Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Čo hovoria na paleo slovenskí odborníci?

Janka

Existuje množstvo diét, ktoré nás obmedzujú v tom, čo máme jesť. Paleontologická diéta je však jedinečná. V jej jedálničku totiž dominujú tuky na úkor sacharidov.

Paleo diéta ako nový trend moderného stravovania: Čo na ňu hovoria slovenskí odborníci?
17. FEB 2016

Vychádza z princípov, ktoré sú podmienené prírodou. Niektorí ju ospevujú ako vynikajúci spôsob stravovania a zhadzovania kíl, iní s ňou nesúhlasia. Aký je názor našich odborníkov na paleo stravovanie?

O čo ide?

Paleontologická diéta vznikla z predpokladu, že praveká strava z doby kamennej, kedy sa človek živil len lovom a zberom, je zdravšia než súčasná. Nabáda k návratu k prírode a konzumácii len prirodzených potravín, ako je mäso, ryby, bobuľové ovocie, zelenina, živočíšne tuky atď., prikazuje vyradiť z jedálnička všetky priemyselne spracované potraviny, ale aj mliečne výrobky, obilniny, strukoviny a semená.

Táto diéta má však svoje za i proti. Zatiaľ čo jedna časť odborníkov ju odporúča a považuje dokonca za životný štýl, druhá skupina ju striktne odmieta.

Názor odborníkov na paleo

Výživový poradca Dušan Plichta

Výživový poradca Dušan Plichta tento spôsob stravovania odporúča, no upozorňuje na príjem bielkovín: „Z mojich skúseností, štúdií, ale najmä reálnych výsledkov môžem paleo štýl životosprávy len a len odporúčať. Treba si však uvedomiť, že nie je paleo ako paleo. Problém je najmä v tom, že ľudia radi počujú, že môžu konzumovať veľa mäsa, syrov a bielkovín. Z tohto pohľadu si treba uvedomiť, že bielkovín potrebujem toľko, koľko mám svalovej hmoty a aký výkon podávam. Preto pozor na extrémy! Odporúčam 20-30 percent príjmu kvalitných bielkovín (pokojne aj živočíšnych), veľa zeleniny a vlákniny, no najväčší dôraz by som sústredil na zdravé tuky, ktoré nielen zasýtia, ale dodajú aj kritické vitamíny A, D, K a zabezpečia optimálnu hormonálnu odpoveď organizmu. Podľa individuálnej tolerancie si treba zhodnotiť znášanlivosť strukovín a mliečnych výrobkov, ktoré ak sú kvalitne a správne pripravené, pokojne môžu byť súčasťou ,voľnejšieho᾿ paleo štýlu, ktorý aj sám aplikujem. Rád si dám totiž korbáčiky či šošovicu, po ktorých sa cítim dobre."

Silvia Horecká: Lektorka varenia, ktorá sa venuje makrobiotike a trofológii

Suverénne nie dáva diéte Silvia Horecká, ktorá je lektorkou varenia a zoberá sa makrobiotikou a trofológiou: „Jednoznačne odmietam paleodiétu, paleoštýl a jej mutácie. Každý človek, ktorý trocha zakopol o biológiu a fyziológiu ľudského tela, a sú mu známe proteolytické procesy na viacerých úrovniach, musí pochybovať o prínose tejto  hyperproteínovej diéty. Ide o ďalší z novodobých trendov, tentokrát vykonštruovaný odporcami nudnej prirodzenej a vyváženej stravy s nevyhnutným príjmom sacharidov z obilnín, základnou plodinou ľudstva. Podľa môjho názoru nahráva tomuto trendu  súčasný stav pribúdajúcich chronických ochorení, súvisiacich so zápalovým ochorením čreva – celiakiou. Cyklicky sa v každom desaťročí, za posledných 150 rokov, objavujú spasiteľské diéty, ktoré však bez dlhodobého vplyvu, ako prišli, tak odídu. Na tejto diéte je však nebezpečné to, že ju rôznymi spôsobmi (média, prednášky) šíria propagátori fitnes štýlu, ktorý je veľmi preferovaný medzi mladými, ale oslovuje aj staršie generácie. Napríklad pre alibisticky povolený prísun chutných mäsitých jedál vo večerných hodinách), čo odborníci z lekárskeho prostredia neodporúčajú, asi vedia, prečo. Nie je priestor na vymenovanie množstva negatív (dopad palea na fyziológiu človeka), ale upozorním iba na účelovú manipuláciu s informáciami vytrhnutými z kontextu (všeobecne pomýlená fylogenéza živočíchov, pôsobenie lektínov, opioidy v pšenici pôsobiace na CNS atď.). Ďalšie mínus je neekologický prístup zástancov palea, a keď vezmeme do úvahy aspekt ekonomický, matematický, logický, ani nie je možné udržať potravinový reťazec so zvýšenou konzumáciou mäsa pre potenciálnych sympatizantov palea. Iba, ak by sa navzájom začali pojedať sami... Malá absurdita na záver ako celá táto diéta."

Fitnes tréner Michal Lendel

Rovnaký názor má fitnes inštruktor Michal Lendel, ktorý nesúhlasí s vyradením sacharidov. Navyše, človek by si mal uvedomiť, ako žili pravekí ľudia: „Osobne nie som zástancom žiadnej diéty. A na tomto type stravovania sa mi nepáči celkové vyradenie sacharidov. Podľa mňa telo potrebuje sacharidy nie v jednoduchej forme, ale vo forme polysacharidov. Paleo diéta sa opiera o to, že niekedy v praveku boli ľudia zdraví a chudí. To je aj podľa mňa pravda, ale to sa im podarilo hlavne vďaka tomu, že určite nachodili za deň oveľa viac ako my dnes za celý rok, a tiež sa dožívali oveľa nižšieho veku . Veľký negatívny vplyv na zdravie a obezitu majú aj klimatické zmeny (smog a pod.). Takže ja by som to určite neodporúčal."

Inštruktorka a výživová poradkyňa Lucia Méresová

Podľa inštruktorky a výživovej poradkyne Lucie Méresovej by človek nemal dodržiavať paleo diétu na 100 %, ale vybrať si z nej len niečo:  „Myslím si, že človek by si mal vziať z každého výživového štýlu niečo (napr. z palea, RAW stravy, z delenej stravy atď.) a urobiť si z toho kombináciu, ktorá mu najviac vyhovuje. Pretože žiadny výživový štýl nie je dokonalý, každý má svoje plusy a mínusy. Čo by som ľuďom odporúčala vziať si z paleo stravovania, je jedenie čo ,najčistejších᾿  potravín (v bio kvalite, bez éčok či chemického spracovania), jesť viac tukov (orechy, kokosový, olivový olej, maslo), viac bielkovín (mäso, vajíčka, ryby), menej sacharidov (pečiva, ryže, zemiakov), eliminovať cukor a jesť viac zeleniny. Určite by som nevylúčila zo stravy strukoviny a ani všetky obilniny (napr. také ovsené vločky). Všetkým držím palce, aby si našli tú svoju cestu k vyváženému jedálničku a nedržali sa striktne jedného výživového štýlu."

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Chia semiačka zasýtia na dlhší čas a vy zjete menejChia semiačka zasýtia na dlhší čas a vy zjete menej

Drobné chia semiačka v kombinácii s inými potravinami prirodzene znižujú hladinu cukru v krvi a zabraňujú pocitom nepríjemného hladu. 

 

Prečo jesť bulgur a ako si ho chutne pripraviť?Prečo jesť bulgur a ako si ho chutne pripraviť?

Bulgur je celozrnná pšenica, ktorá sa najprv predvarí a potom naláme, a tak je ľahšie stráviteľná.

 

Makadamové orechy: výborný pomocník pri chudnutí aj pri cvičeníMakadamové orechy: výborný pomocník pri chudnutí aj pri cvičení

Sú to síce najdrahšie orechy na trhu, ale ich účinky sú pre telo nenahraditeľné. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (3)

Diskusia k článku - Čo hovoria na paleo slovenskí odborníci?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

evid555
evid555
 12.11.2015 7:10

Výborný prehľad a recenziu na paleo diétu si môžete pozrieť aj tu http://tabletky-na-chudnutie.sk/paleo-dieta/

 
yamazaki
yamazaki
 29.9.2014 3:07

Michal Lendel

Paleo nieje o úplnom vyradení sacharidov, ale o jeho znížení pod 150g denne. Samozrejme, ak si niekto buduje svaly na optický efekt, tak taký sa asi bez prísunu väčšieho množstva sacharidov nezaobíde. Ale riskuje tzv. "metabolickú negramotnosť". Ale dotknúť som sa chcel iba toho tvrdenia "úplne vyradenie sacharidov", čo je samozrejme nezmysel.

 
yamazaki
yamazaki
 29.9.2014 3:00

Silvia Horecká, len opakuje non-stop opakovaný omyl. Paleo nieje hyperproteínová diéta. Ale tukovo - zeleninová. 1g bielkovín na 1kg ATH. (1,5g pri ľuďoch veľkou fyzickou záťažou) P. Zlatoš hovorí o večernom prejedaní, ale nie o mäsových hodoch.
1g bielkovín na 1kg ATH nemá mäsovým prepchávaním nič spoločné.

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.