Rakytníkom k silnej imunite. Pripravte si z neho tieto pochúťky
Je zdrojom vitamínu C a ďalších antioxidantov, ktoré sú postrachom škodlivých voľných radikálov.
Darí sa mu takmer všade. Vydrží horúce letá i chladné zimy a úroda býva bohatá. Z plodov, semien i listov rakytníka možno pripraviť množstvo chutných a zdravých lahôdok.
Prečo je rakytník zdravý?
Rakytník je cenený hlavne pre vysoký obsah vitamínov A, B1, B12, C, E, K a P, ale aj minerálov a stopových prvkov. Nachádzajú sa v ňom aj ďalšie látky, ako napríklad flavonoidy, lykopén, karotenoidy, fytosteroly a tiež mastné kyseliny, ako kyselina olejová, palmitová, linolová a linolenová.
Podľa vedeckých štúdií má množstvo priaznivých účinkov na zdravie. Tak napríklad pomáha pri ekzémoch, hojení rán a popálenín. Podieľa sa tiež na stabilizovaní hladiny krvného cukru, čo môže slúžiť ako prevencia cukrovky 2. typu. Samozrejme, celkovo posilňuje činnosť imunitného systému, pozitívne vplýva na činnosť pečene i kardiovaskulárny systém, pomáha pri žalúdočných vredoch, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a prináša úľavu pri hemoroidoch.
Tipy na použitie rakytníka
Rakytníkový čaj
Rakytníkový čaj si môžete pripraviť z plodov rakytníka, ale aj z čerstvých alebo sušených lístkov. V prípade plodov vám postačia dve polievkové lyžice, ktoré sa zalejú vodou a varia asi 5 minút. Po precedení je čaj pripravený na pitie.
Sladká pochúťka na imunitu
V jesenných a zimných mesiacoch je človek náchylnejší na vírusové ochorenia. Preto si môžete zo sušených a rozmletých semien (prášku) rakytníku pripraviť sladkú pochúťku. Stačí zmiešať 100 g prášku so 7 dcl medu. Denne sa užíva 1-3 čajové lyžičky.
Rakytníková šťava
Na prípravu potrebujete 70 dkg plodov rakytníka a 0,5 kg kvalitného trstinového cukru. Po umytí vložte plody do mixéra, zmixujte a preceďte cez sitko. Nezabudnite rukami dôkladne vytlačiť všetku šťavu. Do šťavy pridajte cukor, zohrejte ju na 40 stupňov, dajte do zaváraninových pohárov a starostlivo uzatvorte. Denne sa užívajú 2 polievkové lyžice.
Odporúčame: Alnatura rakytníková poleva, BIO, 250 ml, táto medovo sladká ovocná poleva sa mimoriadne hodí na vylepšenie chuti dezertov a do müsli. Výborne chutí aj s mliečnymi výrobkami ako je jogurt alebo tvaroh. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Chutný olej do šalátov
Ak ste si pripravili rakytníkovú šťavu, zrejme vám zostali semená a šupka. Keďže sú tiež veľmi výživné, môžete si z nich pripraviť olej. Ako na to? Nechajte ich voľne usušiť (poprípade môžete použiť aj sušičku). Po usušení ich zalejte olivovým olejom a nechajte 4 týždne odpočívať. Potom preceďte a používajte podľa chuti či fantázie.
Rakytníkový olej
Na prípravu rakytníkového oleja budete potrebovať sušené plody a slnečnicový olej v bio kvalite. Jeden diel plodov rozdrvte a zalejte rovnakým dielom slnečnicového oleja. Nádobu uzatvorte a odložte na tmavšie miesto na jeden týždeň. Počas tejto doby olej aspoň 1-2 krát premiešajte. Po uplynutí 7 dní preceďte.
Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317027/
http://www.itmonline.org/arts/seabuckthorn.htm
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Trápi vás v jeseni únava a neviete sa sústrediť? Poradíme vám
Dni sú čoraz kratšie a na nás dolieha únava, problémy so sústredením či nevysvetliteľný smútok.
Čo sa deje v tele športovca, keď chýba magnézium
Deficit horčíka sa často odzrkadlí na kŕčoch v stehenných a lýtkových svaloch či mravčením v končatinách.
Vyrobte si vlastný elixír zdravia – kurkumové smoothie
Kurkumu určite všetci poznajú ako veľmi zdravú koreninu, ktorá by nám v kuchyni rozhodne chýbať nemala.