Karnitín vám pomôže pri chudnutí, ale nie vždy

Mnohí tí, ktorí chudnú, či športujú, nedajú na karnitín dopustiť – pomáha spaľovať podkožný tuk, podporuje športový výkon, znižuje produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch a očisťuje.

Karnitín vám pomôže pri chudnutí, ale nie vždy
4. OKT 2016

Okrem toho podporuje obranyschopnosť, prospieva kardiovaskulárnemu systému, priaznivo vplýva na činnosť mozgu, zabraňuje strate cennej svalovej hmoty (čím viac svalov človek má, tým má menej tuku) a skvalitňuje metabolizmus glukózy. Ďalšou nespornou výhodou je to, že ho možno užívať dlhodobo bez toho, aby sa stal návykovým, pretože prebytočné množstvo sa z tela jednoducho vylúči.

Čo je vlastne L-karnitín?

L-karnitín je aminokyselina prirodzene zastúpená v ľudskom tele. Môžeme ju nájsť napríklad vo svaloch, pečeni či v mozgu.

V ktorých potravinách sa nachádza? Skvelým zdrojom karnitínu je hlavne mäso, ryby a mlieko. V malých množstvách je zastúpený aj v iných zdrojoch, ako sú obilniny, orechy, ovocie či zelenina. Navyše túto vo vode rozpustnú látku si vie naše telo vyprodukovať aj samo za predpokladu, že má k dispozícii všetko, čo na to potrebuje (napr. lyzín, metionín, vitamín C, železo...) – to však môže byť problém, keď akákoľvek z potrebných látok v tele chýba.

Prečo je karnitín taký populárny?

Karnitín môžeme pokojne zaradiť medzi najobľúbenejšie doplnky stravy medzi chudnúcimi i športovcami. Je to hlavne vďaka jeho pozitívnym účinkom (viď vyššie).

Ako karnitín funguje pri zvyšovaní športového výkonu a spaľovaní tuku? Je to jednoduché – váš telesný tuk sa nachádza v tukových bunkách, lenže spaľuje sa iba za predpokladu, že sa dostane do mitochondrií svalových buniek, pretože práve tam je premenený na energiu, ktorá zásobuje orgány ľudského tela. Nuž a za tento presun tuku do svalových buniek je zodpovedný karnitín.

Odporúčame: Das gesunde Plus L-karnitín,  60 kapsúl - výživový doplnok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm karnitín

Chudnem a chcem užívať karnitín. Ako?

Vo všeobecnosti platí, že karnitín je najlepšie užívať dopoludnia alebo okolo poludnia s jedlom, alebo po jedle v menších dávkach, čo je asi  0,5 g (celková denná dávka je individuálna, môže sa pohybovať až do 4 g, u športujúcich ľudí je, samozrejme, vyššia ako u bežnej populácie). Neskôr popoludní a večer sa užívanie neodporúča, nakoľko by mohol spôsobiť nespavosť.

Ako je to s užívaním karnitínu pred športovou aktivitou? „Ak ste sa rozhodli pre suplementáciu karnitínu, tak ideálna doba užitia je v jedle, ktoré konzumujete pred tréningom 30 až 90 minút v závislosti od toho, o aké jedlo sa jedná,“ radí odborník na výživu Ing. Libor Javro.

Samozrejme, pri chudnutí vám karnitín pomôže vtedy, ak ste rozumne upravili stravovacie zvyklosti a vhodne ho užívate hlavne pred športovou aktivitou, ktorá trvá dlhšie ako 40 minút a ideálne je, ak pri nej dokážete súvisle rozprávať. To znamená, že užívanie karnitínu sa vám oplatí napríklad aj vtedy, keď sa venujete džogingu či aerobiku. Ak si karnitín kupujete v domnienke, že vám pomôže spáliť tuk bez akéhokoľvek vášho pričinenia, jedná sa iba o vyhodené peniaze.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako telu zabezpečiť dostatok proteínov?Ako telu zabezpečiť dostatok proteínov?

Bielkoviny sú potrebné pre rast a obnovu telesných tkanív. Predstavujú základ pre kosti, kožu, svaly, enzýmy i hormóny. 

 

Prečo a ako využívať prepustené maslo v kuchyni?Prečo a ako využívať prepustené maslo v kuchyni?

Maslo ghí (ghee) má jedinečnú chuť i arómu. Dá sa použiť rovnako ako klasické maslo, ale obsahuje veľa prospešných látok a je bez kazeínu i laktózy. 

 

Fakt, alebo fikcia: treba jesť viac, aby sme schudli?Fakt, alebo fikcia: Treba jesť viac, aby sme schudli?

Musíte spáliť viac kalórií, ako prijmete, aby ste sa zbavili tuku. Tým pádom musíte zjesť oveľa menej, aby ste videli výsledky. Je to ale vždy tak? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Karnitín vám pomôže pri chudnutí, ale nie vždy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1557
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.