Návod na prípravu rastlinných nápojov v pohodlí domova
Sú zdravé, chutné a vhodné aj pre ľudí s intoleranciami či alergiami. Dajú sa kúpiť v obchode, ale s trochou šikovnosti i vyrobiť doma.
Rastlinné nápoje sú príjemným spestrením jedálnička každého z nás. Disponujú jedinečnou chuťou i výživovými hodnotami, v závislosti od toho, z čoho sú pripravené. Využívajú sa strukoviny, orechy, semená i obilniny. Aké sú ich benefity a ako ich jednoducho a rýchlo pripraviť?
Ovsené mlieko
Ovsené mlieko má jemnučkú textúru a miernu sladkastú chuť. Má nízky obsah tuku, je, samozrejme, bez laktózy a ľahko stráviteľné. Disponuje slušnou zásobou vitamínov a minerálov – ak si doprajete šálku ovseného mlieka, doplníte do tela takmer 40 % odporúčanej dennej dávky vápnika. Obsahuje aj menšie množstvo betakaroténu a železa. Zastúpené B vitamíny a ďalšie látky majú priaznivý vplyv na nervovú sústavu.
Tip na prípravu
- 3 – 4 polievkové lyžice ovsených vločiek zalejeme 0,4 až 0,5 dcl studenej vody, zmixujeme a necháme odpočívať, ideálne niekoľko hodín. Potom mlieko precedíme a podávame.
Ryžové mlieko
Prednosťou ryžového mlieka je univerzálnosť, je bez laktózy a cholesterolu. Ocenia ho tí, ktorí majú ťažkosti s tráviacim aparátom, pretože ryža je veľmi ľahko stráviteľná. V porovnaní napríklad s plnotučným mliekom obsahuje menej kalórií, avšak čo sa týka vápnika, je na tom biedne. Výnimkou sú kupované ryžové mlieka, ktoré bývajú o vápnik obohatené.
Tip na prípravu
- Pri ryžovom mlieku si môžete zvoliť druh ryže, od čoho závisia aj výživové hodnoty. Ryžu podľa vlastného výberu namočte do studenej vody, prikryte a odložte na chladné miesto. Potom ju zmixujte s vodou v pomere 1:3 až 1:4 podľa požadovanej konzistencie.
Odporúčame: dmBio Natur ryžový nápoj, 1 l. Vegánsky, s nízkym obsahom tuku a veľmi chutný. Je vyrobený bez pridaného cukru a svoju mierne sladkú chuť získava fermentáciou ryžového škrobu. Vychutnajte si ho ľahko vychladený, ako mixovaný nápoj s ovocím, v müsli, v krupicovej kaši alebo dezertoch. Je vhodný aj na varenie. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Mlieko z vlašských orechov
Vlašské orechy sú dobrým zdrojom prospešných nenasýtených mastných kyselín. Nachádza sa v nich aj vláknina, proteíny, železo a vápnik.
Tip na prípravu
- Pri orechoch je vždy dôležité namáčanie, ktoré ich zbaví antinutričných látok a zlepší využiteľnosť živín. Orechy treba namáčať na približne 4 hodiny a priebežne vymieňať vodu. Po tomto procese dáme orechy do mixéra s vodou v pomere 1:2 a zmixujeme. Následne mlieko precedíme.
Konopné mlieko
Konopné mlieko sa pripravuje z konopných semiačok, ktoré sú skvelo zásobárňou prospešných tukov. Nielenže obsahujú omega-6 a omega-3 tuky, ale tie sú obsiahnuté aj vo vhodnom pomere, čo pri orechoch a semiačkach je skôr výnimka. Športovci ocenia obsah všetkých aminokyselín. Okrem toho sú malé semienka konope cenené kvôli slušnému zastúpeniu rozpustnej i nerozpustnej vlákniny, vitamínov zo skupiny B, vitamínu E a viacerých minerálov a stopových prvkov.
Tip na prípravu
- Nelúpané semiačka konope namočíme do studenej vody a necháme odpočívať celú noc. Potom ich prepláchneme a dáme do mixéra s vodou v pomere 1:2. Zmixujeme dohladka a precedíme.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Dámy, vieme, ako schudnete natrvalo a bez hladovania
Kľúčom k úspechu je zdravá redukčná strava. Neviete, o čom je reč? Do problematiky vás zasvätí skúsená odborníčka na výživu a spoluautorka knihy Zdravé rýchlovky, Julka Rašlová.
Janka Malaga: 95 % zdravých jedál sa dá uvariť do polhodinky
Obľúbená foodblogerka a spoluautorka knihy Zdravé rýchlovky vám prezradí konkrétne tipy, ako ozdraviť tradičnú slovenskú kuchyňu.
Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?
Viete, čo znamená 5+ denne v súvislosti s konzumáciou zeleniny?