Kalerábom k štíhlemu a krásnemu telu

Nikola Danišová

Väčšinou sme zvyknutí používať kaleráb pri varení polievok. Je to však chyba, pretože prichádzame o veľmi dobrú potravinu, ktorá nám pomáha chudnúť alebo spevniť vlasy.         

Kalerábom k štíhlemu a krásnemu telu
29. OKT 2015

S kalerábom ku kráse         

Vďaka konzumácii kalerábu môžeme byť krajší. Dokážeme sa vyhnúť akné a vyrážkam, pretože kaleráb má dezinfekčné a protizápalové účinky. Ak máme problém s lámavými nechtami a vlasmi, ktoré strácajú objem, lesk a pevnosť, rozhodne by ste mali kaleráb do svojho jedálnička zaradiť. Vďaka obsiahnutému biotínu spevňuje vlasy, pokožku aj nechty.

Kalerábom k zdravému srdiečku  

Jednou z najviac zastúpených látok v kalerábe je draslík. Tento prvok je dôležitou zložkou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú riadiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak tým, že bojujú proti účinkom sodíka.

Listy nezahadzujte  

Kaleráb urýchľuje vylučovanie žlče a jej prenos do čriev. Obsahuje veľa vlákniny, a preto reguluje stolicu. Ak trpíte zápchou, mali by ste namiesto tabletiek vyskúšať kaleráb. Ani listy nie sú na zahodenie a najmä tie mladé. Obsahujú obrovské množstvo vitamínu C a trikrát viac vápnika ako samotný koreň kalerábu.

Aj s kalerábom sa dá chudnúť      

Kaleráb je energeticky veľmi chudobný, preto ho môžeme bez obáv konzumovať pri redukčných diétach. Napriek tomu nám však zabezpečí dostatok energie a vitality, ktoré naše telo potrebuje. V 100 g kalerábu je približne 130 kJ. Kaleráb nám okrem toho upraví a ozdraví metabolizmus, tiež zbaví telo prebytočnej vody. Aj psychicky nás udržuje v dobrej forme, pretože vďaka kalerábu dokážeme lepšie prekonávať stres a koncentrovať sa.

Surový či varený?         

Kaleráb môžeme konzumovať surový, ale aj tepelne upravený. Výborne chutí opražený na oleji, varený či zapekaný. Obzvlášť zdravé a dobré sú z neho nátierky, prívarky a dokonca sa môže použiť aj ako náplň na prípravu placiek. Kaleráb sa dochucuje bazalkou a tymiánom. Táto zelenina obsahuje dusičnany, preto keď ju už raz tepelne upravíme, druhý raz ju nezohrievame.

A čo jeho zvláštna chuť?    

Jemná korenistá aróma, ktorú pri konzumácii kalerábu cítime, pochádza z horčicového oleja. Je to zlúčenina s vysokým obsahom síry a dusíka. Kaleráb by ste však nemali konzumovať, pokiaľ máte problémy so žalúdkom, zápal žalúdočnej sliznice alebo vredy. Obsahuje už spomínané dráždivé éterické oleje. Okrem toho má vysoký obsah železa, horčíka aj mangánu. 

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Chcete byť zdravý a mať veľa energie? siahnite po cvikleChcete byť zdraví a mať veľa energie? Siahnite po cvikle

Cvikla je jednou z najzdravších potravín na svete. Je to doslova vitamínová bomba, ktorá pomáha bojovať aj proti takým strašiakom, ako je rakovina.  

 

Vyrobte si vlastný elixír zdravia – kurkumové smoothieVyrobte si vlastný elixír zdravia – kurkumové smoothie

Kurkumu určite všetci poznajú ako veľmi zdravú koreninu, ktorá by nám v kuchyni rozhodne chýbať nemala. 

 

Nemáte čas? zachránia vás chutné a výživné smoothiesNemáte čas na jedlo? Zachránia vás chutné a výživné smoothies

Pripravíte ich bleskovo, je v nich zachované maximum výživných látok a vynikajúco chutia. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kalerábom k štíhlemu a krásnemu telu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.