Prečo piť pivo v lete bez výčitiek?
Máme tu dobré správy pre všetkých milovníkov piva, pretože v umiernenom množstve je skutočným pokladom pre zdravie.
Mnohí odborníci (a aj my v redakcii) sú toho názoru, že striedma konzumácia alkoholu by mala byť súčasťou zdravého životného štýlu. Vedci z Center for Human Nutrition, University of Texas Southwestern Medical Center v Dallase, prišli s tvrdením, že aj odborná verejnosť (napríklad lekári) by mala vziať do úvahy množiace sa dôkazy o prospešnosti piva či vína, pretože v primeranom množstve znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Vedci z Dallasu si však netrúfajú stanoviť, ktorý druh alkoholu je najviac zdraviu prospešný (1). Ak porovnáme pivo a víno, tak v pive sa nachádza viac bielkovín i B vitamínov, obsah antioxidantov je na podobnej úrovni, avšak sú rozličné, pretože jačmeň a chmeľ obsahujú flavonoidy odlišné od tých v hrozne. To značí, že sa opäť dostávame k zlatému overenému pravidlu „všetko s mierou“.
Koľko piva vypijeme?
Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky za rok 2014 skonzumoval jeden obyvateľ Slovenska 98,4 l alkoholu, pričom až 68,7 litra tvorilo pivo. Z toho vyplýva, že na Slovensku patrí pivo k najobľúbenejším alkoholickým nápojom. V porovnaní s mnohými inými krajinami máme ešte aj tú výhodu, že tradičné slovenské pivo je kvalitné, a teda aj zdraviu prospešné.
Pokladom pre zdravie sú antioxidanty
Za jeden z najväčších plusov piva je považovaný obsah antioxidantov. Ide o látky, ktoré chránia naše bunky pred oxidáciou a následným vznikom rozličných ochorení. Zdrojom antioxidantov v pive sú hlavné suroviny, ktoré sú potrebné na jeho výrobu – jačmenný slad a chmeľ.
V pive sa nachádzajú vitamíny C a E – ich účinky na zdravie predstavovať netreba, avšak v tomto chutnom alkoholickom nápoji sú aj niektoré menej známe, ale veľmi účinné antioxidanty – polyfenoly, flavonoidy či fytoestrogény. Tie sa spájajú s prevenciou rakoviny, reguláciou krvného tlaku a cholesterolu v krvi. Zaujímavé účinky má kyselina ferulová, ktorá je v pive dobre biologicky využiteľná. Ide o látku, ktorá má schopnosť spomaliť proces starnutia, bojovať proti vzniku rakoviny, vráskam či stareckým škvrnám. Pozitívne účinky tohto antioxidantu podporujú vitamíny C a E.
Veľa sa diskutuje aj o fytoestrogénoch, ktoré v tele pôsobia podobne ako ženské estrogény. Vďaka nim je pivo skvelé, napríklad pre ženy v klimaktériu alebo dámy, ktoré často trpia hormonálnymi výkyvmi. Okrem toho fytoestrogény znižujú riziko niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prostaty.
B vitamíny ovplyvňujú metabolizmus a znižujú hladinu homocysteínu v krvi
Ďalšou cennou zložkou piva sú vitamíny skupiny B, ktoré pôsobia synergicky. Majú vplyv na správne fungovanie nervovej sústavy i metabolizmu. Navyše znižujú hladinu škodlivého homocysteínu v krvi. Nadmerné množstvo homocysteínu v tele vzniká hlavne v dôsledku zvýšeného príjmu živočíšnych bielkovín a nedostatku vitamínov B6, B12 a kyseliny listovej. To sa prejavuje hlavne kardiovaskulárnymi chorobami a zápalovými procesmi.
Atraktívnosť piva zo zdravotného hľadiska zvyšuje aj obsah minerálov a stopových prvkov. Na jednej strane ich zastúpenie v pive oceníte, napríklad počas horúcich letných dní, keď sa vo zvýšenej miere potíte, na druhej strane treba myslieť na to, že pivo ako také dehydratuje!
Tiež musíte rátať s tým, že chmeľové extrakty pôsobia na nervovú sústavu upokojujúco, čiže zmiernia stres, ale môžete sa cítiť ospalo, čo môže byť v niektorých situáciách nežiaduce. Chmeľ tiež stimuluje sekréciu žlče, teda pôsobí priaznivo na trávenie.
Pozor na kalórie
Nesmieme opomenúť ani ďalšie zložky piva. Pivo obsahuje 3 až 5 g čistých bielkovín na liter. Sacharidy, ako hlavný zdroj energie, predstavujú 28 g/l, od čoho sa odvíja aj energetický obsah. Polliter svetlej dvanástky dodá telu energiu v podobe 240 kalórií. Pivo svetlé 10˚ obsahuje 185 kalórií a nealkoholické cca 110 kalórií na pol litra.
Koľko piva si dopriať?
Podľa Výskumného ústavu potravinárskeho „vedecké výsledky za posledných 10 rokov ukazujú, že zo zdravotného a spoločenského hľadiska by nemala byť kritizovaná denná konzumácia 24 – 36 gramov alkoholu u zdravých mužov a 12 – 24 g alkoholu u zdravých žien. V pive je menej alkoholu ako vo víne, a tak v kombinácii s vyváženou stravou môže byť pivo vhodným zdrojom antioxidantov (2). Toto množstvo zodpovedá jednému až dvom pivám.
Referencie:
(1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11093684
(2) http://www.vup.sk/index.php?mainID=4&navID=35&id=8
www.susr.sk
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Detox je pre telo prirodzený a potrebuje ho. O detoxe a životospráve trošku inak sme sa rozprávali s Dušanom Plichtom.
Pite vodu, zrýchli váš metabolizmus
Pravidelný prísun tekutín je pri chudnutí taký dôležitý ako pravidelný prísun stravy. Naše telo tvorí až 60 % vody.
Ako piť zeleninové a ovocné šťavy?
Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie. Mnohí ich však považujú iba za prostriedok uhasenia smädu „bez kalórií“.