Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Prevencia zranení a regenerácia úrazov: Pomôže vám kvalitná „kĺbovka“

Ak chcete dlhodobo využívať potenciál vášho tela na 100 %, zdravie kĺbov by ste nemali podceňovať, naopak, mali by ste kĺbom dopriať výživu. A neplatí to len pre cvičenie s činkami vo fitku, ale pre všetky športy, či už hovoríme o behu, tenise alebo lyžovaní.

tréning
Zdroj: AdobeStock
29. MÁJ 2023

Pri pravidelnom športovaní sa kĺby zaťažujú a opotrebovávajú, preto ak si nechcete pohybom privodiť zranenie, mali by ste dbať na správne vyživovanie kĺbov. Natrhnuté väzy, poškodenie chrupavky alebo preťaženie kĺbov – to je len niekoľko z mála ťažkostí, ktorým dokážete preventívnou suplementáciou kĺbovej výživy pomôcť. Práve takéto športové zranenia vás môžu „odstaviť“ na niekoľko týždňov či mesiacov, pri vážnejších zraneniach sa môže stať, že nebudete môcť v obľúbenom športe pokračovať. Je veľmi dôležité myslieť nielen na doplnky, ktoré potrebujete a rast svalov, ale aj na správnu výživu a udržiavanie zdravia vašich kĺbov.

Prečo by ste mali suplementovať kolagén?

Kolagén je bielkovina, ktorá sa v tele vyskytuje najhojnejšie. Nachádza sa vo svaloch, kostiach, v koži, žilách, tráviacom systéme a v šľachách. Pomáha dodávať pokožke pevnosť a pružnosť, tiež nahrádza odumreté kožné bunky. Pokiaľ ide o kĺby a šľachy, jednoducho povedané, kolagén je „lepidlom“, ktoré pomáha držať telo pokope. Keď strácame kolagén, dávajú sa naše šľachy a väzy do pohybu ťažšie, čo vedie ku stuhnutosti, opuchom kĺbov a ďalším problémom. So svojou gélovitou, hladkou štruktúrou, ktorá pokrýva a drží naše kosti pohromade, nám kolagén umožňuje hýbať a pohybovať sa bez bolesti. Rozmenené na drobné, ak chcete byť fit, mali by ste dopriať „doping“ aj vašim kĺbom. „Kĺbová výživa s kolagénom je zameraná na komplexnú výživu kĺbov. Obsahuje výživné, ochranné, ale aj protizápalové látky, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu pohybového aparátu. V produkte obsiahnuté vitamíny C a D3 sa podieľajú na tvorbe telu vlastného kolagénu a spolu s ostatnými zložkami vzájomne podporujú svoje funkcie," vysvetľuje Michal Drdúl zo slovenskej značky výživových doplnkov VJEM.

Prečítajte si aj: Kreatín na svaly i regeneráciu: Spoznajte jeho skvelé účinky!

Ako predchádzať zraneniam?

Prevencia je základ. Ak sa chcete vyvarovať problémom súvisiacim s kĺbmi, zaraďte kĺbovú výživu aspoň dvakrát ročne do svojho suplementačného plánu. Kĺbová výživa pomáha obnovovať kĺbové spoje, väzivá, chrupavky a zlepšuje tiež pohyblivosť kĺbov. Medzi hlavné zložky spoľahlivej kĺbovej výživy patria tieto látky:

  • Glukozamín je základná látka všetkých komplexných kĺbových prípravkov. Získava sa z tela mäkkýšov a intenzívne vyživuje kĺby.

  • Chondroitín je druhou najzastúpenejšou látkou. Získava sa zo zvieracích chrupaviek. V kombinácii s glukozamínom účinne pomáha pri spomalení osteoartritídy a tlmení bolesti kĺbov, viaže vodu a tým napomáha pružnosti tkanív.

  • Žraločia chrupavka zas podporuje elasticitu tkanív, hojenie šliach, väzov a pomáha pri raste väzivových tkanív.

  • Zložka MSM – skratka pre metylsulfonylmetán má silné antioxidačné, protizápalové vlastnosti, tiež spolu s vitamínom C dokáže podporiť tvorbu kolagénu.

  • Céčko je okrem toho veľmi silný antioxidant, ktorý bojuje proti poškodzovaniu chrupaviek a dokonca podporuje ich rast.

  • Boswellia serrata   ide o látku, ktorá má protizápalové vlastnosti, pomáha pri osteoartritíde, potlačuje bolesť kĺbov a zlepšuje ich pohyblivosť.

Všetky tieto účinné zložky nájdete v prémiovej Kĺbovej výžive s kolagénom od slovenskej značky VJEM.

joint collagen extra VJEM

S čím všetkým kolagén pomôže?

Ak už k zraneniu príde, rovnako ako pri prevencii, aj pri liečbe sa odporúča užívať kĺbovú výživu. Pri ktorých zraneniach sa vám zíde? Ak trpíte osteoartritídou, čo je degeneratívne ochorenie kĺbov postihujúce mäkké tkanivá a chrupavku kĺbov, „kĺbovka“ vám pri liečbe pomôže. Rovnako tak je účinná aj pri svalovom napätí, ktoré často vzniká pri nadmernom zaťažení alebo nesprávnom pohybe. Kĺbová výživa vám tiež z dlhodobého hľadiska môže pomôcť pri zlepšení zdravia kĺbov a svalov, čo znižuje riziko vzniku týchto zranení. Veľkú službu vám urobí aj pri zlomeninách a trhlinách – účinne totiž podporuje hojenie kostí a tkanív.

Prečítajte si aj: Stravou a doplnkami k zdraviu: Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať?

Pri prevencii i liečbe

Ak sa venujete športu a chcete zabezpečiť vašim kĺbom výživu, „kĺbovka“ od VJEM sa odporúča ako súčasť komplexného prístupu k liečbe a prevencii zranení kĺbov. Ak máte problém týkajúci sa kĺbov, vždy je na mieste konzultovať vaše ťažkosti s lekárom alebo odborníkom na výživu, aby sa zistilo, či je kĺbová výživa vhodná vo vašom konkrétnom prípade, tiež aby vám odporučil užívanie ďalších podporných prípravkov urýchľujúcich vašu rekonvalescenciu.  

Nielen pri regenerácii, ale aj pri prevencii a udržiavaní zdravého životného štýlu vám pomôžu aj doplnky výživy prémiovej kvality. Nájdete ich u slovenskej značky VJEM. Proteíny, raňajkové kaše, 100 % orechové krémy, suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to je VJEM.

produkty-VJEM


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prevencia zranení a regenerácia úrazov: Pomôže vám kvalitná „kĺbovka“

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.