Zapoj sa s nami do DETOX VÝZVY!

9 zdravotných výhod konzumácie zázvoru

Zázvor patrí medzi najzdravšie a najchutnejšie koreniny sveta. Pochádza z Číny a je doslova preplnený živinami a bioaktívnymi komponentmi, ktoré majú úžasný vplyv na naše telo a mozog. 

9 zdravotných výhod konzumácie zázvora
27. OKT 2016

Jeho používanie ako prírodného liečiva má veľmi dlhú históriu. Najčastejšie sa využíval na podporu trávenia, proti nevoľnosti a na liečbu chrípky.

1. Zázvor obsahuje gingerol

Gingerol je látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Výborne znižuje bolestivosť. Ak máme v tele bolestivý zápal, výborným riešením je zázvorový čaj, pretože zahriatím a odstátím sa pozitívne účinky ešte zvyšujú.

2. Zázvorom proti nevoľnosti

Vo viacerých štúdiách mal zázvor rovnaké účinky ako lieky na predpis určené proti nevoľnosti. Je výborným doplnkom pre ľudí s rakovinou, ktorí sa liečia chemoterapiou a býva im často zle. Takisto je veľmi obľúbený medzi tehotnými ženami, pretože je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov proti rannej nevoľnosti. Podľa štúdie na 1 278 tehotných ženách je účinná dávka  1,1-1,5 gramu zázvoru.

3. Znižuje bolesť svalov

Vysoká efektivita zázvoru sa ukázala aj pri svalovej horúčke. Na to, aby bol zázvor účinný, je nutné skonzumovať 2 gramy zázvoru. Nevýhodou je, že účinok nie je okamžitý.

4. Pomáha pri osteoartritíde

Osteoartritída je veľmi častý zdravotný problém. Zahŕňa degeneráciu kĺbov, čo vedie k bolestiam a stuhnutosti. V štúdii s 247 ľudmi s osteoartritídou kolena bol zaznamenaný veľký úspech pri liečbe zázvorom. Ľudia pociťovali oveľa menšiu bolesť a vyžadovali menšiu dávku liekov.

5. Znižuje hladinu cukru v krvi a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení

Táto oblasť výskumu je relatívne nová, no odhaduje sa, že zázvor má výborne antidiabetické účinky. V nedávnej štúdii (2015) kde bolo 41 účastníkov s diabetom typu 2,2 gramy zázvoru denne znížili hladinu cukru v krvi o 12 %. Navyše sa zistil o 23 % nižší výskyt markerov pre oxidované lipoproteíny (hlavný faktor pre vznik srdcovocievnych ochorení).

6. Pomáha pri trávení

Ak máte pocit, že vám jedlo leží v žalúdku celé hodiny po jeho konzumácii, tak siahnite po zázvore. Zistilo sa, že 1,2 gramu zázvoru pred jedlom urýchlilo vyprázdnenie žalúdka o polovicu!

7. Znižuje bolestivosť pri menštruácii

V štúdii so 150 ženami sa ukázalo, že ak ženy užívali prvé tri dni menštruačného cyklu 1 g zázvoru, tak jeho účinky boli porovnateľné s najužívanejším liekom proti bolesti, teda ibuprofénom.

8. Zázvor znižuje LDL cholesterol

LDL cholesterol („zlý“) je spojený s vyšším rizikom srdcovocievnych ochorení. Strava, ktorú konzumujeme, má výrazný vplyv na hladiny LDL cholesterolu. Počas 45-dňovej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 85 ľudí, sa ukázalo, že konzumácia 3 gramov zázvoru výrazne znížila LDL cholesterol. Ďalší zaujímavý výskum ukázal, že zázvor je rovnako účinný ako známy liek na zníženie cholesterolu atorvastatín. Obe štúdie zaznamenali aj pokles celkového cholesterolu a triglyceridov.

9. Má protirakovinové účinky

Tieto účinky sa pripisujú substancii gingerolu. Už dva gramy zázvoru mali výborné výsledky pri použití u ľudí s rakovinou hrubého čreva. Ďalšie štúdie potvrdili pozitívne účinky pri rakovine pankreasu, vaječníkov a prsníka.

Medzi ďalšie potvrdené účinky patrí zlepšenie pamäti, znižuje riziko Alzheimerovej choroby, pomáha bojovať proti infekciám (spomaľuje množenie mnohých druhov baktérii). 

Zdroj: Department of Complementary Medicine, School of Postgraduate Medicine and Health Sciences, University of Exeter, UK, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10793599

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?

Sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť. 

 

Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?

Diéty s vysokým obsahom bielkovín sú stále populárne, pretože človek pomerne ľahko schudne a netrpí hladom. Je však ich účinok trvalý a ako vplývajú na zdravie? 

 

Ľanové semiačka sú extra stvorené pre ženy. dámy, čítajte prečoĽanové semiačka sú extra stvorené pre ženy. Dámy, čítajte prečo

So zdravými semiačkami akoby sa v poslednom čase roztrhlo vrece, no niekedy sa oplatí zachovať vernosť klasike. Prečo sú ľanové semienka obzvlášť prospešné pre ženy a ako ich použiť? 


Autor článku

Petra Kopecka

Ing. Petra Kopecká

Som certifikovaná výživová špecialistka a zakladateľka výživovej poradne - komplexná výživa. Komplexná výživa je pre každého, kto chce schudnúť ,udržať si hmotnosť, zvýšiť výkonnosť a pritom sa najesť dosýta, jesť skutočné jedlo a nie jeho náhrady. Vo výžive sa neustále vzdelávam už 7my rok a klientom prinášam najnovšie informácie o výžive, ktoré sú založené na vedecky podložených dôkazoch a overené v praxi.

http://www.komplexna-vyziva.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 9 zdravotných výhod konzumácie zázvoru

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2008
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.