Vianočný stôl bez výčitiek
Vianočné sviatky bývajú časom hojnosti a pokušenia. Stoly sa prehýbajú pod rôznymi dobrotami a je naozaj veľký problém udržať svoje chute na uzde.
Ale aj Vianoce sa dajú prežiť v zdravšej verzii. Aké jedlá servírovať na vianočný stôl tak, aby sme nemali po dobrom obede, alebo večeri výčitky svedomia a ťažký žalúdok? Ponúkam vám pár tipov, ako prežiť tri dni bez problémov s trávením a v príjemnej vianočnej atmosfére s rodinou.
Štedrý deň
Každá rodina si svoje tradičné vianočné jedlá stráži a s radosťou si ich raz do roka prichystá. V jednej domácnosti rozvoniava kapustnica, v inej zasa polievka z rýb alebo húb. Výnimkou nie sú ani strukovinové polievky. Aby ste sa vyhli tomu, že z polievky urobíte ťažkú kalorickú bombu, zapamätajte si, že ju nesmiete zahustiť múkou alebo zápražkou.
Do bielych polievok použite namiesto šľahačky s obsahom tuku 33 percent kvalitný biely jogurt. Ideálne je ponechať základ polievky bez zahustenia. Pokiaľ máte zvyk konzumovať polievku so smotanou, ozdobte si ju polievkovou lyžicou kvalitného bieleho jogurtu.
Ak máte pocit, že strukovinovú polievku musíte zahustiť, odoberte 1/3 z polievky a dajte do mixéra. Zmixujte ju dohladka a vráťte späť do hrnca. Polievku budete mať krásne hustú aj bez kalórií naviac.
Vianočná klasika
Medzi najrozšírenejšie štedrovečerné jedlá patrí zemiakový šalát a vyprážaný kapor. S trochou fantázie pri varení dokážete ušetriť kalórie a aj svoje trávenie od nepríjemných komplikácií. Zemiakový šalát je klasika. Niekto ho má rád, iný zas nie. Ak dávate prednosť pečeným zemiakom alebo zeleninovému šalátu, vaše trávenie nezaťažíte. Ale ak si bez zemiakového šalátu neviete Vianoce predstaviť, pokúste sa ho urobiť v ľahšej verzii.
Zemiaky uvarte v šupe. Použite väčšie množstvo koreňovej zeleniny a zeleniny, ktorú do šalátu bežne používate. Šalát by malo tvoriť približne 25 % zemiakov a 75 % zeleniny. Majonézu nahraďte bielym jogurtom, alebo môžete použiť nátierkové maslo, ktoré dobre rozmiešate s jogurtom alebo 10 % kyslou smotanou.
Kapor
Kapor je diétna ryba, ktorá sa dá pripraviť na množstvo spôsobov. Nemusíte ho vykúpať v litri oleja, aby vám chutil.
Jedna z mnohých alternatív ako túto rybu môžete pripraviť. Kapra namočte na noc do mlieka s citrónom. Pred úpravou ho osušte. V miske si rozmiešajte bylinkové koreniny (bazalka, rozmarín, oregano) s červenou paprikou a himalájskou soľou. Kapra v tejto zmesi dobre obaľte. Poukladajte ho na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkajte olivovým olejom a dajte piecť do rúry. Po niekoľkých minútach kapra otočte a dopečte. Takto si môžete pripraviť napríklad lososa, pstruha, alebo iný druh ryby.
Dezert
Ak máte vo zvyku, že si po večeri doprajete dezert alebo koláčik, musíte myslieť na jeho zdravšiu verziu už pri jeho príprave.
Vyhnite sa stuženým rastlinným margarínom. Dajte prednosť kvalitnému maslu alebo kokosovému oleju.
Biely cukor môžete nahradiť trstinovým cukrom, brezovým cukrom alebo cukrom z kokosových kvetov. V recepte znížte spotrebu cukru o polovicu, koláč bude aj tak dosť sladký. Vyskúšajte nahradiť bielu múku celozrnnou múkou, špaldovou múkou alebo inými alternatívnymi múkami, ako je napríklad maková múka, kokosová múka, mandľová múka.
Ťažké krémové zákusky plné margarínov vymeňte za tvarohové alebo jogurtové verzie v kombinácii s ovocím.
Prvý sviatok vianočný
K sviatočnému obedu neodmysliteľne patrí sviatočná polievka. Najčastejšie sa podáva hustý vývar so zeleninou a rezancami. Na polievku si vyberajte kvalitné mäso z farmárskeho alebo domáceho chovu. Dbajte na to, aby mäso nebolo zbytočne mastné. Dobrý vývar sa varí z kvalitného mäsa a z kopy čerstvej zeleniny.
Druhý chod
Zabudnite na rezne. Je mnoho iných chutných alternatív sviatočného jedla. Skúste sa inšpirovať kuchárskou knihou a uvarte pre rodinu niečo exkluzívne. Na tepelnú úpravu použite kokosový olej určený na varenie a pečenie. Tento olej nemá kokosovú vôňu, takže nezmení chuť jedla. Použiť môžete aj maslo ghí (prepustené maslo), ktoré sa neprepaľuje.
Pokiaľ podávate k obedu hydinu, uvarte si ako prílohu celozrnnú ryžu.
Pečené zemiaky môžete nahradiť pečeným zelerom. Ako na to? Zeler očistite a nakrájajte na hranolky. Poukladajte na plech s papierom na pečenie, pokvapkajte rozpusteným kokosovým olejom, alebo maslom ghí, ochuťte morskou či himalájskou soľou a dajte piecť do vyhriatej rúry. Občas premiešajte. Takto pripravený zeler môžete použiť ako prílohu k akémukoľvek jedlu.
Varte jednoducho a jedlo zbytočne neprevárajte. Chuť jedla môžete zdôrazniť bylinkami. Nezabudnite na misu s čerstvým zeleninovým šalátom, ktorý doladí sviatočný stôl.
Druhý sviatok vianočný
Druhý sviatok vianočný je aj dňom návštev a stretávania sa rodín alebo priateľov. Určite budete chcieť pre svojich príbuzných alebo známych pripraviť len tie najlepšie špeciality. Vianočný stôl však nie je len o sviatočnom obede alebo večeri. Snažíme sa pre našich hostí pripraviť aj drobné občerstvenie v podobe pagáčikov, tyčiniek, sladkých závinov. Skúste tento rok pre svoju návštevu upiecť zdravšie krekry alebo tyčinky. Namiesto misy s pagáčikmi nachystajte na stôl kvalitné syry s hroznom. Pred čipsami dajte prednosť nesoleným orechom a čerstvému ovociu. Z týchto dobrôt nebudete mať výčitky svedomia a obohatia váš organizmus o zdraviu prospešné minerály, vitamíny a oleje.
Vyskúšate tento rok Vianoce prežiť inak? Smelo do toho.
Prajem vám krásne sviatky plné rodinnej pohody nielen pri varení.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Potešte blízkych zdravými darčekmi
Stavte tento rok na originalitu a kúpte svojim blízkym zdravé darčeky. Neviete, ako na to? Máme pre vás niekoľko tipov.
Hoci je vianočný čas čarovným obdobím, pre tých z nás, ktorí sa snažia zdravo žiť, môže byť aj obdobím veľmi náročným.
Ako si užiť Vianoce a zostať fit? Máme pre vás 10 tipov
Aj vy sa desíte predstavy, že po vianočnom hodovaní budete o tri kilá ťažší, unavení a bez energie? Máme pre vás tipy, ako sa tomu vyhnúť.