Zdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočník
Milujete recepty „od cesta“, ale snažíte sa žiť zdravo? Nemusí to byť prekážka, pokiaľ si vyberiete vhodné múky na ich prípravu.
Rafinovaná biela múka nemá takmer žiadnu výživovú hodnotu. Je to preto, že vzniká zomletím zvyškov zrnka, ktoré bolo zbavené cenného klíčka i otrúb. Práve v nich sa sústreďuje najviac výživných látok. Nemenej podstatným faktom je to, že po skonzumovaní bielej múky nám rapídne stúpne hladina krvného cukru – sme rýchlo hladní a opäť siahneme po niečom nezdravom. Týmto spôsobom si v dlhodobejšom horizonte zarábame na zdravotné problémy, ako napríklad nadváhu, cukrovku, ba dokonca kardiovaskulárne ochorenia. V skutočnosti nie je až také zložité vyhnúť sa bielej múke. Stačí si zvoliť zdravšie alternatívy a z nich pripravovať múčne jedlá. Ktoré stoja za vyskúšanie a kuchtenie s nimi zvládne aj úplný začiatočník?
Špaldová múka
Pozitívne účinky špaldovej múky možno zhrnúť nasledovne – kladne vplýva na látkovú výmenu, ovplyvňuje tvorbu pohlavných hormónov, podporuje krvný obeh, posilňuje kosti a imunitu, má blahodarný vplyv na trávenie, znižuje cholesterol a udržiava stabilnú hladinu cukru v krvi. Je ľahko stráviteľná a má lahodnú orieškovú príchuť. Čo sa týka konkrétneho zastúpenia výživných látok, 30 % tvorí vláknina, 21 % proteíny, 17 % sacharidy. Z vitamínov sú zastúpené najmä vitamíny zo skupiny B, z minerálov mangán, fosfor, horčík a meď.
Špaldová múka je skvelou voľbou pre všetkých, ktorým sa nechce experimentovať s tým, v akom pomere zastúpiť bielu múku. Keďže špalda obsahuje veľa lepku, stačí ňou jednoducho bielu múku nahradiť v rovnakom pomere. Hladká a polohrubá špaldová múka sa hodia na bežné pečenie. Naopak, hrubá napríklad na prípravu chleba a pečiva.
Odporúčame: dmBio špaldová celozrnná múka, BIO, 1000 g – so svojou ľahkou orieškovou príchuťou sa výborne hodí na pečenie chleba, ako aj iného slaného a sladkého pečiva. Špalda je predchodcom dnešnej rozšírenej pšenice siatej. Do celozrnnej múky sú vymleté celé zrná so všetkými svojimi zložkami, bohatými na živiny. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Ražná múka
Aj ražná múka je skvelou alternatívou klasickej bielej múky. Obsahuje množstvo prospešných látok, ktoré chránia pred kardiovaskulárnymi chorobami a posilňujú obranyschopnosť. Za zmienku stojí vysoký obsah lyzínu, ktorý je esenciálnou aminokyselinou, bojujúcou proti vírusom, podporujúcou tvorbu kolagénu a obnovu chrupaviek. Z vitamínov sú zastúpené tie zo skupiny B a vitamín E. Obsiahnuté železo je prevenciou anémie a vláknina chráni pred tráviacimi ťažkosťami a vysokým cholesterolom.
Raž disponuje nižším obsahom lepku, a teda je vhodné ju kombinovať napríklad so špaldou. Výborné uplatnenie má pri pečení pečiva.
Odporúčame: dmBio ražná celozrnná múka stredná, BIO, 1000 g – raž je v každej pekárni klasikou. Je vhodná najmä na pečenie chutných, plnohodnotných chlebov a iného slaného a sladkého pečiva. Používa sa často v kombinácii s pšeničnou alebo špaldovou múkou. Celozrnná múka, vyrobená z celých zomletých zŕn, obsahuje všetky zložky bohaté na živiny. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Pohánková múka
Pohánková múka je bez lepku, čiže vhodná do jedálnička celiatikov. 12 % obsahu tvoria bielkoviny, pričom dominuje lyzín. Značný podiel patrí komplexným sacharidom, 5 % vláknine a tukom cca 2 % obsahu. V pohánke sa nachádza veľa rutínu. Ide o antioxidant, ktorý je dôležitý pre pevné a pružné cievy. Medzi ďalšie zastúpené živiny sa zaraďujú vitamíny zo skupiny B, vitamín E, draslík, fosfor, vápnik, železo a ďalšie. Pohánka sa hodí do jedálnička ľudí s kŕčovými žilami, hemoroidmi, psychickými ťažkosťami a je výborná na detox.
Keďže je pohánka bez lepku, pri pečení ju môžete kombinovať so špaldovou múkou v pomere 1:3. Hodí sa na prípravu koláčov, palaciniek či lievancov.
Odporúčame: dmBio celozrnná pohánková múka, BIO, 500 g, bezlepková – múka s jemnou orieškovou arómou sa výborne hodí na prípravu lahodných slaných aj sladkých jedál, ako lievance, vafle alebo palacinky. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Zdroj foto: pixabay
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Alternatívy bielej múky pri varení a pečení
Biela múka spôsobuje výkyvy krvného cukru.
Kuskus ocenia aj športovci. Obsahuje proteíny i vlákninu
V porovnaní s bežnými cestovinami má výhodu v tom, že ho netreba variť. Má všestranná použitie a veľa pozitívnych účinkov na zdravie.
Pohánku som varievala už od môjho detstva, pretože vUkrajine sa pohánka ako obilnina bežne používa na varenie spolu s pšenom, jačmeňom a surovým obilím.