Ako využívať karnitín pri športovaní?

Karnitín je využívaný ako spaľovač tukov a pripisujú sa mu aj viaceré pozitívne účinky na zdravie. Funguje, alebo sa jedná iba o ďalší reklamný trik? 

Ako využívať karnitín pri športovaní?
1. NOV 2016

Pozreli sme sa na výsledky vedeckých štúdií a nezabudli sa spýtať ani trénera. „Karnitín považujem za jeden zo základných spaľovačov tuku. Určité štúdie môžu tvrdiť opak, pravdou však ostáva, že niektorí ľudia môžu byť senzitívni viac, iní menej. V prípade, že po požití karnitínu dochádza (vnemovo) k spaľovaniu tuku, odporúčam jeho užívanie. V opačnom prípade je možné hľadať iný zdroj, ktorý prinesie požadovaný efekt – výťažok zo zeleného čaju, korenia, taurín, kofeín a podobne. U ďalších menovaných je však možné stretnúť sa príležitostne aj s komplikáciami (trávenie, búšenie srdca, zvýšená teplota tela...), pri karnitíne obdobné komplikácie nevznikajú,“ upozorňuje skúsený kondičný tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Čo je L-karnitín a ako funguje?

L-karnitín je látka, ktorá je rozpustná vo vode a nachádza sa prirodzene v ľudskom tele. To znamená, že ak jej máme v tele nadbytok, jednoducho je z tela vylúčená prostredníctvom moču. Preto sa užívanie karnitínu nespája s vedľajšími účinkami.

Určite vás zaujíma, prečo sa karnitín využíva hlavne ako spaľovač tuku. Je to jednoduché – tuk máme uložený v tukových bunkách, avšak spáliť ho môžeme jedine vtedy, keď sa dostane do mitochondrií svalových buniek. A práve na tento dôležitý presun je potrebný karnitín. Ak v našom tele chýba, energia v podobe tuku z tukových buniek sa nedostáva v dostatočnom množstve do buniek svalových, čo môže byť prekážkou pri chudnutí, resp. spaľovaní tukových zásob. L-karnitín môžeme do tela dodať prostredníctvom niektorých potravín (hlavne živočíšneho pôvodu), alebo si ho za určitých podmienok dokáže naše telo vyprodukovať samo.

Odporúčame: Das gesunde Plus L-karnitín,  60 kapsúl - výživový doplnok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm karnitín

S čím nám ešte môže L-karnitín pomôcť?

Karnitín sa spája s množstvom ďalších pozitívnych účinkov na naše telo, ako je podpora imunity a zdravia srdcovocievneho systému, odstraňovanie toxínov, zlepšenie metabolizmu glukózy, podpora mozgových funkcií, znižovanie produkcie kyseliny mliečnej a mnoho ďalších. Čo na to odborníci?

Tak napríklad vedci z Department of Bioorganic Chemistry, Faculty of Chemistry v poľskej Wroclawi sú vo svojich tvrdeniach opatrní. Hoci je preukázané, že karnitín znižuje oxidačný stres, eliminuje únavu, zlepšuje športový výkon a je bezpečný, nezdá sa, že by mal až taký významný vplyv, ako mu mnohí pripisujú a sú potrebné ďalšie výskumy (1). 

Aký je teda záver? Aj v tomto prípade platí, že najlepšie je otestovať karnitín sám na sebe a podľa toho sa zariadiť.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21561431

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk.

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 dôvodov, prečo sme často hladní. ako sa tomu vyhnúť?10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?

Pri nepravidelnej strave, redukčných diétach, tehotenstve, nadmernom športovom výkone vždy vieme, prečo sme hladní.

 

9 zdravotných výhod konzumácie zázvora9 zdravotných výhod konzumácie zázvoru

Zázvor patrí medzi najzdravšie a najchutnejšie koreniny sveta. Pochádza z Číny a je doslova preplnený živinami a bioaktívnymi komponentmi, ktoré majú úžasný vplyv na naše telo a mozog.

 

Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?

Sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť.  


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako využívať karnitín pri športovaní?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.