Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Napchávali ste sa cez sviatky? „Naordinujte“ si zelený čaj

Zelený čaj je známy aj vďaka vysokému obsahu antioxidantov, ktoré nám môžu pomôcť zmierniť následky sviatočného prejedania. 

Napchávali ste sa cez sviatky? „Naordinujte“ si zelený čaj
28. DEC 2016

Zelený čaj patrí k populárnym nápojom na celom svete. Oprávnene, pretože má lahodnú chuť a obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok. Odhaduje sa, že ich je viac ako štyristo. Nechýbajú stimulanty (alkaloidy) v podobe kofeínu, teobromínu a teofylínu. Z vitamínov je zastúpený hlavne vitamín C, ale aj vitamíny skupiny B a vitamín E, viaceré minerály, stopové prvky, enzýmy atď.

Samozrejme, nemôžeme opomenúť polyfenoly, významné antioxidanty. Avšak ich obsah závisí hlavne od spôsobu spracovania čajovníka, preto by sme sa mali snažiť vyberať čo najkvalitnejšie druhy zelených čajov a takisto dbať na ich správnu prípravu – nezabúdame na to, že čaj sa zalieva vodou, ktorá má 60 – 80 stupňov Celzia (podľa druhu čaju) a doba lúhovania sa tiež odlišuje podľa odporúčaní producenta.

Ešte pre zaujímavosť dodávame, že kvalita a spracovanie čaju sú naozaj kľúčové, pretože polyfenoly môžu v jednom sušenom lístku tvoriť až neuveriteľných 30 percent. Poďme však na pozitívne účinky zeleného čaju.

Odporúčame: dmBio zelený čaj s príchuťou jazmínu, 20 x 1,5 g. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

Dm zelený čaj

Pomôže zelený čaj schudnúť?

Odpoveď na túto otázku vás zrejme po vianočnom prejedaní trápi najviac. Jednoznačná odpoveď nie je, aj keď existuje veľa vedeckých štúdií, ktoré zelenému čaju pripisujú pozitívny efekt na stratu hmotnosti. Napríklad podľa štúdie vedcov z Department of Physiology, Faculty of Medicine v Thajsku, sú dôkazy, že dlhodobá konzumácia zeleného čaju a hlavne zastúpené katechíny, ale aj alkaloidy, sú prospešné pre spaľovanie tukov a môžu spolupôsobiť s inými látkami na podporení oxidácie tukov a termogenéze (1). Znie to síce nádejne, ale zázraky na počkanie nemožno očakávať ani v tomto prípade.

„Priamo pitie zeleného čaju nie je rozhodujúci faktor pre spaľovanie tukov. To je len správne vyvážený celkový energetický príjem potravín. Samozrejme, pomocou zeleného čaju si môžete príjemne obohatiť pitný režim, alebo ho využiť ako ,nakopávač᾿ energie namiesto kávy. Tým sa dokážete viac pohybovať, čiže spálite aj viac energie. V konečnom dôsledku môže mierne napomôcť pri redukcii hmotnosti. Pravý zelený čaj určite neodporúčam konzumovať vo veľkým množstvách, konkrétne nad 2,5 litra za deň či pred spaním. Ideálny čas na konzumáciu zeleného čaju je do času olovrantu alebo pred fyzickou aktivitou,“ radí odborník na výživu, Ing. Libor Javro.

Pitie zeleného čaju sa oplatí

Pravidelné pitie zeleného čaju doplní do tela dôležité antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením. Zelený čaj sa spája napríklad s prevenciou Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby a je to práve vďaka zastúpeným katechínom. Jedným z najsilnejších je epigallokatechín-3-gallát (EGCG), ktorý sa spája s prevenciou mnohých ochorení, vrátane aterosklerózy, následne infarktu a mŕtvice.

Zelený čaj je aj výborným povzbudzujúcim prostriedkom. Napokon hlavne touto schopnosťou je známy v tradičnej čínskej a indickej medicíne. Odborníci z University of Maryland Medical Center ho považujú za diuretikum, ktoré telo zbavuje prebytočných tekutín, prostriedok na zlepšenie hojenia rán a podporu zdravia srdca (2). Podľa odborníkov z Harvardu tí, ktorí pili veľa zeleného čaju mali o 28 % nižšie riziko vzniku ischemickej choroby srdca ako tí, ktorí ho konzumovali menej (3).

Takisto existujú štúdie, ktoré spájajú pravidelné pitie zeleného čaju s prevenciou cukrovky, rakoviny a zdravím kostí, pretože obsahuje polyfenoly, ktoré v kombinácii s formou vitamínu D zlepšujú pevnosť kostí.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk.

Referencie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18006026
http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/green-tea
http://www.health.harvard.edu/heart-health/green-tea-may-lower-heart-disease-risk

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Čo jesť pre spokojný žlčník a zdravú pečeň?Čo jesť pre spokojný žlčník a zdravú pečeň?

Každý nám to želá a momentálne je v každom vianočnom a novoročnom vinši – zdravie. Prečítajte si, ako zdravie podporiť už tým, čo položíte na stôl.

 

Banány sú zdravé, avšak pozor na fruktózuBanány sú zdravé, avšak pozor na fruktózu

Banány sú nabité živinami, ale obsahujú aj veľa prírodného cukru a niektorí z nás si ich dožičia viac aj počas vianočných sviatkov.  

 

Vaša krvná skupina ovplyvňuje aj to, koľko vážiteVaša krvná skupina ovplyvňuje aj to, koľko vážite

Neviete si poradiť s nadváhou? Možno sú za to zodpovedné potraviny, ktoré sú nevhodné pre vašu krvnú skupinu a vy ich hojne konzumujete. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Napchávali ste sa cez sviatky? „Naordinujte“ si zelený čaj

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.