Objavte silu MCT oleja

Vedeli ste, že MCT metabolizujú skoro tak rýchlo ako sacharidy, avšak vôbec nestimulujú inzulín a tak sú k aktivácii spaľovania tukov až 6-krát efektívnejšie? 

Objavte silu MCT oleja
Zdroj: Dušan Plichta, Powerlogy
23. SEP 2018

Čo vlastne znamená MCT a na čo je to dobré?

MCT je skratka pre „Medium Chain Triglycerides”, ktoré sú unikátnou formou tukov so stredne dlhým reťazcom. 

Každý tuk, či už ide o kokosový olej, maslo, alebo špeciálny mct olej je zložený z mastných kyselín rôznej dĺžky reťazca väzieb.

Dĺžka reťazca mastných kyselín rozhoduje o tom ako dlho a “ľahko” vám olej trávi a ako rýchlo získate hodnotnú energiu pre vaše telo a hlavne mozog.

Odsledujte si, že z kombinácie  MCT, kvalitného masla, kokosového oleja v káve , alebo čaji, vám tak ťažko ako z vyprážaných hranoliek, či čipsov a kombinácie tukov s cukrami nikdy nebude.

Samozrejme pokiaľ nemáte individuálne problémy s trávením tukov, alebo nedostatočnú produkciu žalúdočnej kyseliny HCL.

Hlavným rozdielom medzi MCT olejom a klasickým kokosovým olejom je zloženie kyselín, kde MCT olej obsahuje z 99% zloženia iba najľahšie stráviteľné mastné kyseliny C6, C8 a C10 a neobsahuje skoro žiadnu kyselinu laurovú C12.

mct oljeje zlozenie

MCT olej je bez chuti a zápachu vyextrahovaný práve z kokosového oleja, ktorý má svoju chuť a 40-60% obsaj kyseliny Laurovej, ktorá trávi o niečo dlhšie, ale má zase antivirálne a antibakteriálne učinky.

Každý olej má svoje využitie, kde kokosový olej je primátne na varenie a pečenie a MCt olej do kávy, smoothies a shakov pre želaný energetický efekt.

Vďaka MCT nezaťažíte trávenie a v správnom protokole, podporíte priamu tvorbu ketónov pre silnú energiu vášho mozgu. Práve tento pocit energie a zdravá stimulácie je psychologicky veľmi dôležitým prvkom, bez ktorého sa mozgu len veľmi ťažko zvyká na nové pozitívne návyky ako napríklad kvalitný funkčný tréning, efektívne učenie, či zlepšené sústredenie sa na priority.

Ako ho efektívne využijem a čo očakávať?

Sila a intenzita účinku veľmi  záleží od individuálneho stavu metabolizmu. Avšak, u viac ako 80 %, ľudí ktorí začali aplikovať MCT olej do svojej životosprávy boli zistené výrazne zlepšenia najmä v mentálnom výkone, schopnosti sústredenia a eliminácii potreby konzumácie nevhodných sacharidov.

MCT sú veľmi dobrým zdrojom energie aj pre vytrvalostných športovcov, ktorí sa orientujú na stabilnú energiu počas dlhšieho výkonu. MCT  výborne pomáhajú pri kontrolovanom príjme sacharidov a optimalizácii životosprávy pre zvýšený výkon a najlepšie ich definovať ako funkčú potraviny ktorá dodá energiu pri fáze prechodu na low carb, alebo keto stravovanie a tréningové protokoly.

3 rýchle a konkrétne aplikácie

power coffee

1. Power Coffee special

Káva s kokosovým olejom je fajn, ale ak chcete nakopnúť skutočnú efektivitu a aktiváciu tvorby ketónov v mozgu, tak až MCT je pre váš mozog to pravé orechové.

2. MCT smoothie

Varianta ku káve, korá je bez kofeínu, ale za to s plným obsahom vitamínov a stopových prvkov, ktoré aj vďaka MCT vaše telo vstrebá a využije ešte efektívnejšie.

3. MCT Omáčky, či skvelý doplnok pre top spánok 

Predstavte si, že namáčate vaše sushi okrem sójovej omáčky aj do MCT, alebo ho priamo zakomponujete do vašich omáčok, pre výrazne zvýšenie energického potenciálu jedla. Alebo, vyskúšajte dať na lyžicu MCT a medu pred spaním a zlepšite regeneráciu mozgu až o 30%.

“Tučná voda” – špecialita hydratácie, ktorú treba vyskúšať

Ak si chcete urobiť okamžitý test účinkov pri športe, tak zmiešajte 2 dcl čistej filtrovanej vody s 15 ml MCT a 5g himalájskej soli.  Vaše telo sa vám odvďačí skvelou hydratáciou a zlepšenou hladinou elektrolytov.


Autor článku

Dusanplichta

Dušan Plichta

Som bloger, podnikateľ, dobrodruh a možno aj trochu naivný zanietenec, ktorý sa rozhodol, že sa chce podeliť o svoju vášeň pre dobré jedlo a vylepšovanie životosprávy. Fascinuje ma komplexné prepojenie a vplyv životosprávy na náš fyzický, ale aj mentálny výkon. Tak som založil koncept funkčných potravín istej chuti Powerlogy, kde je naším cieľom produkovať minimálne spracované potraviny bez chemie, laktózy, lepku a rafinovaného cukru. Verím, že keď dokážeme do výživy chutným spôsobom zakomponovať viac dobrých tukov, tak dokážeme veľmi prirodzene znížiť príjem prázdnych cukrov a rôznych spracovaných pohodlných potravín, ktoré nám energiu v skutočnosti skôr vysávajú.

https://powerlogy.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Objavte silu MCT oleja

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.