Karnitín vám pomôže pri chudnutí, ale nie vždy
Mnohí tí, ktorí chudnú, či športujú, nedajú na karnitín dopustiť – pomáha spaľovať podkožný tuk, podporuje športový výkon, znižuje produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch a očisťuje.
Okrem toho podporuje obranyschopnosť, prospieva kardiovaskulárnemu systému, priaznivo vplýva na činnosť mozgu, zabraňuje strate cennej svalovej hmoty (čím viac svalov človek má, tým má menej tuku) a skvalitňuje metabolizmus glukózy. Ďalšou nespornou výhodou je to, že ho možno užívať dlhodobo bez toho, aby sa stal návykovým, pretože prebytočné množstvo sa z tela jednoducho vylúči.
Čo je vlastne L-karnitín?
L-karnitín je aminokyselina prirodzene zastúpená v ľudskom tele. Môžeme ju nájsť napríklad vo svaloch, pečeni či v mozgu.
V ktorých potravinách sa nachádza? Skvelým zdrojom karnitínu je hlavne mäso, ryby a mlieko. V malých množstvách je zastúpený aj v iných zdrojoch, ako sú obilniny, orechy, ovocie či zelenina. Navyše túto vo vode rozpustnú látku si vie naše telo vyprodukovať aj samo za predpokladu, že má k dispozícii všetko, čo na to potrebuje (napr. lyzín, metionín, vitamín C, železo...) – to však môže byť problém, keď akákoľvek z potrebných látok v tele chýba.
Prečo je karnitín taký populárny?
Karnitín môžeme pokojne zaradiť medzi najobľúbenejšie doplnky stravy medzi chudnúcimi i športovcami. Je to hlavne vďaka jeho pozitívnym účinkom (viď vyššie).
Ako karnitín funguje pri zvyšovaní športového výkonu a spaľovaní tuku? Je to jednoduché – váš telesný tuk sa nachádza v tukových bunkách, lenže spaľuje sa iba za predpokladu, že sa dostane do mitochondrií svalových buniek, pretože práve tam je premenený na energiu, ktorá zásobuje orgány ľudského tela. Nuž a za tento presun tuku do svalových buniek je zodpovedný karnitín.
Odporúčame: Das gesunde Plus L-karnitín, 60 kapsúl - výživový doplnok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Chudnem a chcem užívať karnitín. Ako?
Vo všeobecnosti platí, že karnitín je najlepšie užívať dopoludnia alebo okolo poludnia s jedlom, alebo po jedle v menších dávkach, čo je asi 0,5 g (celková denná dávka je individuálna, môže sa pohybovať až do 4 g, u športujúcich ľudí je, samozrejme, vyššia ako u bežnej populácie). Neskôr popoludní a večer sa užívanie neodporúča, nakoľko by mohol spôsobiť nespavosť.
Ako je to s užívaním karnitínu pred športovou aktivitou? „Ak ste sa rozhodli pre suplementáciu karnitínu, tak ideálna doba užitia je v jedle, ktoré konzumujete pred tréningom 30 až 90 minút v závislosti od toho, o aké jedlo sa jedná,“ radí odborník na výživu Ing. Libor Javro.
Samozrejme, pri chudnutí vám karnitín pomôže vtedy, ak ste rozumne upravili stravovacie zvyklosti a vhodne ho užívate hlavne pred športovou aktivitou, ktorá trvá dlhšie ako 40 minút a ideálne je, ak pri nej dokážete súvisle rozprávať. To znamená, že užívanie karnitínu sa vám oplatí napríklad aj vtedy, keď sa venujete džogingu či aerobiku. Ak si karnitín kupujete v domnienke, že vám pomôže spáliť tuk bez akéhokoľvek vášho pričinenia, jedná sa iba o vyhodené peniaze.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako telu zabezpečiť dostatok proteínov?
Bielkoviny sú potrebné pre rast a obnovu telesných tkanív. Predstavujú základ pre kosti, kožu, svaly, enzýmy i hormóny.
Prečo a ako využívať prepustené maslo v kuchyni?
Maslo ghí (ghee) má jedinečnú chuť i arómu. Dá sa použiť rovnako ako klasické maslo, ale obsahuje veľa prospešných látok a je bez kazeínu i laktózy.
Fakt, alebo fikcia: Treba jesť viac, aby sme schudli?
Musíte spáliť viac kalórií, ako prijmete, aby ste sa zbavili tuku. Tým pádom musíte zjesť oveľa menej, aby ste videli výsledky. Je to ale vždy tak?