Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako efektívne nakopnúť svoj mozog i trávenie

Adela Jasenovcova

Potrebujete energiu a už neviete, kde ju vziať? Novinkou na trhu je MCT olej, ktorý pomôže aj s inými problémami, s ktorými sa telo často trápi. 

Powerlogy_MCT
Zdroj: Dušan Plichta, Powerlogy
30. AUG 2018

Kokosový olej patrí medzi najpopulárnejšie, hoci málokto vie, že má svoje rezervy. Naproti tomu špeciálne extrahovaný MCT olej, jeho lepšia verzia, sa môže popýšiť mnohými perfektnými vlastnosťami.

Z pohľadu mastných kyselín sa dá na kokosový olej prihliadať rôzne. Jedným z hlavých kritérií je, ako olej prispieva ku spaľovaniu tukov a úbytok hmotnosti a či vôbec má na tento cieľ nejaký vplyv.

Skratka MCT

Hoci je pre mnohých novinkou a znie pomerne vedecky a exoticky, netreba sa jej báť. Je to pomenovanie pre „Medium Chain Triglycerides“, čo v preklade znamená tuk so stredne dlhým reťazcom. Tuky majú totiž rôzne dlhé reťazce. Aby ste mali o nich vedomosť, tu sú 3 základné typy spolu s príkladmi:

  • Tuky s krátkym reťazcom: materské mlieko, pravé maslo, ghee, poctivé, ideálne čerstvé a čo najviac tučné ovčie, kozie, ale aj kravské mlieko a vybrané produkty.
  • Tuky so stredne dlhým reťazcom: materské mlieko, kokosový olej, poctivé, ideálne čerstvé a čo najviac tučné ovčie, kozie, ale aj kravské mlieko a vybrané produkty.
  • Tuky s dlhým reťazcom: rastlinné oleje, margaríny, stužené tuky na pečenie, majonéza, vlašské orechy.

O čo ide pri MCT

Každý tuk, či už ide o kokosový olej, maslo, alebo špecialitku v podobe MCT, obsahuje viacero mastných kyselín. Dôležité je v prvom rade, aby obsahovali aj kratšie reťazce, ktoré vytvoria profil adekvátneho trávenia. Takto si môžete odsledovať, že z kvalitného masla vám ťažko nebude, keďže obsahuje veľmi zaujímavý profil mastných kyselín, vďaka ktorým dobre trávite a zároveň sa aj nasýtite.

mct oljeje zlozenie

V prípade MCT ide viac o „hackerské“ zahnanie hladu a tvorbu rýchlej energie pre mozog, či svaly. MCT v destilovanej forme majú unikátnu vlastnosť aktivácie čiastočnej ketózy, vďaka čomu sa viete dostať do spaľovania tukov aj bez potreby tejto striktnej a pre adaptáciu oveľa náročnejšej formy stravovania.  

Hlavné rozdiely a porovnanie MCT s kokosovým olejom

MCT olej a kokosový olej sa nevylučujú, ale správne dopĺňajú. Kým extra panenský kokosový olej slúži ako jeden z najlepších zdrojov tukov pre prípravu jedál a dezertov, tak MCT je skvelý prostriedok pre okamžité získanie energie, tréning metabolizmu a super aktiváciu, či regeneráciu mozgu.  

Použitie v praxi

Dušan Plichta z Powerlogy odporúča svetovo overený recept s využitím čistého MCT oleja: „Kokosový olej do kávy fajn, ale to pravé orechové je až MCT. Ide o to, ako rýchlo vám začnú metabolizovať tuky a preniknú živiny cez krvno-mozgovú bariéru. Vďaka rannej káve s poctivým maslom a MCT dokážete vo väčšine prípadov aktivovať tvorbu ketónov ako zdroja energie pre vaše telo i mozog. To vám môže doobeda poslúžiť ako skvelý metabolický tréning pre aktiváciu spaľovania tukov ako zdroja energie. Kým to váš metabolizmus nenaučíte aspoň do istej miery tak ťažko schudnete a prekonáte vašu energeticky a náladovú závislosť na cukroch.“

MCT olej má široké využitie v stravovaní. Môžete si ho primiešať do nápojov, či omáčok, ale aj iných jedál.

- - -

A tentokrát ho aj viete vyhrať v balíčku spolu s ďalšími power produktami:

Stačí ak správne odpoviete na jednoduchú otázku: Čo znamená skratka MCT? Vyberte si jednu z možností a napíšte ju ako odpoveď v novej súťaži tu.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako efektívne nakopnúť svoj mozog i trávenie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.