Ako si užiť Vianoce bez následkov?
Pálenie záhy, pocit ťažkého žalúdka alebo únava. To všetko sú dôsledky vianočného hodovania. My, čo poznáme svoje možnosti a vieme sa držať na uzde, až tak veľmi zasa netrpíme.
Ľudia, ktorí nevedia povedať NIE, pridávajú si ďalšiu a ďalšiu porciu, aj keď sú plní, často skončia s nepríjemnými pocitmi a aj výčitkami svedomia.
Cez Vianoce jeme, jeme a stále iba jeme...
Čo si budeme nahovárať. Vianoce sú o vyprážanom, tučnom, sladkom (a alkohole). Vianočky, cukrovinky, rezne, majonéza. Kombinácia jednoduchých cukrov a nasýtených tukov je v podstate jednou z najhorších kombinácií. Žiadna zelenina (kyslú uhorku nepočítam), málo ovocia (kandizované a sušené ovocie tiež nerátam). Našťastie to trvá len niekoľko dní. A aby toho nebolo málo, tak to zaklincujeme alkoholovou bombou na Silvestra. Náš pankreas a pečeň by mohli odísť na dovolenku, o kilách navyše nehovoriac.
Ponúkam niekoľko tipov, ako tieto dni "zľahčiť" a nevstúpiť do nového roka v žalostnom stave:
Ako piecť CUKROVINKY zdravšie
Najdôležitejšou vecou zo všetkých je mať kvalitné ingrediencie: suché a zdravé orechy, kvalitné maslo, vysokopercentnú čokoládu (aj za mliečnu sa oplatí priplatiť) a pod.
Ďalšou vecou je náhrada niektorých klasických ingrediencií alternatívami. Samozrejme, v tomto smere hrajú úlohu aj návštevy. Vy si síce zdravšie koláčiky upečiete, ale babičky, tety, kamaráti možno nie. V tom prípade ostáva len jediné: použiť silnú vôľu a ochutnať len niekoľko kúskov.
- MÚKA: Skúste nahradiť klasickú bielu múku napr. špaldovou múkou, ktorá má orieškovú chuť a cukrovinky chutia ešte lepšie. Medzi ďalšie bonusy tejto alternatívy patrí to, že obsahuje viac minerálov a vlákninu. Navyše neprekysľuje organizmus.
- CUKOR: Biely rafinovaný cukor môžete nahradiť mnohými alternatívami: prírodnými aj umelými sladidlami. Z prírodných určite stojí za zmienku klasický lesný alebo kvetový med (rovnaké množstvo kalórií, avšak niekoľko cenných látok naviac a medová chuť) alebo rôzne sirupy: javorový (má z nich asi najlepšiu chuť), ryžový, pšeničný, kukuričný. Ak je vaším cieľom znížiť kalorickú hodnotu pečiva, pridajte nízkokalorické sladidlo a to konkrétne napr. stéviu (žiadny aspartam alebo acesulfam rozhodne neodporúčam).
- MASLO: V tomto smere by som nešetrila. To, či upečiete z margarínu, alebo masla, sa podpíše na finálnej chuti. Tu som teda za kalorickejší variant.
- VAJCIA: Aj pre vajcia existuje alternatíva. Volá sa Vajahit. Jedná sa o rastlinnú náhradu vajec, ktorá plne nahradí vajce pri pečení. Je vhodná aj pri diéte pri chorobách srdca, pretože obsahuje minimum cholesterolu. Ďalším bonusom je, že znižuje energetickú hodnotu jedla. My, čo nemáme problém s cholesterolom, môžeme použiť normálne vajcia.
- ČOKOLÁDA: Namiesto čokolád na varenie, ktoré často obsahujú len tuky a skoro žiadne kakao, radšej zvoľte kvalitnú horkú čokoládu s vysokým percentuálnym obsahom kakaa. Je možné ju skombinovať aj s mliečnou, napríklad pol na pol. Koláčiky budú určite chutiť lepšie a vy nebudeme mať žiadnu pachuť v ústach.
Stráviteľnosť pečiva, ktoré je zložené z celozrnnej múky, kvalitného masla a iného sladidla ako rafinovaného bieleho cukru je oveľa vyššia. Pečivo nemá až taký vysoký glykemický index a nepôsobí príliš kyselinotvorne.
Ako docieliť, aby sa dostavili len príjemné pocity
Raňajky si dajte tak ako zvyčajne. Ráno je žalúdok citlivý, takže "zalepiť" ho dávkou sladkostí nie je úplne najlepší štart, ani čo sa týka energetickej bilancie. Ak si to nedokážete odpustiť a zastávate názor, že keď sú Vianoce, tak si doprajete, zjedzte k tomu aspoň kus ovocia, alebo si dajte biely jogurt.
Ak viete, že vás čaká návšteva u babičky, kde sa bude podávať tradičný obed, bude tam veľa koláčikov, a nie je možné sa z toho vyvliecť, tak tam nechoďte hladní. Dajte si obed, ale s polovičnou alebo dvojtretinovou porciou. Zapite to pivom buď alkoholickým, alebo nealkoholickým, bude vám oveľa lepšie tráviť. Dezert si dajte až tak o dve hodiny. Je totiž obrovský rozdiel, či sa najete sladkého hneď na obed, alebo až po určitej dobe. Skôr, alebo neskôr aj tak dostanete na sladké chuť. Nie je nič lepšie, ako si ho vychutnať s kávou, v pokoji, a bez následkov.
Zemiakový šalát je skvelý. A to v ňom nemusí byť ani majonéza či nadbytok soli. Dve lyžice majonézy bohato stačia. Zvyšok možno nahradiť napríklad smotanovým jogurtom. My doma používame sojanézu. V sojanéze je namiesto vajec sója, rastlinný olej spolu s ďalšími dochucovadlami sa v nej nachádza rovnako ako v klasickej majonéze. Má nižší obsah tuku a tiež polovičný obsah energie.
Nezabudnite na pohyb!
Pohyb, pohyb, pohyb! Nemá zmysel rozoberať tu, že pravidelné dopoludňajšie alebo popoludňajšie prechádzky, návšteva fitka, bežky či lyže alebo poriadna guľovačka, zabránia vianočnému priberaniu. Pravidelný pohyb rozprúdi krv, podporí trávenie a peristaltiku čriev a čerstvý vzduch zaženie únavu.
Na záver jeden môj recept na zdravú verziu koláčikov:
Zázvorové sušienky
Potrebujeme:
- 60 g masla (farmárske alebo z trhu, žiadna HERA, žiadne "polotuky")
- 4 lyžice medu alebo javorového sirupu
- 125 g pohánkovej múky
- 1 lyžička strúhaného čerstvého zázvoru (výborný na podporu imunity, zahreje)
- 1/2 lyžičky jedlej sódy (náhrada za prášok do pečiva)
Postup:
V kastróliku rozpustíme maslo, pridáme med alebo sirup, necháme všetko rozpustiť a dobre premiešame. Zmes zložíme z ohňa a necháme vychladnúť. Do misy preosejeme múku, primiešame zázvor a sódu. Zmes premiešame, pridáme vychladnuté maslo s medom alebo javorovým sirupom a vypracujeme na hladké cesto. Vyvaľkáme guličky vo veľkosti orecha a naukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Zatlačíme ich palcom, aby sa sploštili. Vložíme do rúry vyhriatej na 180 °C a pečieme asi 15 minút.