Gynekologička Eliška Lacková: Zažívame epidémiu neplodnosti, riešením je prevencia
Moderná doba zrovnoprávňuje mužov a ženy, ponúka mnohé možnosti a kariérny rast, no gynekológom táto situácia robí skôr vrásky na čele. Prvorodičky výrazne starnú a párov, ktorým sa nedarí otehotnieť, pribúda. O neplodnosti a prevencii sme sa rozprávali s gynekologičkou kliniky GYN-FIV Eliškou Lackovou.
V mojom okolí stále počúvam o problémoch s otehotením. Nie je tajomstvom, že ženy si v tejto dobe najskôr budujú kariéru a až potom premýšľajú o deťoch…
Do ambulancie za mnou čoraz častejšie chodia ženy, ktoré sú o 10 rokov staršie ako prvorodičky pred desiatimi rokmi. Kým kedysi rodili prvé deti dvadsiatničky, dnes sú to často tridsiatničky. Problémom je, že sa im výrazne skracuje fertilné okno a možnosť otehotnenia s vlastnými vajíčkami. Kvalita vajíčok a šanca na oplodnenie a donosenie zdravého dieťatka, je totiž výrazne viazaná na vek.
Ako zistíme, či sme plodní a nebudeme mať problém s otehotnením?
Vyšetrením. Táto otázka sa týka páru – aj muža, aj ženy. Na zistenie plodnosti sú potrebné nielen výsledky od ženy, ale aj od jej náprotivku – od muža. Vyšetrenia vedia veľmi pomôcť, z veľkej časti ich hradí poisťovňa a nekončia len pichaním hormónov. Mnohí muži majú pred vyšetrením spermií rešpekt, no všetko im dopredu dôrazne vysvetlíme a ukazujeme v praxi samotné kroky. Celý proces prebieha v súkromnom „zázemí“ kliniky, takže sa nemusia báť. Je dôležité, aby poznali svoj zdravotný stav.
Prečítajte si aj: Snažíte sa o bábätko? Vieme, ktoré faktory sú spolu s vekom kľúčové
Čo potrebujú ženy absolvovať, ak chcú vedieť, či sú plodné?
Ženy by mali poznať svoju zásobu vajíčok. Tú zistia jednoducho vyšetrením hladiny AMH – Anti-Müllerovho hormónu, tiež je vhodné monitorovanie cyklu, aby vedeli, či dochádza k ovulácii. Preventívne vyšetrenie zaberie približne 15 minút a čím skôr ho ženy absolvujú, tým lepšie.
Ako prebiehajú samotné vyšetrenia?
U žien pri prvej návšteve robíme komplexné vyšetrenie hormonálneho systému, ktorý súvisí s tehotnosťou. Na základnom vstupnom vyšetrení pri vstupnej konzultácii robíme odber krvi zameraný na funkciu štítnej zľazy, hodnotu hladiny vitamínu D, ktorý pôsobí ako hormón, prolaktínu, taktiež vyšetríme protilátky proti spermiám a celý hormonálny gynekologický profil. U mužov robíme spermiogram – vyšetrujeme spermie – aký je ich počet, pohyblivosť, či sa hýbu správnym smerom. A ak vyšetrenie napovie, že spermií nie je dostatok alebo sa nesprávne hýbu, naši odborníci odporučia návštevu andrológa alebo urológa, prípadne odporučia úpravu životosprávy. Ide o anonymné, veľmi rýchle a jednoduché vyšetrenia.
Na vašej klinike nájdu klienti všetko pod jednou strechou. Nakoľko ide o veľmi intímnu tému, mnohým tento fakt uľahčuje rozhodovanie, či sa vôbec nechať vyšetriť.
U nás klienti nájdu všetky základné vyšetrenia priamo na jednom mieste – doslova takmer na jednej chodbe. Samotná liečba však už patrí do rúk špecialistov, kam pacienti idú s konrétnou správou – s konkrétnym výsledkom. Našou snahou je, aby pacient prispôsobil svoj život cieľu splodiť bábätko, čo najviac pohodovo a bez stresu.
Prečo by sme vyšetrenie rozhodne nemali odkladať, keď sa snažíme o dieťa?
Vekový faktor je v dnešnej dobe na prvom mieste, čo sa týka plodnosti, najmä u ženy. U muža sa tvoria spermie každé tri mesiace, preto aj starší muž môže po zmene životosprávy tvoriť zdravé a silné spermie. My ženy, žiaľ, takýto dar nemáme, rodíme sa s určitým počtom vajíčok, ktoré postupne starnú. Vajíčko v štyridsiatom roku života nemá takú istú kvalitu a schopnosť oplodnenia ako vajíčko v tridsiatom roku života. Úspešnosť otehotnenia a donosenia zdravého bábätka sa týka páru a kľúčový býva práve vekový faktor.
Keď problematiku spojenú s tehotenstvom rozmeníme na drobné, čo by ste odkázali ženám?
Nech zbytočne neodkladajú návštevu odborníka a komplexné vyšetrenie. Pokiaľ žena nemá partnera alebo vhodné podmienky na tehotenstvo, odporúčam zamrazenie vajíčok, zbytočným čakaním totiž starnú a strácajú svoju kvalitu. Naopak v páre je potrebné pristupovať k otázke tehotenstva spoločne s partnerom, aby sme vedeli odhaliť aj skryté zdravotné problémy oddiaľujúce počatie.
Ako vie ženám pomôcť program FERTILITY o problémoch s plodnosťou, na ktorom sa podieľate?
Je veľmi dôležité nechať sa vyšetriť na špecializovanom pracovisku. Síce sa starnutie vaječníkov nedá zmeniť životosprávou, stretávam sa s mnohými pármi, ktoré tehotenstvo plánujú a pri mnohých problémoch so zdravím pomáha práve zmena životného štýlu. Program FERTILITY vás vie skvelo nasmerovať radami podloženými odborníkmi na výživu, pohyb, tiež skúsenosťami z medicínskeho prostredia.
Mnoho ďalších užitočných informácií nájdete v našom komplexnom programe Supershape FERTILITY, zameranom na podporu plodnosti, ktorý sme zostavili v spolupráci s odborníkmi na plodnosť, pohyb a životosprávu. Nájdete v ňom okrem praktických rád aj vzorové jedálničky na podporu plodnosti v štyroch variantoch, tréningové plány pre začiatočníkov i pokročilých, rovnako tak motiváciu od profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami. Pridajte sa do Supershape FERTILITY k párom túžiacim po pozitívnej zmene, ktoré prechádzajú podobným životným obdobím ako vy.
Diskusia k článku - Gynekologička Eliška Lacková: Zažívame epidémiu neplodnosti, riešením je prevencia