Prečo sme po ťažkom obede ospalí?
Odskočíme si z práce na obed a dáme si niečo z tradičného slovenského menu. Tušíme, že po obede už takí produktívni nebudeme. Má to svoje chemické vysvetlenie.
Celá problematika spočíva v troch chemických látkach, ktoré spolu úzko súvisia:
Aminokyselina tryptofán
Tryptofán je esenciálna, tzv. aromatická aminokyselina, pretože vo svojej štruktúre obsahuje konjugovaný systém dvojitých väzieb. Naše telo si ju nevie syntetizovať a musí ju prijímať v potrave v podobe bielkovín (poprípade doplnkov stravy). Má v tele veľa nezastupiteľných funkcií, a tak pri poruchách metabolizmu môže dochádzať k rôznym ochoreniam (napr. Hartnupova choroba).
Serotonín
Serotonín je biologický derivát tryptofánu a slúži ako neurotransmiter (látka, ktorá slúži na prenos nervových vzruchov). V našej centrálnej nervovej sústave sa serotonín významne podieľa na ovplyvnení nálady: znížené množstvo tejto látky teda môže spôsobovať depresie, poruchy spánku a pod.
Melatonín
Melatonín je hormón a vzniká chemickou premenou serotonínu. Tento hormón je produkovaný v mozgu, konkrétne v hypofýze a hrá dôležitú úlohu v cirkadiálnych rytmoch (deň / noc). Produkcia melatonínu je najväčšia v noci (za tmy), a preto v zimných mesiacoch, keď je nedostatok slnka, sme viac ospalí a bez energie ako napríklad v lete.
Vzájomná premena je názorne charakterizovaná nasledujúcou metabolickou dráhou. Tryptofán je prekurzorom (prekurzor je chemická látka, z ktorej vzniká výsledný produkt reakcie) pre tvorbu serotonínu, ktorý je prekurzorom melatonínu. Tryptofán je tiež nemenej dôležitý prekurzor niacínu, teda vitamínu B3.
Zdroj foto: biochemicka.cz
Toto bol chemický základ pre nasledujúce vysvetlenie podstaty únavy, prípadne čulosti po obede.
Čo sa teda deje?
- Ak zjeme veľa sacharidov a veľa tukov (napr. typický nedeľný obed: päť knedlí, štvrť kačice a kopa kapusty)
Keďže sa jedná o kalorickú stravu, bohatú na sacharidy a hlavne tuky (kačica na masti, knedľa), telo vyplaví veľké množstvo inzulínu, aby túto dávku spracovalo a po nejakej dobe vyšle signál stavu nasýtenia. Relatívne malé množstvo neutrálnych aminokyselín putuje do svalov a kompetitujú s aminokyselinou tryptofán, ktorá je aromatická a v tom čase nežiaduca. Dôjde k nahromadeniu tryptofánu, ktorý sa vydá do mozgu, pretože bol vo svaloch odmietnutý. Tu sa premení na serotonín a následne melatonín, ktorého je zrazu počas dňa oveľa viac, ako by malo byť a navodí tak (ne)žiaduci pocit ospalosti.
- Ak zjeme jedlo bohaté na proteíny (kurací steak, porcia celozrnnej ryže a porcia zeleniny)
Dá sa povedať, že to prebieha presne naopak. V krvi sa nachádza veľa neutrálnych aminokyselín (pochádzajú z mäsa ako hlavného zdroja bielkovín), ktoré však kompetitujú s tryptofánom aj na ceste do mozgu. Do mozgu sa nedostane výrazné množstvo tryptofánu, klesá priemerná hladina serotonínu a klesá aj hladina melatonínu. V najlepšom prípade sme čulí ako rybičky a plní energie do druhej polovice pracovného dňa.
Aké ponaučenie si z toho všetkého vziať?
Ľahká a vyvážená strava, bohatá na bielkoviny, je nielen zdravá, ale po jej konzumácii sa budeme cítiť ľahko, spokojne, plní energie a snáď aj optimizmu!
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Pestrá a vyvážená strava počas chudnutia
Vyvážená a pestrá strava tvorí až 70 % úspechu pri redukcii nadváhy a obezity. Strava musí telu dodávať potrebnú energiu a živiny.
Na možnosť otehotnieť vplýva nadváha a inzulínová rezistencia
Priviesť na svet dieťa je najprirodzenejšou túžbou každej ženy. No každá je iná, rozhoduje vek i celkový stav zdravia či nadváha.
Repkový olej je univerzálny. Kde a prečo ho použiť?
Hlavnými pozitívami repkového oleja je ideálny pomer omega-3 a omega-6 tukov, obsah viacerých vitamínov, univerzálna chuť a vysoký bod zadymenia.