8 tipov, ako sa chrániť pred slnkom

Jednou z  príčin vzniku malígneho melanómu je aj dlhý pobyt na slnku a to hlavne kvôli porušenej ozónovej vrstve a škodlivým ultrafialovým lúčom. 

8 tipov, ako sa chrániť pred slnkom
19. AUG 2016

Riziko vzniku rakoviny kože sa zvyšuje aj u tých, ktorí sa už niekedy na slnku spálili. Ak sa teda chystáte na dovolenku do krajín, ktoré sú zaliate pálivým slnkom alebo čakáte na opätovný príchod horúcich dní tu u nás, v jednom i druhom prípade nie je na škodu zopakovať si, ako sa chrániť pred slnečnými lúčmi. Tie sú síce lákavé, ale aj veľmi zradné. Aj podľa The American Cancer Society je viac ako 90 % prípadov rakoviny kože spôsobených práve slnečným žiarením a odborníci z tejto organizácie upozorňujú hlavne na zásady bezpečného slnenia počas leta.

Ako sa teda jednoducho a účinne chrániť pred slniečkom?

  • Stavte na kvalitný opaľovací krém – dajte si pozor, aby chránil pred UVA i UVB lúčmi, to sa dozviete z etikety produktu. Verte, že investícia v tomto smere sa vám oplatí. Samozrejme, treba si vybrať vhodný ochranný faktor.
  • Zistite si, aký je fototyp vašej pokožky. Každý je niečím charakteristický. Napríklad fototyp 1 má veľmi svetlú pokožku, zvyčajne ryšavé vlasy, pehy a modré oči. Je preň typické to, že sa spáli do 10 minút, pokiaľ nepoužije opaľovací krém.  Nezaobíde sa teda bez krému s vysokým ochranným faktorom.
  • Nezabúdajte, že opaľovací krém si treba naniesť na celé telo, vrátane hánok, krku, uší, a to 30 minút pred odchodom na slniečko, aby dobre vsiakol a jeho aplikáciu treba pravidelne opakovať.
  • V poludňajších hodinách sa slnku vyhýbajte, čas trávte radšej v tieni.
  • Myslite na ochranu hlavy a očí. Majte so sebou klobúk či šiltovku a slnečné okuliare s UV filtrom.
  • Chráňte sa aj zvnútra – za účinných ochrancov proti škodlivým slnečným lúčom sa považujú karotény a karotenoidy. Jedná sa hlavne o betakarotén a lykopén. Nájdete ich v oranžovej, žltej a červenej zelenine a ovocí. Čo sa týka lykopénu, lepšie vstrebateľný je vtedy, keď sa napríklad paradajky tepelne upravia.
  • Nezabudnite svoju pokožku sledovať. Ak zistíte nejaké abnormality, navštívte radšej svojho dermatológa.
  • Nepodceňujte ochranu po opaľovaní v podobe panenských olejov – výborný je kokosový olej.  Má vynikajúce hydratačné vlastnosti, pôsobí antibakteriálne a protiplesňovo, je ľahko vstrebateľný a má príjemnú arómu. Niektorí ho dokonca využívajú kvôli jeho vlastnostiam aj ako opaľovací krém.

Odporúčame: dmBio kokosový olej prírodný, BIO, 220 ml – vhodný na vyprážanie, varenie i pečenie, ale aj na ochranu pokožky i na starostlivosť o vlasy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm kokosový olej

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako si pripraviť zdravé müsli?Ako si pripraviť zdravé müsli?

V niektorých kupovaných müsli produktoch nájdete cukor, glukózovo-fruktózový sirup, oxid siričitý či palmový olej, čo nasvedčuje tomu, že od zdravých majú veľmi ďaleko.

 

Čo robiť, keď zhrešíte jedlom?Čo robiť, keď zhrešíte jedlom?

Až príliš často sa stáva, že to ľudia jednoducho vzdajú a potom už len pokračujú v zlých vzorcoch stravovania sa a v prejedaní.

 

Srvátka – cenný zdroj bielkovín pre športovcovSrvátka – cenný zdroj bielkovín pre športovcov

Sušená srvátka je vhodná nielen na doplnenie bielkovín do organizmu, ale predstavuje aj zdroj ďalších prospešných látok. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - 8 tipov, ako sa chrániť pred slnkom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

matejcikova.eva@post.sk
matejcikova.eva
 22.3.2019 13:25

oleje sú fajn, ale ak ste atopik tak je aspoň pre mňa najlepšou ochranou pred slnkom opaľovacie mliečko Protopan Sun Protect drží celé doobedie aj s kúpaním a nespálila som sa s ním ešte a čo je hlavné nedráždi moju pokožku

 
kacenda
kacenda
 31.12.2017 15:40

aj argánový olej z notina je suprový

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.