Prečo nezačínať chudnutie drastickou hladovkou?
Najlepší spôsob, ako sa začať efektívne a zdravo stravovať, je ísť na to postupne.
Sme zväčša bytosťami, ktoré lipnú na svojich zaužívaných zvykoch. Kupujeme rovnaké druhy jedál z rovnakých obchodov a žijeme v našej vlastnej každodennej rutine. Pokiaľ sa chceme stravovať zdravšie za účelom držania diéty a schudnutia, sme nútení zmeniť naše nesprávne stravovacie návyky a začať premýšľať inak o svojom jedálničku a životnom štýle.
Nepodliehajte strachu z nepoznaného
John Foreyt, PhD, riaditeľ Baylor College of Medicine Behavioral Medicine Research Center, hovorí, že mnohí ľudia pristupujú skepticky k zmene ich stravy, pretože si zvykli jesť alebo piť rovnaké jedlá, a tam dochádza k strachu z neznámeho, alebo vyskúšania niečoho nového.
Problémom je, že je ťažké vzdať sa pohodlných doterajších návykov a ani radikálne zmeny nie sú pre nás prospešné. Dokonca aj tí, ktorým sa podarí zmeniť stravovacie návyky a prejdú k držaniu diéty, sa môžu ľahko dostať do akéhokoľvek druhu stresu.
Foreyt tvrdí, že proces zmeny si vyžaduje trojstupňový prístup:
- Byť si vedomý zlozvykov, ktoré chceme zmeniť.
- Uvedomiť si, prečo sme mali tieto doterajšie návyky.
- Zistiť, ako budeme pomaly meniť svoje terajšie stravovacie a pohybové návyky na nové a zdravšie.
Drastická diéta znamená, že prepneme do tejto fázy okamžite s takmer úplným alebo úplným obmedzením prísunu jedla. Najlepší spôsob, ako sa začať efektívne a zdravo stravovať, je ísť na to postupne. Ak zmeníme svoj jedálniček drasticky, telo sa bude ťažko prispôsobovať tejto veľkej zmene. Príčinami drastickej zmeny v strave môže viesť k závratom, nevoľnostiam, abstinenčným príznakom, únave a zažívacím ťažkostiam.
Drastické diéty vedú k odbúravaniu svalovej hmoty
Dietologička a poradkyňa zdravotného stravovania, Martina Poláková, uvádza, že pri drastickej diéte, kedy sa telu zamedzí príjem energie, sa hladina cukru v krvi radikálne zníži a organizmus začne čerpať z už vytvorených zásob v tele. Je možné takto dosiahnuť vytúženú hmotnosť, no v prípade tejto extrémnej záťaže organizmu sa nedá tvrdiť o jednoznačnom ani čiastočnom úspechu.
„Výrazné kilové úbytky nesúvisia s odstráneným tukom, ale s odbúravaním svalovej hmoty. Nedostatok energie znamená pre telo poslednú možnosť a to siahnuť po bielkovinách vo svaloch. Metabolizmus spomalený hladovkou si prednostne vytvára tukové zásoby z každého jedla, ktoré skončí vo vašom žalúdku. Nejedná sa teda o redukčnú diétu, ktorá by v tele mobilizovala vlastné zásoby energie, ale o proces šetrenia energie a likvidáciu samotného organizmu“, ďalej uvádza Poláková.
Výsledkom môže byť opätovný rýchly nárast hmotnosti, ktorý takisto vedie k poškodeniu zdravia.
Ako chudnúť s rozumom a úspešne?
Diéta môže byť zo začiatku odstrašujúca, ale ako náhle uvidíme sami, ako dobre sa začneme cítiť a ako nám zdravé jedlo bude chutiť, máme veľkú šancu na úspech.
V týchto šiestich krokoch je návod, ako zmierniť tento prechod:
- Začnime malými zmenami v strave a životnom štýle.
- Uvedomujme si každú zmenu a jej dopad na naše telo. Niektorí ľudia si vedú stravovacie denníky.
- Vytvárajme si špecifický plán na každý deň.
- Zavádzajme ďalšie menšie zmeny v strave každým týždňom.
- Buďme realistickí a neočakávajme od seba príliš veľa v krátkom čase.
- Trénujme zvládanie stresu. Zamerajme sa na riešenie stresu prostredníctvom rôznych cvičení, relaxácie, meditácie, alebo toho, čo nám vyhovuje mu predchádzať.
Keď sa rozhodneme pre tento krok v živote, je pre nás dôležité postupne zavádzať zmeny v našich stravovacích návykoch. Časom budeme jesť viac zdravých potravín a stále menej bežných jedál. Nakoniec sa naša strava bude skladať iba zo zdravých potravín a telo bude mať čas prispôsobiť sa zmene.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Obed, ktorý zasýti aj pri chudnutí
Ani počas chudnutia sa nevzdávaj chutného obeda. To, že sa snažíš schudnúť, neznamená, že budeš jesť len šalátové listy.
Spánok. Kto z nás by ho nemal rád. Možno si ani neuvedomuješ, aký je dôležitý práve pri chudnutí.
Fermentované potraviny sú v zime správnou voľbou
Chýbajúce živiny a prospešné mikroorganizmy dodajú do organizmu i fermentované potraviny.