Glukóza nakopne svaly i mozog

Väčšinou sa stretávame s informáciou, že jednoduchým cukrom sa máme vyhýbať. Avšak za určitých okolností môžu byť pre nás veľmi prospešné. 

Glukóza nakopne svaly i mozog
29. JUN 2016

Sacharidy predstavujú pre naše telo hlavný zdroj energie. Najjednoduchšou formou sacharidov sú monosacharidy, z ktorých telo získava energiu okamžite. Do tejto kategórie patrí okrem fruktózy a ribózy aj glukóza.

Čo sa stane, keď skonzumujeme veľa jednoduchých cukrov naraz? Organizmus reaguje tak, že vylúči inzulín, ktorý bráni prudkému vzostupu krvného cukru. Zakrátko sme opäť hladní a máme chuť na sladké, ktoré hladinu krvného cukru zasa prudko zvýši a telo reaguje rovnako. Dostávame sa do začarovaného kruhu. Horšie je, že časté a prudké výkyvy krvného cukru v dlhodobejšom horizonte zvyšujú riziko vzniku zdravotných problémov a tiež spôsobujú ukladanie nespálenej energie do tukových zásob (nespotrebovaná energia sa uloží ako glykogén a ten sa potom mení na podkožný tuk). To je pre väčšinu ľudí nežiaduce, avšak existujú aj výnimky.

Glukóza môže byť pomocníčkou pre aktívnych ľudí

Športovci, fyzicky a psychicky ťažko pracujúci ľudia môžu glukózu použiť vo svoj prospech ako výbornú formu pohotovej energie – 100 g glukózy predstavuje cca 400 kcal. Športovcom poslúži ako okamžitý zdroj energie na náročných pretekoch alebo tréningoch, fyzicky a psychicky pracujúci ľudia ju ocenia ako pohotovú energiu pri náročnej práci bez toho, aby si zaťažili tráviaci trakt. Ľahká stráviteľnosť je totiž jedným z benefitov glukózy, pretože ide o jednoduchý cukor, ktorý sa už ďalej neštiepi. Glukóza môže byť prospešná aj pre ľudí počas rekonvalescencie.

Odporúčame: Das gesunde Plus hroznový cukor s horčíkom a  s príchuťou čiernych ríbezlí, 100 g. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm hroznový cukor

Koľko a kedy?

Ak uvažujete o glukóze ako okamžitom zdroji energie, mali by ste si vedieť určiť správnu dávku a vhodne ju načasovať. Za obvyklé množstvo sa považuje 20 až 40 g glukózy. „Hroznový cukor je najvhodnejšie používať pred fyzickou aktivitou, a to 20 až 30 minút, alebo počas fyzickej aktivity, ktorú vykonáva športovec dlhšie ako 60 minút. Množstvo je individuálne a závislé od subjektívne odskúšaného efektu. Pozor, veľké množstvo glukózy, skonzumované naraz ako jedna dávka, môže vyvolať opačný efekt, teda zníženie športového výkonu,“ upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro.

Odporúčame: Das gesunde Plus hroznový cukor s 10 vitamínmi  a s pomarančovou príchuťou, 100 g – výživový doplnok na obnovu energie,  ideálny aj na cesty. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm hroznový cukor

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo piť pivo aj v lete bez výčitiek?Prečo piť pivo v lete bez výčitiek?

Máme tu dobré správy pre všetkých milovníkov piva, pretože v umiernenom množstve je skutočným pokladom pre zdravie. 

 

Omega-3 tuky sú pre človeka kľúčové. kde ich nájdeme?Omega-3 tuky sú pre človeka kľúčové. Kde ich nájdeme?

Podľa väčšiny odborníkov v našej strave chýbajú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, a preto trpíme srdcovocievnymi a aj ďalšími civilizačnými ochoreniami.  

 

Pite vodu, zrýchli váš metabolizmusPite vodu, zrýchli váš metabolizmus

Pravidelný prísun tekutín je pri chudnutí taký dôležitý ako pravidelný prísun stravy. Naše telo tvorí až 60 % vody. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Glukóza nakopne svaly i mozog

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.