Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Extrémne potenie potrápi nielen lete – 7 tipov, ako lepšie zvládať nepríjemný problém

Jana Šimkovičová

Potenie je úplne fyziologický proces nášho tela, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu organizmu. Hoci sa na vylučovanie potu v podpazuší a na iných častiach tela môžeme pozerať ako na niečo otravné, pravdou zostáva, že potenie je dôležité pre ochladzovanie organizmu a reguláciu telesnej teploty.

Extrémne potenie potrápi nielen lete – 7 tipov, ako lepšie zvládať nepríjemný problém
Zdroj: StockAdobe
6. DEC 2023

Potenie predstavuje aj pri cvičení a fyzickej aktivite nevyhnutnú ochranu pred prehriatím a kolapsom tela. A zabudnúť nemôžeme ani na to, že spolu s potom, ktorý produkujú potné žľazy, naše telo opúšťajú aj rôzne škodliviny. 

Niektorých jedincov však môže potenie trápiť vo väčšej miere. Viete, čo je takzvaná hyperhidróza? Tento termín označuje nadmerné potenie, resp. vylučovanie potu vo zvýšenej miere. Aké sú možné príčiny hyperhidrózy a ako problém s nadmerným potením držať pod kontrolou?

Čo spôsobuje nadmerné potenie?

Potenie je jednou z normálnych telesných funkcií a je úplne bežné, že v niektorých prípadoch dochádza k vylučovaniu potu vo väčšom množstve. Napríklad v horúcom počasí sa telo snaží ochladiť práve zvýšeným potením. Avšak, potenie vo väčšej miere je bežné aj pri fyzickej aktivite či dokonca v stresovej situácii. 

Ak ale dochádza k nadmernému poteniu sústavne, a to bez ohľadu na vonkajšie okolnosti, môže ísť o spomínanú hyperhidrózu. Nadmerné potenie môže byť spôsobené rôznymi príčinami. Vo všeobecnosti súvisí obvykle so zvýšenou aktivitou potných žliaz, na čo môže mať vplyv množstvo faktorov. 

Rozoznávame primárnu hyperhidrózu, ktorá predstavuje samostatný zdravotný problém, ktorý nie je ovplyvnený inými faktormi či ochoreniami. Vo veľkej miere ide o geneticky podmienený stav. 

V praxi sa oproti tomu stretávame aj so sekundárnou hyperhidrózou, ktorá sa môže objaviť z dôvodu nejakého ochorenia, hormonálnych zmien v tele či užívania niektorých liekov. Sekundárna hyperhidróza môže súvisieť so srdcovými chorobami, menopauzou, obezitou. 

Pot_Zena_Brucho_Prsia

7 tipov na lepšie zvládanie problému s nadmerným potením:

1. Pravidelná hygiena

Pravidelná osobná hygiena síce problém so zvýšeným potením nepotlačí, no minimalizuje problémy s telesným zápachom, nepríjemnými pocitmi nečistoty a celkovým nepohodlím. Čistý pot, ktorý je práve vylúčený, totiž nesmrdí. 

Zápach spôsobuje až bakteriálna aktivita na pokožke tela. Poctivým dodržiavaním zásad osobnej hygieny je možné prispieť k prevencii telesného zápachu. Dobrou voľbou sú okrem večerných spŕch aj osviežujúce ranné sprchy, ktoré vás pripravia do nového dňa. V prípade výrazných problémov je vhodné umývať vodou postihnuté partie aj v priebehu dňa. 

2. Výber vhodného antiperspirantu

Ak niečo priamo pomôže minimalizovať potenie, tak je to kvalitný antiperspirant. Antiperspiranty sú prípravky, ktoré vďaka svojím účinným látkam pôsobia na vyústenia potných žliaz, spôsobujú ich dočasné zúženie, čím priamo bránia poteniu. 

Dnes sú na trhu dostupné antiperspiranty, ktoré sú priamo určené na boj s hyperhidrózou. Napríklad antiperspirant proti nadmernému poteniu Driclor dokáže v priebehu prvého týždňa používania znížiť nežiaduce potenie až o 50 %. Napomáha rovnako predchádzať vzniku zápachu v podpazuší. Možno ho však používať aj na nohy alebo ruky. 

3. Výber vhodného oblečenia

V prípade, že vám nie sú problémy s nadmerným potením cudzie bez ohľadu na situáciu či ročné obdobie, spravte opatrenia vo svojom šatníku. Voľba vhodného oblečenia totiž môže zmierniť nepohodlie spôsobené vlhkými časťami odevu z dôvodu nadmerného potenia. 

Ak sa zvyknete viac potiť, zabudnite na umelé a nepriedušné materiály, ktoré problém s vylučovaním potu ešte zhoršia. Stavte na vzdušné prírodné textílie, aby mohla pokožka dobre dýchať. 

Vhodná je bavlna alebo ľan. Lepšou voľbou sú svetlejšie kúsky s voľným strihom. V prípade zvýšeného potenia nôh klaďte dôraz aj na výber vhodnej obuvi. 

4. Dostatočný pitný režim a úprava jedálnička

Ako upraviť svoju výživu, keď mám problémy s nadmerným potením? V prvom rade netreba podceňovať pitný režim. Neminimalizujte príjem tekutín s cieľom obmedziť potenie. Nedostatočný pitný režim sa môže spájať s rôznorodými problémami. Prijímajte denne potrebné množstvo nesladených tekutín, a to ideálne hlavne vodu. 

Čo sa úpravy jedálnička týka, skúste obmedziť korenené alebo pikantné jedlá, spracované jedlá s vysokým obsahom soli, alkohol, kávu, cesnak, cibuľu, kapustu, červené mäso. Uvedené aj ďalšie potraviny môžu buď zvyšovať potenie, alebo spôsobovať intenzívnejší pach potu.  

5. Vyhýbanie sa rizikovému prostrediu

Taktiež je vhodné vyhýbať sa rizikovým prostrediam, ktoré môžu zhoršiť problém s nadmerným potením, a to aspoň do najväčšej možnej miery. Dlhý pobyt vo veľmi horúcom prostredí alebo na priamom slnku môže byť pre osoby s hyperhidrózou veľmi nepríjemný. 

Rovnako nemusí byť najlepšou voľbou pobyt vo veľmi vlhkom prostredí, návšteva sauny, vírivky, horúcich kúpeľov. Takéto prostredie môže stimulovať potné žľazy a zvyšovať potenie. Okrem toho je vhodné vyhýbať sa v čo najväčšej možnej miere aj prostrediam, v ktorých je človek vystavený nadmernému stresu. 

6. Použitie byliniek

Pri problémoch s potením môžu byť užitočné aj bylinky. Asi najznámejším rastlinným pomocníkom proti poteniu je šalvia lekárska. Pripraviť si z nej môžeme odvar, ktorý sa odporúča pravidelne popíjať. Odvar je vhodný aj na kúpeľ nadmerne sa potiacich dlaní a chodidiel. 

Tradičná medicína odporúča aj žihľavu dvojdomú, prasličku roľnú, orech kráľovský. Dokonca sú dnes dostupné aj zmesi bylín, určené na používanie priamo pri problémoch s nadmerným potením

7. Odborná pomoc

V prípade, že je problém s nadmerným potením naozaj závažný a vo viacerých smeroch vás obmedzuje v každodennom živote, obráťte sa na odborníka. Dnes sa využívajú rôzne metódy na zmiernenie alebo odstránenie problému s hyperhidrózou. 

V prvom rade môže lekár predpísať takzvané anticholinergiká, čo sú lieky znižujúce činnosť potných žliaz. Ďalej sa využívajú injekcie s botulotoxínov, iontoforéza (elektroliečba) či laserová terapia. V niektorých prípadoch sa pristupuje dokonca k chirurgickému odstráneniu potných žliaz. Vhodnú metódu vám pomôže zvoliť lekár.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Extrémne potenie potrápi nielen lete – 7 tipov, ako lepšie zvládať nepríjemný problém

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.