Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? Myslite na prísun vitamínu D

Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika potrebného pre pevné kosti, dobre fungujúce svalstvo, nervovú sústavu i zrážanie krvi. 

Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? Myslite na prísun vitamínu D
19. MÁJ 2015

Neviete si predstaviť, že by ste museli byť nejaký čas bez športu napríklad kvôli zraneniu? Už len pomyslenie na túto možnosť vo vás vyvoláva hrôzu? V tom prípade dbajte na prevenciu. Snažte sa pred každým tréningom venovať dostatok času rozcvičke a strečingu. Nepreceňujte svoje sily a majte na pamäti, že pre zdravie a sexy telo je potrebné nielen pravidelne športovať, ale aj dopriať telu odpočinok a dôležité látky. Jednou z nich je aj vitamín D.

Športovci, myslite na svoje kosti a svaly!

Sme si vedomí toho, že pre pohybový aparát je dôležitý vápnik, a preto konzumujeme potraviny, v ktorých je bohato zastúpený. Lenže mnohí zabúdajú na to, že ak v tele chýba vitamín D, samotné zásobovanie tela vápnikom nepostačuje. Prečo je tomu tak? „Dôležitú úlohu pri zavádzaní vápnika do kostí zohráva vitamín D. Keďže športovci výrazne opotrebúvajú pohybový aparát, teda kosti a svaly, pre nasledovný zdravý vývin a schopnosť regenerácie je dôležité, aby bol podporený pestrou stravou, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály,“ hovorí výživový poradca Libor Javro.

Vitamín D je teda kľúčovým vitamínom, ktorý ovplyvňuje vstrebávanie kalcia. Ak v tele chýba déčko, spravidla vzniká aj deficit vápnika. To vedie k problémom so zubami a kosťami. Vzniká osteoporóza, ktorá súvisí so zvýšeným rizikom zlomenín. Vápnik spolu s déčkom sa podieľajú aj na správnej činnosti svalov a imunitného systému. 

Na svete je nová epidémia

Nie je žiadnym tajomstvom, že aj obyvatelia vyspelých krajín sa pasujú s novou epidémiou, ktorou sú dôsledky nedostatku vitamínu D. Déčko je nazývané aj slnečným vitamínom, teda ľudský organizmus si vie tento vitamín vyprodukovať sám za pomoci slnečných lúčov. Hlavný problém je v tom, že na slnku trávime málo času. Sme zatvorení v budovách, halách, domovoch a kanceláriách. Lenže nedostatok tohto vitamínu spôsobuje aj ďalšia skutočnosť. V lete chodíme zahalení a používame krémy s ochranným faktorom. Tie zabraňujú prieniku lúčov cez ľudskú pokožku. Preto sa môže stať, že deficitom D vitamínu trpia aj tí, ktorí trávia primeraný čas vonku. Čo s tým?

Príroda to však zariadila múdro a vitamín D, konkrétne vitamín D3, sa nachádza aj v niektorých potravinách. Je zastúpený napríklad v tučných rybách, vajíčkach, mlieku a mliečnych výrobkoch, hubách či tofu. Bohužiaľ, ani to nič nemení na tom, že trpíme jeho nedostatkom. Stačí si odpovedať na otázku, ako často sú v našich jedálnych lístkoch zastúpené tučné ryby? Väčšina z nás zrejme zabúda na odporúčanie odborníkov, že ryby by mali byť na našom tanieri 2-3 razy týždenne.

Nenechajte nič na náhodu

Nedostatkom vitamínu D sú ohrozené najmä malé deti, ľudia s tmavšou pokožkou, dospievajúci, ženy, vegáni, starší ľudia a cukrovkári. Pozor na príjem déčka by si mali dať aj športujúci ľudia a to hlavne tí, ktorí preferujú celoročne indoorové športy.

Nie vždy a u každého je možné kontrolovať prísun vitamínu D. Ak máte obavy, že netrávite primeraný čas vonku na slnečnom svetle a nejete dostatok potravín bohatých na vitamín D, skúste déčko dostať do tela vo forme spreju. Výhodou je, že vitamíny v spreji sa skvelo vstrebávajú, nezaťažujú žalúdok a jednoducho sa užívajú. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk.

lietajúce vitamíny

 

Odporúčame prečítať: Športovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti i kĺby

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? Myslite na prísun vitamínu D

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.