Chudnete a pijete „ionťáky“ pri cvičení? Pozor na to!

„Iontový nápoj je tréningový nápoj, ktorý s chudnutím nemá nič spoločné. Podľa obsahu ho môže podporiť, alebo nie,“ objasňuje profesionálny tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Chudnete a pijete „ionťáky“ pri cvičení? Pozor na to!
2. FEB 2017

V prvom rade treba mať jasno v tom, čo je iontový nápoj a na čo slúži. Iontový nápoj je športový nápoj, ktorý je určený na doplnenie tekutín, energie (sacharidov), minerálov, stopových prvkov a niektorých vitamínov pri pohybovej aktivite. Za všetky produkty môžeme spomenúť zloženie nemenovaného iónového nápoja v prášku. Podľa výrobcu je odporúčaná dávka 30 g a tá obsahuje približne 110 kcal, dôležité elektrolyty, teda sodík, vápnik, horčík a draslík a, samozrejme, sacharidy v množstve 28,5 g!

To znamená, že využívanie iontových nápojov je vhodné pri vytrvalostných športoch alebo pri tréningoch vo vysokej intenzite, poprípade pri náročnom cvičení, ktoré trvá dlhšie ako 60 minút, alebo počas cvičenia v horúčavách. Ako je to však pri chudnutí? 

Odporúčame: Das gesunde Plus izotonický nápoj s cukrom a sladidlami s príchuťou citrónu a grapefruitu, 750 ml –už pri ľahkých športových aktivitách stráca telo tekutiny a dôležité minerálne látky. Osviežujúci izotonický nápoj rýchlo dodá telu tekutiny a doplní minerálne látky. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm iontak

Iontové nápoje a chudnutie

Ak si teda kladiete otázku, či je iontový nápoj dobrým pomocníkom pri chudnutí, alebo vám to skôr celé skomplikuje, odpoveď na základe vyššie uvedených skutočností zrejme tušíte. Avšak my sme sa na názor spýtali aj skúseného trénera: „Iontový nápoj je tréningový nápoj, ktorý s chudnutím nemá nič spoločné. Podľa obsahu ho môže podporiť, alebo nie. Pitie iontového nápoja v rámci tréningu je za účelom doplnenia chýbajúcich, resp. míňajúcich sa látok,“ objasňuje profesionálny tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Preto v prípade, že chudnete a chodíte na skupinové cvičenie či do fitcentra na tréningy, ktoré sú zamerané na redukciu hmotnosti, týmto nápojom sa radšej vyhnite.

Odporúčame: Das gesunde Plus izotonický nápoj pre športovcov s príchuťou červeného pomaranča, 750 g –izotonické nápoje dodajú ľudskému telu rýchlo tekutiny a doplnia zásoby minerálnych látok. Práve pri intenzívnych športových aktivitách stráca telo tekutiny a dôležité minerálne látky. Aby aj napriek tomu nedošlo k zníženiu výkonu, je potrebné zásobiť organizmus dostatkom tekutín a minerálnych látok počas, a rovnako aj po športovaní. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

iontak

Je čistá voda jediným zdrojom tekutín pre chudnúceho pri cvičení?

Čo teda piť pri cvičení spojenom s redukciou váhy? Výbornou voľbou je čistá voda, poprípade ju môžete zmiešať s minerálnou vodou (samozrejme, neochutenou) v pomere 1:1.

V prípade, že sa vám ani jedna z týchto alternatív nepozdáva, za zváženie ešte stojí kokosová voda. Pri chudnutí použite napríklad 100 ml kokosovej vody a zrieďte ju s obyčajnou vodou. V 250 ml kokosovej vody je zhruba 50 kcal, 9 g sacharidov a z toho 3 g predstavuje vláknina, čiže jej zloženie je k vašej figúre oveľa priateľskejšie ako bežné iontové nápoje.

Okrem toho je v 250 ml kokosovej vody zastúpených 252 mg sodíka, ďalej draslík, vápnik, horčík, selén a ďalšie minerály a stopové prvky. Z  vitamínov sú to hlavne B vitamíny (1). Avšak aj pri kokosovej vode si treba dôkladne prečítať etiketu a pozrieť sa, či neobsahuje pridaný cukor a prídavné látky. „Iontový nápoj je vhodné vyberať si podľa cieľa. To znamená, koľko a akých živín má obsahovať, aký cieľ má spĺňať. Realita je však taká, že tieto produkty sa často vyberajú najmä podľa ceny a chuti. Práve preto sa často míňajú účinku, na ktorý sú určené,“ dodáva na záver Ľuboš Gsch.

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk.

Zdroj foto: goodfon.su
Referencie: https://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3115/2

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Chia semiačka obnovujú svalovú hmotu po tréninguVýnimočne chutné tipy, ako zaradiť semiačka do jedálnička

Ste fanúšikmi semiačok, no už vám dochádza fantázia, na aký spôsob ich konzumovať?

 

 

Proteínový prášok je skvelou náhradou múkyProteínový prášok je skvelou náhradou múky

Vyskúšajte si jednoduché proteínové recepty, ktoré sú vhodné na udržanie optimálnej hodnoty bielkovín v organizme.

 

Prečo nezačínať chudnutie drastickou hladovkou?Prečo nezačínať chudnutie drastickou hladovkou?

Najlepší spôsob, ako sa začať efektívne a zdravo stravovať, je ísť na to postupne.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudnete a pijete „ionťáky“ pri cvičení? Pozor na to!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.