Ortorexia alebo keď sa zdravé stravovanie zmení na posadnutosť
Choroba alebo životný štýl? Všetko sa to začína naoko nevinne, chceme žiť zdravo. Ak však fanaticky sledujeme kalórie a hľadáme bioprodukty na každom kroku, možno sme si práve potykali s ortorexiou.
Viete, že konzumovať len to „zdravé" nemusí ešte znamenať, že vediete zdravý spôsob života? Keď sa pristihneme, že v obchode doslovne preberáme jogurty až kým nenarazíme na ten s biokultúrou, vzápätí na to utekáme za celozrnným pečivom, vypomáhame si aj tabletkami na zvýšenie dávky vitamínov a všetko robíme „podľa plánu“, mali by sme spozornieť. Je pekné, keď sa nám darí dodržiavať stravovací plán, ale pozor! Vo vzduchu na nás číha posadnutosť zvaná ortorexia. Táto porucha je chorobná posadnutosť zdravou výživou a počítaním energetickej hodnoty stravy - v preklade znamená „správne stravovanie“. Je to paradox, ale z úspešne zvládnutej nadváhy je k poruchám stravovania - anorexii alebo bulímii bližšie ako by ste si mohli myslieť.
Prečítajte si aj: Ako na bezproblémový prechod? Známa odborníčka radí, na čo sa zamerať
Chorobne zdravý život?
Ortorexia vzniká vtedy, ak stres a strach z jedenia „nezdravých“ potravín prináša väčší zdravotný problém ako jedenie potraviny samotnej. Termín „ortorexia“ prvýkrát použil Steven Bratman v svojej knihe s výstižným názvom – Health Food Junkies (Závisláci na zdravom jedle). Popisuje ju ako poruchu spočívajúcu v patologickej posadnutosti prijímania výlučne zdravej stravy. On sám ňou trpel v sedemdesiatych rokoch. Pre ortorektičky a ortorektikov táto choroba totiž postihuje aj mužské pokolenie, sa po určitom čase stane nekompromisné dodržiavanie nutričných hodnôt a kalórií zmyslom života. Správne a zdravé stravovanie berú ako znak morálnej, alebo dokonca duchovnej čistoty. Postupne znižujú konzumáciu a príjem potravín len na „dobré“ – zdravé, s cieľom dosiahnuť ešte čistejší stav bytia. Ženy trpiace ortorexiou venujú všetok svoj voľný čas zháňaniu vhodných potravín. Plánujú si jedálničky najmenej týždeň dopredu, presne si vypočítajú príjem kalórií, vitamínov a minerálov. Často majú pocit nadradenosti nad ostatnými, ktorí sa stravujú normálne, alebo nedodržiavajú striktne všetky zásady zdravého stravovania. Jednoducho povedané, pohŕdajú osobami , ktoré jedia napríklad čokoládu a hranolčeky. Sú v ich očiach zvieratami, ktoré inštinktívne uspokojujú svoje potreby. Na verejnosti majú ortorektičky vždy poruke svoj balíček zdravej výživy – alebo záchrany. Majú strach pred tukmi, chemikáliami a inými látkami vo voľne dostupných potravinách, a preto ich radšej nejedia. Ak náhodou zjedia niečo „zlé“ a „zhrešia“, nastávajú pre ne kruté časy seba obviňovania a smútku, často si dávajú aj rôzne nepochopiteľné tresty. Napríklad ešte prísnejšie pravidlá. Vydatá ortorektička si vyčíta porušenie zdravých stravovacích návykov viac, ako keby podviedla manžela. Stredobodom života ortorektikov sa postupne stáva len jedlo. Pocit viny je silnejší ako oni sami.
ZDRAVO! Dá sa žiť aj inak?
Cítia sa doslovne zdravo, veď ako inak, keď je to zdravá diéta? Postupne však známe ohŕňajú nos nad ich tipmi, ako schudnúť a kde dostať kúpiť bionovinky. V niektorých prípadoch môže táto posadnutosť viesť k psychickým problémom, dokonca až k smrti. Po istej dobe totiž ortotrektičky nie sú schopné dať do seba aj niečo iné ako zdravú stravu, pritom telu chýbajú dôležité látky obsiahnuté v strave, ktorú ony nemajú v svojom jedálničku. Ortorektici nezjedia napríklad ovocie, ktoré je odtrhnuté dlhšie ako 15 minút. Kým jedno sústo prehltnú, mali by ho podľa odporúčaní najmenej päťdesiatkrát prežuť. Avšak namiesto toho, aby boli ortorektici až „nenormálne" zdraví, sú celkom „normálne" chorí. V tom lepšom prípade, keď priebeh nie je taký tragický a ortorektik si uvedomí, že s ním nie je všetko s kostolným poriadkom, zvoľní zväčša tempo. To znamená, že si raz za čas – najlepšie pred zrakmi viacerých ľudí – dopraje aj niečo nezdravé. Najväčšou nevýhodou ortorektika je izolácia od priateľov. Ak samozrejme, nie sú aj tí posadnutí zdravou životosprávou. V opačnom prípade je tu problém s ich striktnými návykmi, ktoré ortorektikom nedovoľujú ísť klasicky s priateľmi na obed a rozprávať sa nonstop o jedle a zdraví. Karol Kleimann, psychológ komentuje posadnutosť zdravým jedlom týmito slovami: „Majú veľmi blízko k určitým obsedantným ochoreniam a to znamená, že sa neustále vracajú k určitým témam, a v tomto prípade je to štíhlosť a zdravá výživa." Pomaly ale isto sa časom stávajú otrokom ich diéty, od ktorej je len krôčik k anorexii alebo bulímii.
Čo na to odborník?
„V každom prípade by mali ľudia vedieť, že nejestvujú dobré a zlé potraviny, ako to ortorektici hlásajú. Sú len potraviny, ktoré by sme mali jesť častejšie, a tie, ktoré by sa na stole mali vyskytnúť zriedkavejšie," vysvetľuje výživová špecialistka Barbara Sviežená, ktorá je zástankyňou intuitívneho stravovania. Jedlo nám musí byť sluhom a nie pánom. Nezabúdajme preto, že posadnutosť zdravou výživou nie je o nič zdravšia ako obezita. Práve naopak, je nebezpečná ako anorexia či bulímia. A s jej následkami môžeme skončiť nielen u gastroenterológa, ale aj u psychiatra. „V tejto chvíli ortorexia nie je zahrnutá vo vydaní Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch (DSM), ktorý vydáva psychiatrická asociácia. V niektorých európskych krajinách je už však ortorexia považovaná za psychiatrickú diagnózu, ktorá hraničí s anorexiou," zdvíha varovný prst Barbara Sviežená. Ak máte pochybnosti, mali by ste si položiť jednu základnú otázku. Chcete, aby vám jedlo prinášalo potešenie? Dr. Bratmanovi pomohol v boji s ortorexiou mních, ktorý ho naučil znova sa tešiť z čokolády a hranolčekov. Čo pomôže vo všeobecnosti? Zdravý rozum a striedmosť. Ak sa chceme cítiť zdravo, nemusíme ortodoxne jesť iba ovocie do pätnástich minút od odtrhnutia. „Zdravý životný štýl by mal zodpovedať nášmu rytmu života. Ak chceme schudnúť, okrem počítania kalórií by nám nemal každý deň chýbať pohyb, kvalitný spánok i manažment stresu a v neposlednom rade aj dostatočný pitný režim," uzatvára Barbara Sviežená.
Mnoho užitočných a praktických informácií od výživovej špecialistky Barbary Svieženej nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!