Rúško verzus respirátor. Ktoré ochráni lepšie vás a okolie?
Ktoré ochranné pomôcky používať na ochranu proti vírusu? Kedy to má naozaj zmysel?
Ak nosíme rúška, sme významne chránení pred kvapôčkami, ktoré sú nositeľkami vírusu. Avšak podmienkou je, aby sme ich nosili všetci. Aj preto u nás na Slovensku je už niekoľko dní nosenie rúšok zakrývajúcich nos a ústa povinnosťou. Ako to funguje?
Drvivá väčšina z nás nevie, či je, alebo nie je nositeľom vírusu, pretože vírusové ochorenie môže prebiehať úplne bez príznakov, alebo iba s miernymi symptómami. To znamená, že ak máme rúško, chránime druhých ľudí pred nákazou – pred vírusom infikovanými kvapôčkami. Tieto kvapôčky sa pri rozprávaní, kýchaní či kašľaní jednoducho zachytia v našom rúšku.
Samozrejme, môže sa stať, že nejaké z nich rúško nezachytí. Avšak, keď má rúško aj druhá osoba, ono si so zvyškom infikovaných kvapôčok poradí. Tým pádom existuje len minimálna šanca nakazenia sa. Zhrnúť by sme to mohli touto jednoduchou vetou: „Moje rúško chráni teba, tvoje rúško chráni mňa.“
Nosenie rúška má svoje pravidlá
Preto je nevyhnutné, aby sme zodpovedne nosili rúška všetci. Aj tu však treba používať zdravý sedliacky rozum – rúško je úplne zbytočné, keď sme v aute so svojou rodinou alebo na prechádzke v prírode, kde nikto nie je. V takýchto prípadoch môže byť nosenie rúška dokonca škodlivé. Upozorňuje na to aj MUDr. Hnízdil v článku na svojom blogu: „Vydýchnuté baktérie, vírusy, hlieny a nečistoty sa v rúšku zachytia a vy ich vdychujete späť,“ varuje.
Jednorazové rúška sú aktuálne nedostatkovým sortimentom – chirurgické rúška podľa odborníkov z Cambridge a ich štúdie z roku 2013, ktorá bola zameraná na testovanie účinnosti domácich „masiek" pred chrípkou (nie novým koronavírusom), zachytia až 97 % bakteriálnych a vírusových aerosólov.
Väčšina z nás je odkázaná na rúška domácej výroby. Výborným materiálom na ich zhotovenie sú podľa hodnotenia cambridgských odborníkov aj vrecká z vysávača schopné zachytiť až 95 % častíc. Na treťom mieste sa umiestnila zmes bavlny s účinnosťou 74 %.
Výhodou látkových rúšok je to, že ich môžeme po vypratí (60 – 90 stupňov Celzia) a vyžehlení pri vysokej teplote používať opakovane. Odporúčajú sa bavlnené rúška (husto tkané, ale dobre priedušné) aspoň z dvoch vrstiev.
Pokiaľ chodíme do práce, je potrebné mať k dispozícii niekoľko rúšok z látky a v priebehu dňa ich meniť – použité rúško si dáme bezpečne dolu uchopením za šnúrky, vhodíme ho do mikroténového vrecka a doma do práčky (narábame s ním ako s potenciálnym zdrojom nákazy).
Viac o tom, ako správne nosiť a manipulovať s rúškami na tvár sa dočítate v článku Ako správne nosiť rúško, aby sme chránili seba i ostatných.
Chýba vám rúško? Inšpirujte sa článkom VIDEO NÁVODY: 9 jednoduchých tipov, ako si vyrobiť rúško. Nájdete v ňom inšpirácie na zhotovenie rúšok v pohodlí domova z bežne dostupných materiálov.
Ako je to s respirátormi?
Nosením rúška chránime pred nákazou najmä ostatných. Ak sa pozrieme na definíciu respirátora v Slovníku slovenského jazyka, jedná sa o ochranný prístroj zabraňujúci vnikaniu škodlivých látok do pľúc. To znamená, že respirátor funguje presne naopak ako rúško, teda chráni zdravého človeka tak, že filtruje vzduch a nedovolí škodlivým látkam dostať sa do dýchacej sústavy.
Respirátory sa predávajú v troch triedach s rôznym stupňom ochrany FFP1, FFP2 a FFP3. Ako ochrana pred covid-19 postačuje na ochranu bežného človeka v nekontaminovaných priestoroch respirátor s filtrom FFP2 disponujúci minimálnou účinnosťou 88 %.
Respirátory sa bežne predávajú bez aj s výdychovým filtrom uľahčujúcim dýchanie. Tu však vzniká veľký problém, pretože ak má na sebe chorý človek respirátor s výdychovým filtrom, infikované kvapôčky sa dostávajú do jeho okolia, nakoľko tento typ respirátora nefiltruje vydychovaný vzduch.
Respirátory môžu byť jednorazové alebo s filtrom a pri ich používaní treba vždy dôsledne dodržiavať pokyny výrobcu.
Podľa najnovších informácií sa štát chystá predaj respirátorov bežným ľuďom zakázať. Tí, čo ich už majú, ich používať môžu, avšak musia byť prekryté rúškom.