Čierny koreň – znovuobjavená bomba pre zdravie
Tento zdravý domáci lekár vám pomôže pri mnohých problémoch a podporí vaše zdravie.
Čo je čierny koreň a prečo ho konzumovať?
Čierny koreň, teda hadomor španielsky, je asi jeden meter vysoká rastlina so žltými kvetmi. Na niektorých miestach ju nájdeme rásť v hojnom počte ako burinu. Podobne, ako napríklad chren alebo zázvor, konzumuje sa len koreň rastliny, ktorý je tmavohnedej až čiernosivej farby. Dužina je biela a chutí horkasto.
Prečo je čierny koreň zdravý
Táto zdravá potravina obsahuje dôležité minerálne látky, ako napríklad draslík, horčík, fosfor, železo, sodík, meď, vápnik a vitamíny A, C, E a komplex vitamínov B. Je vhodný pre diabetikov, aj pre ľudí, ktorí chudnú.
Pozitíva čierneho koreňa
- pomáha pri zápaloch podžalúdkovej žľazy
- vhodný proti kašľu
- pomáha pri enzymatických poruchách
- je vhodný pri boji s lupienkou
- priaznivo pôsobí na pečeň
- pomáha pri reumatických bolestiach
- podporuje imunitu
- podporuje správne vylučovanie
- pozitívne vplýva na močovú sústavu
- pomáha pri liečení kožných ochorení
Ako konzumovať čierny koreň?
Najprv koreň ošúpeme a potom ho môžeme jesť surový alebo varený. Pri šúpaní však dajte pozor, pretože z neho vyteká lepkavá biela šťava, ktorá sa ťažko umýva. Podobne, ako banány, zemiaky či jablká, aj čierny koreň na vzduchu hnedne. Aby ste tomu zabránili, vložte ho do vody s trochou citrónovej šťavy. Čierny koreň sa hodí do nátierok, do šalátov, no vynikajúce sú z neho aj polievky alebo pyré k mäsu.
Tip na recept
Šalát z čierneho koreňa
Potrebujeme
- dva čierne korene, dve mrkvy, dve jablká, šťavu z citróna, soľ, 1 ČL medu, 1 ČL repkového oleja, čerstvú petržlenovú vňať a pažítku
Postup
Zeleninu a jablká umyjeme, ošúpeme a nastrúhame. Ak je jablko bio, môžeme mu nechať šupku. Polejeme citrónovou šťavou, ochutíme a podávame ako prílohu k jedlu, alebo konzumujeme len s celozrnným chlebom.
Čierny koreň s cuketou a paradajkami
Potrebujeme
- 4 čierne korene, 1 cuketa, 4 paradajky, 4 jarné cibuľky, 3 strúčiky cesnaku, 1 ČL repkového oleja, soľ, korenie, bylinky: tymian, rozmarín, bobkový list, petržlenová vňať
Postup
Na oleji restujeme cibuľku, pridáme na kolieska nakrájaný čierny koreň a dusíme asi 5 minút. Potom pridáme na kolieska nakrájanú cuketu a paradajky, ochutíme bobkovým listom, rozmarínom a tymianom. Dusíme približne ďalšiu polhodinu, kým nebude všetko mäkké. Takúto zeleninovú zmes môžeme podávať s lososom alebo hydinou.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Zábavné a ľahké recepty z quinoy pre lenivých
Viete, že je zdravá, ale neviete, ako ju pripraviť?
5 druhov orechov pre zdravie a vitalitu
Hoci majú orechy veľa tuku i energie, eliminujú riziko vzniku nadváhy i niektorých ochorení.
Posvietili sme si na reďkovku. Aké využitie má v kuchyni?
Reďkovku všetci dobre poznáme. Ochutnali ste však exotickú bielu alebo čiernu?