11. JAN 2016

L-karnitín ako pomocník pri spaľovaní tukov

Ak sa potrebujete zbaviť nechceného tuku a zároveň zabrániť úbytku cennej svalovej hmoty, pomôcť vám môže aj L-karnitín. 

Základné piliere zdravého chudnutia predstavovať netreba. Je to hlavne zdravá strava, pravidelná a vhodne zvolená pohybová aktivita, spánok a optimistický prístup k životu. Pri zhadzovaní prebytočných kilogramov a formovaní tela však môžeme siahnuť aj po L-karnitíne. „L-karnitín, samozrejme, môže byť nápomocný pri spaľovaní tukov, ale až pri dodržiavaní správnych zásad, pri vhodnej forme a načasovaní. L-karnitín je najviac potrebný u človeka, ktorý potrebuje rysovať posledné partie tukového tkaniva a obáva sa, že by mohol začať spaľovať i svalovú hmotu. V tomto prípade je celkom vhodné nepatrne si dopomôcť správnym užívaním L-karnitínu pri mierenom cvičení,“ radí výživový poradca Ing. Libor Javro.

Kde sa L-karnitín nachádza?

L-karnitín sa nachádza hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu. V najhojnejšom množstve je zastúpený v červenom mäse, konkrétne v hovädzom, jahňacom či zverine. V menších dávkach sa nachádza aj v bravčovom a králičom mäse, rybách a mlieku. Za najlepší prirodzený zdroj možno považovať hovädzie steaky, pretože spracovaním mäsa jeho zastúpenie klesá. V zanedbateľných množstvách ho obsahuje aj ovocie a zelenina. Ľudské telo si ho vie vyrobiť i z iných aminokyselín (lyzín, metionín) a vitamínov (vitamín C, niacín, pyridoxín).  Je tiež k dispozícii vo forme výživových doplnkov, po ktorých najčastejšie siahnu ľudia, ktorí chudnú, športovci a tiež vegetariáni.

Odporúčame: Das gesunde Plus L-karnitín, 60 ks – výživový doplnok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm karnitín

Účinky L-karnitínu

L-karnitín plní v ľudskom tele mnoho funkcií. Jeho úlohou je zásobovať bunky srdca, svalov, pečene i imunitného systému energiou. Jednou z predností L-karnitínu je to, že ako zdroj energie využíva tuky. Zvýšiť príjem L-karnitínu sa oplatí vtedy, ak je metabolizmus spomalený, ubúda svalová hmota a naopak, zvyšujú sa tukové zásoby. Je tu však jedno dôležité kritérium: L-karnitín funguje vtedy, keď má človek vhodne zvolený tréning a rolu zohráva aj správne načasovanie užívania L-karnitínu. Za týchto predpokladov L-karnitín môže pomôcť pri redukcii nežiaduceho tuku, dodáva energiu a ochraňuje svalovú hmotu. Tiež sa mu pripisujú účinky ako zvýšenie výdrže pri športe, zlepšenie krvného obehu a tiež eliminácia únavy.

Odporúčame: Das gesunde Plus izotonický nápoj pre športovcov s príchuťou červeného pomaranča, 750 g – izotonické nápoje dodajú ľudskému telu rýchlo tekutiny a doplnia zásoby minerálnych látok. Práve pri intenzívnych športových aktivitách stráca telo tekutiny a dôležité minerálne látky. Aby aj napriek tomu nedošlo k zníženiu výkonu, je potrebné zásobiť organizmus dostatkom tekutín a minerálnych látok počas, a rovnako aj po športovaní. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm izodrink

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

V čom spočíva tajomstvo zázračne zdravých chia semienok? V čom spočíva tajomstvo zázračne zdravých chia semienok?

Vyskúšajte účinky chia semienok a výrazne zlepšíte svoje zdravie! Cvicte.sk vám poradí, ako na to.

 

Pite vodu s citrónom a naštartuje svoj organizmus na nový rokPite vodu s citrónom a naštartuje svoj organizmus

Začnite nový rok s citrónovým rituálom, ktorý vám pomôže prekonať povianočné problémy s trávením.      

 

4 hrejivé čaje na zimné večery: tieto kombinácie si zamilujete!4 hrejivé čaje na zimné večery: tieto kombinácie si zamilujete!

Posilňujú imunitu, upokojujú, zlepšujú náladu alebo pomáhajú pri trávení či s nespavosťou.      


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - L-karnitín ako pomocník pri spaľovaní tukov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 830
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.