Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Chia semiačka zasýtia na dlhší čas a vy zjete menej

Drobné chia semiačka v kombinácii s inými potravinami prirodzene znižujú hladinu cukru v krvi a zabraňujú pocitom nepríjemného hladu. 

Chia semiačka zasýtia na dlhší čas a vy zjete menej
16. FEB 2016

Túto skutočnosť môžu vo svoj prospech využiť diabetici. Potvrdzujú to odborníci z Nutritional Science Research Institute, ktorí urobili zaujímavý výskum práve na cukrovkároch. Zistili, že pridanie chia semiačok k iným potravinám znižuje glykemický index prijatých jedál. Navyše následný pokles cukru o hodinu po skonzumovaní jedla je menej intenzívny, čo vedie k zníženiu pocitu hladu (1). Samozrejme, toto plus chia semiačok môžu vo svoj prospech využiť aj tí, ktorí chudnú a snažia sa žiť zdravo.  „Chia semiačka sú vhodným doplnením základných energetických látok, pretože vedia podržať energiu najmä zo sacharidov, a tým ju dlhodobo odovzdávajú organizmu. To sa dá využiť najmä vtedy, ak športovec nestíha pravidelne jesť alebo potrebuje podržať dlhodobú energiu, napríklad do svojho športového výkonu. Teda využitie v praxi je také, že ak pridáte k ovseným vločkám alebo k ovociu chia semiačka, energia z týchto potravín sa bude dlhodobo odovzdávať organizmu,“ vysvetľuje praktické využitie chia semiačok v jedálničku odborník na výživu Ing. Libor Javro.

Chia prospievajú aj srdcu i mozgu

V 15 gramovej porcii semiačok sú zastúpené približne 3 g omega-3 mastných kyselín a 1 g omega-6 nenasýtených mastných kyselín (2). Tieto zdravé tuky vo vhodnom pomere majú priaznivý účinok na zdravie kardiovaskulárneho systému i nervovú sústavu. Navyše disponujú protizápalovými účinkami.

Dopĺňajú do tela množstvo prospešných látok

Ak si denne doprajete 15 gramov chia semiačok, dodáte telu energiu v podobe 50 kalórií. Do tela však doplníte okrem zdravých tukov i ďalšie prospešné látky: približne 6 g vlákniny, 3 g bielkovín, vápnik, železo, magnézium, fosfor zinok a draslík. V chia sa nachádza aj kyselina chlorogénová, ktorá sa dáva do súvislosti so znižovaním absorpcie glukózy z čreva do krvi. Zastúpený myricetín sa javí ako prevencia niektorých druhov rakoviny a kvercetín je významný antioxidant.

Odporúčame: dmBio Chia semienka s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, BIO, 300 g. Chia semienka oceňovali už Mayovia a Aztékovia. Majú vysoký obsah vlákniny a nasýtených mastných kyselín. Sú ideálne na zamiešanie do ovocných alebo zeleninových štiav, ako prísada do jogurtov alebo müsli. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm chia

Ako používať chia semiačka?

Chia semiačka treba pred použitím namočiť do vody, kde niekoľkokrát zväčšia svoj objem. Takto ich môžete použiť napríklad do ovsených vločiek či obilninových kaší. Skvelé sú aj do smoothies a jogurtov alebo ich môžete použiť namiesto strúhanky spolu s orechmi na obalenie rýb či mäsa. Koncentráciu zastúpených živín v chia zvýšite aj nakličovaním a klíčky môžete použiť do šalátov či sendvičov.

Referencie:
(1,2)http://www.nsrinews.com/nsriChia_research.html
Zdroj foto: flickr.com

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

zdravedesiate

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Doplňte do tela potrebné vitamíny konzumáciou ľanových semiačokDoplňte do tela potrebné vitamíny konzumáciou ľanových semiačok

Sú takmer bez chuti, lacné, ľahko dostupné a extrémne zdravé! 

 

Ktoré produkty z kokosu sa oplatí vyskúšať?Ktoré produkty z kokosu sa oplatí vyskúšať?

Kokosový olej zasýti a dodá energiu, kokosová voda môže slúžiť ako športový nápoj.

 

Spestrite si jedálniček zdravým avokádomSpestrite si jedálniček zdravým avokádom

Avokádo je pokladom kuchyne. Má široké použitie a výborný vplyv na zdravie. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chia semiačka zasýtia na dlhší čas a vy zjete menej

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.