľahlivé riešenie, ako netrpieť deficitom zinku? Určite áno. Základom je pestrá a vyvážená strava, ale siahnuť môžete aj po výživových doplnkoch. Vhodné sú napríklad vitamíny v spreji, ktoré majú niekoľkokrát lepšiu využiteľnosť ako tie vo forme tabletiek. Okrem zinku v nich nájdete aj selén, vitamíny A, C, D, komplex vitamínov B a ďalšie živiny. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Odporúčame: Lietajúce vitamíny na imunitu SPLASHIMMUN SPREJ. Zakúpite na www.lietajucevitaminy.sk

lietajúce vitamíny
 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunita Aj športovci trpia deficitom vitamínu A

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme. 

 

Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? myslite na prísun vitamínu dBojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? 

Dajte si déčko.

 

Športovci pozor! vitamín c je potrebný pre zdravé kosti i kĺbyŠportovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti a kĺby

Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín.

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.