Chudni kvalitným spánkom

Júlia Rašlová

Spánok. Kto z nás by ho nemal rád. Možno si ani neuvedomuješ, aký je dôležitý práve pri chudnutí. 

Chudni kvalitným spánkom
12. JAN 2017

Pravidelne cvičíš, stravuješ sa na 100 % a stále nie si spokojná so svojím výsledkom? Zdá sa ti, že váha a tvoje telo sa proti tebe spojili? Zamysli sa a hľadaj chybu. Tu sa ponúka otázka, či máš dostatočný a nerušený spánok. Ak spíš menej ako 7 hodín, môže sa narušiť prirodzený biorytmus tvojho tela. To má za následok pomalšie spaľovanie kalórií a tým aj spomalenie chudnutia. Je dokázané, že ženy ktoré nespia dostatočne dlho, majú problém s udržaním váhy a tiež častejšie siahajú po nezdravých potravinách.

Úloha kvalitného spánku

Kvalitný a nerušený spánok má za úlohu naštartovať v tele regeneračné procesy, ktoré čistia a regenerujú poškodené bunky. Aktivuje sa lymfatický systém, ktorý z tela odvádza škodlivé látky, ktoré vznikli pri nestrávení potravy. Energiu na všetky tieto regeneračné procesy čerpá organizmus z tukových buniek.

Ako môžem ohroziť chudnutie, ak málo spím

Dostatočný oddych a spánok je neodlúčiteľný v procese chudnutia tak ako všetky dôležité princípy, ktoré treba pri chudnutí dodržiavať. Stalo sa ti niekedy, že si bola dlhšie v noci hore? Aké si mala ráno? Cítila si sa unavená a tvoje telo pišťalo po sladkom? Je to prirodzené. V tomto prípade je tvoj organizmus vyčerpaný a potrebuje rýchly zdroj energie. Nemá čas čakať, a preto si pýta rýchle cukry práve vo forme sladkostí. Práve tento fakt môže ohroziť tvoje úspešné chudnutie.

Vieš, že aj počas spánku chudneš?

Naše telo je jedna úžasná chemická továreň. Všetky biochemické procesy v ňom prebiehajú bez toho, že by sme ich vedeli vedome ovplyvniť. Počas spánku, keď oddychujeme, naše telo pracuje na plné obrátky. Rastový hormón HGH premieňa tuky na energiu a hormón štítnej žľazy tyroxín spúšťa v našom tele látkovú výmenu. Všetky tieto procesy pomáhajú pri chudnutí.

Čo robiť pre kvalitný spánok?

  • Posledné jedlo konzumuj tri hodiny pred odchodom do postele.
  • Konzumuj vždy ľahko stráviteľné jedlo, tvoj organizmus má veľa inej práce, ako spracúvať ťažké jedlo.
  • Večer nepi kávu ani čierny čaj.
  • Pred spaním spálňu vždy vyvetraj.
  • Na telefóne si nastav tichý režim, najlepšie je však telefón odložiť do druhej miestnosti.
  • Pred spaním sa môžeš prejsť po čerstvom vzduchu.

Spánok je najpríjemnejšou časťou chudnutia. Snaž sa ho dodržať ako všetky body chudnutia. Ráno vstaneš oddýchnutá a budeš mať počas dňa dostatok energie na všetky svoje obľúbené činnosti.

Stres nepriateľ spánku

Stres, či už pracovný alebo ten z bežného života, môže zapríčiniť, že sa ti nebude spať dobre. Preto by si sa mala hlavne vo večerných hodinách stresu vyhýbať. Najlepším pomocníkom proti stresu je relax. Každý relaxujeme inak. Niekto rád počúva hudbu, číta obľúbenú knihu, cvičí, alebo si pozrie kvalitný film.

Pred spánkom je veľmi dobré vypiť čaj z medovky lekárskej s lyžičkou medu. Medovka pôsobí upokojujúco na centrálny nervový systém. Ak máš dlhodobejší problém so spánkom, pomôže ti čaj z levandule. Jej príjemná vôňa a chuť ťa upokojí a pomôže ti zaspať.

O strese a jeho negatívnych stránkach pri chudnutí si povieme viac nabudúce.

Zdroj foto: goodfon.su

Prečítajte si aj predchádzajúce diely seriálu o chudnutí: 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudni kvalitným spánkom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.