Rýchly trik, ktorý stopne jedenie zo stresu

Horí vám v zamestnaní „deadline“ alebo ste zavalení kopou práce, no v podvedomí už myslíte na to, ako si doma otvoríte zmrzlinu alebo nejakú inú pochúťku?

Rýchly trik, ktorý stopne jedenie zo stresu
26. AUG 2016

Pozor, pred odchodom domov na „chladničkové“ orgie sa skúste zastaviť aspoň na 15 až 20 minút v posilňovni.

Čože? Fitcentrum po práci? 

Nová štúdia univerzity v Alabame dokázala, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia, tréning môže spôsobiť to, že sa po ňom budete cítiť menej hladní.

Na účely tejto štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Science Medicine vedci zhromaždili 38 vysokoškolákov a rozdelili ich do dvoch skupín. Požiadali ich o vyplnenie prijímacej skúšky na úrovni absolvent. V nadväznosti na skúšky dostala jedna skupina 15-minútový oddych, zatiaľ čo druhá skupina absolvovala 15-minútový tréning vo vysokej intenzite.

Následne bolo všetkým študentom ponúknuté, aby zjedli toľko pizze, koľko len zvládnu a práve tu sa ukázal rozdiel. Tí, ktorí sedeli a oddychovali, zjedli v priemere o 100 kalórií viac ako tí, ktorí cvičili.

Ako a prečo je tomu tak?

Vedúci autor štúdie, William H. Neumeier, Ph.D., hovorí, že tieto výsledky sú spôsobené pravdepodobne kolísaním hladiny krvného cukru a inzulínu v dôsledku sedavej, tzv. duševnej práce. „Tieto výkyvy môžu byť signálom pre mozog, ktorý potrebuje viac energie, takže jeme viac po duševnej práci," hovorí Neumeier. „Cvičenie na druhej strane dodáva energiu do mozgu vo forme glukózy” hovorí.

Neumeier tiež dodáva, že cvičenie má dopad na naše hormóny, čo môže znížiť chuť do jedla.

Autori štúdie sú si vedomí toho, že výskum bol vykonaný za použitia relatívne malej skupiny  vysokoškolákov a využité bolo len jedno testovacie jedlo. (Aj keď všetci vieme, ako majú vysokoškoláci radi pizzu). Je možné, že výsledky by boli iné, keby v rámci pokusu boli ponúknuté vegetariánske jedlá alebo niečo zdravé :).

Avšak, pridajte si do svojho zoznamu, prečo by ste mali cvičiť po pracovnom dni, aj tento dôvod. Budete spaľovať kalórie, cítiť sa menej stresovaní a aj menej jesť – preto trikrát hurá!

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako si vytvoriť zdravý nákupný zoznam?Ako si vytvoriť zdravý nákupný zoznam?

Niekedy je najjednoduchšie začínať postupným pridávaním zdravších alternatív do nákupného vozíka, teda pomalým začlenením zdravých návykov do vášho stravovania. 

 

Ako si pripraviť zdravé müsli?Ako si pripraviť zdravé müsli?

V niektorých kupovaných müsli produktoch nájdete cukor, glukózovo-fruktózový sirup, oxid siričitý či palmový olej, čo nasvedčuje tomu, že od zdravých majú veľmi ďaleko.

 

Čo robiť, keď zhrešíte jedlom?Čo robiť, keď zhrešíte jedlom?

Až príliš často sa stáva, že to ľudia jednoducho vzdajú a potom už len pokračujú v zlých vzorcoch stravovania sa a v prejedaní.


Autor článku

janka@chytrackova.sk

Janka Chytráčková

Milujem chutné jedlo. Bodka. Je to láska na celý život a nehanbím sa za to :) Som Ambasádorka nadácie Jamie Olivera na Slovensku. Organizujem celosvetovú oslavu zdravého a chutného jedla Food revolution day. A mohli ste ma vidieť aj na Gurmán feste, ktorý som otvárala na Hlavnom pódiu. Som presvedčená, že vďaka zdravému jedlu a pohybu môže byť každá žena krásna a sebavedomá. Kliknite si na moju stránku a zistite ako vám môžem pomôcť s budovaním vašej osobnej značky. Aby ste zažiarili. Lebo si to zaslúžite.

http://www.jankachytrackova.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rýchly trik, ktorý stopne jedenie zo stresu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.