Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?
Čím ďalej tým viac odborníci upozorňujú na vysokú spotrebu rafinovaného cukru. Aj pri varení a pečení ho však možno nahradiť zdravšími alternatívami.
Zbavovať sa „závislosti“ na bielom cukre nie je jednoduché, pretože sa nachádza v mnohých produktoch a to i tam, kde by sme ho nečakali. Preto je vhodné znižovať spotrebu rafinovaného cukru postupne a nahrádzať ho zdravšími alternatívami i pri varení a pečení. Ktoré sú vhodné?
Trstinový cukor
Najjednoduchšou a najdostupnejšom náhradou bieleho cukru pri varení a pečení je pravý nerafinovaný trstinový cukor. Pri kúpe trstinového cukru treba dôsledne čítať etiketu, pretože často ide o rafinovaný cukor, ktorý je jednoduché zafarbený. Hoci má trstinový cukor vysoký glykemický index, v porovnaní s bielym cukrom obsahuje mnoho živín. Používa sa rovnako ako biely cukor.
Kokosový cukor
Produkty z kokosu sú aktuálne veľmi populárne, kokosový cukor nevynímajúc. V porovnaní s trstinovým cukrom má nízky glykemický index (GI 35) a je zdrojom mnohých prospešných látok (vitamínov skupiny B, aminokyselín, horčíka, železa, zinku atď.). Disponuje lahodnou karamelovou chuťou, preto sa hodí do sladkých dezertov a nápojov. Aj kokosový cukor je jednoduchý na použitie, pretože má sladivosť ako bežný cukor.
Javorový sirup
Glykemický index javorového sirupu je porovnateľný s rafinovaným cukrom, no je bohatý na živiny. Svetlý a riedky sirup je zárukou kvality, je v ňom obsiahnutých najviac látok a výborne chutí. Ideálny je na osladenie palaciniek, lievancov, kaší a jogurtov. Zvyčajne stačí 4 diely cukru nahradiť 3 dielmi javorového sirupu.
Trstinová melasa
Trstinovú melasu často využívajú diabetici, pretože má GI 27. Ocenia ju i tí, ktorí bojujú s deficitom železa a vápnika, pretože aj tieto prvky sú v nej bohato zastúpené. Navyše pomáha pri prekyslení organizmu a napomáha celkovej očiste. Má špecifickú chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému a používanie pri varení a pečení si vyžaduje trochu experimentovania.
Med
Med je po trstinovom cukre jednou z najpoužívanejších alternatív rafinovaného cukru. Pri jeho kúpe si treba dať pozor na jeho pravosť, čiže ho treba nakupovať od overeného včelára. Med má pomerne vysoký glykemický index (GI 90), ale je zásobárňou organických kyselín, aminokyselín, enzýmov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Stévia
Sladidlá, ktoré sa získavajú z lístkov stévie cukrovej, sú dostupné v rozličnej sladivosti i forme. Na pečenie a varenie sú vhodné práškové sladidlá, ktoré majú rovnakú sladivosť ako rafinovaný cukor, pretože sa jednoducho používajú.
Brezový cukor
Xylitol je podobne ako stévia prírodné sladidlo s nízkym glykemickým indexom, ktoré často využívajú diabetici a ľudia s nadváhou. Pri varení a pečení nie je problém s dávkovaním, pretože má rovnakú sladivosť ako rafinovaný cukor.
Slady a sirupy podobné medu
Okrem vyššie spomenutého javorového sirupu možno do tejto kategórie zaradiť aj ryžový, špaldový, datľový a kukuričný sirup či jačmenný slad. Používajú sa podobne ako med. Disponujú zaujímavými chuťami a výživnými látkami, teda sú oveľa prospešnejšie ako biely cukor.