Prečo a ako využívať prepustené maslo v kuchyni?

Maslo ghí (ghee) má jedinečnú chuť i arómu. Dá sa použiť rovnako ako klasické maslo, ale obsahuje veľa prospešných látok a je bez kazeínu i laktózy. 

Prečo a ako využívať prepustené maslo v kuchyni?
23. SEP 2016

To znamená, že sa ho nemusia báť ani ľudia s potravinovými intoleranciami a tí, ktorí sa snažia byť fit. Pozrime sa však na nutričný obsah 28 g prepusteného masla. Toto množstvo obsahuje 201 kcal, spolu 22,7 g tuku, z toho 14,4 g je nasýtených tukov (s obsahom prospešných mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom), 5,9 g mononenasýtených a 0,9 g polynenasýtených mastných kyselín a 60,2 mg cholesterolu. Hoci je bohaté na tuk, v porovnaní s bežným maslom má tú výhodu, že ho stačí použiť oveľa menej. Takisto je skvelé na tepelnú úpravu, pretože sa neprepaľuje – bod dymivosti je až 252 stupňov Celzia, u bežného masla je bod dymivosti (známy aj ako smoke point) iba 121 – 149 stupňov Celzia. Z vitamínov sú zastúpené hlavne tie rozpustné v tukoch, teda vitamíny A, E a K. Z minerálov vo veľmi malom množstve obsahuje prepustené maslo vápnik a fosfor (1).

Pozitíva masla ghí v kocke

Maslo ghí je skvelým zdrojom energie. Obsahuje tuky so stredne dlhým reťazcom, ktoré sa spracovávajú v pečeni ako zdroj energie a nemenia sa na tuk, čiže neprispievajú k nárastu telesnej hmotnosti. Ghí je teda výborné pre športovcov a aktívnych ľudí.

Ďalším plusom je absencia laktózy, čiže maslo ghí môžu konzumovať aj ľudia s intoleranciou mliečneho cukru. Prepustené maslo je navyše prospešné aj pre srdce a znižuje zápal (hlavne vďaka kyseline maslovej a omega-3 tukom). Vitamín A a konjugovaná kyselina linolová zasa disponujú antioxidačnou aktivitou, teda chránia organizmus pred následkami oxidačného stresu. Áčko je, samozrejme, prospešné aj pre zrak. Maslo ghí je tiež prostriedkom na nakopnutie imunity a podporuje trávenie, keďže stimuluje produkciu žalúdočných štiav.

Príprava prepusteného masla

Na prípravu masla ghí budete potrebovať obyčajné maslo. Nakrájajte ho na menšie časti a pomaličky zahrievajte na miernom ohni. Nezľaknite sa prskania, je to bežná súčasť procesu. Postupne sa začne navrchu vytvárať pena, ktorej sa musíte priebežne zbavovať. Robte tak dovtedy, kým nebude maslo „čisté“. Potom sporák vypnite a počkajte, kým sa netukové zložky usadia na dne. Následne ho preceďte a dajte do skleneného pohára. Takéto maslo má dlhú dobu trvanlivosti. Ak sa vám nechce maslo ghí pripravovať doma, môžete si ho kúpiť.

Odporúčame: dmBio maslo ghee, BIO, 180 g  – ghee je prečistené prepustené maslo, ktoré sa využíva najmä v indickej či ajurvédskej kuchyni a jeho bod prepálenia je až 250 °C. Okrem veľmi širokého využitia v kuchyni má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm ghee

Maslo ghí sa dá využiť nielen v kuchyni

Maslo ghí môžete využiť všade tam, kde bežné maslo s tým rozdielom, že je vhodné na dlhšiu tepelnú úpravu pri vysokej teplote. Výborné je na varenie, pečenie i vyprážanie. Plusom je aj jemne oriešková chuť. Netreba však zabúdať ani na to, že maslo ghí je skvelé aj na vonkajšie použitie – dámy, pokojne ho môžete používať namiesto krému. Prináša úľavu aj od bolesti kĺbov, urýchľuje hojenie rán a popálenín.

Referencie:
http://nutritiondata.self.com/facts/recipe/2603984/2

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Príprava kvásku a kváskové mapyPríprava kvásku a kváskové mapy

Ako si pripraviť kvások doma a čo robiť v prípade, že si na to ešte netrúfnete? Poradí odborníčka na kváskové pečenie Lenka Mančíková.

 

Ako používať výživnú pohánkovú múku v kuchyni?Ako používať výživnú pohánkovú múku v kuchyni?

Pohánková múka má špecifickú chuť, ale pokiaľ ju použijete v správnom množstve, chuť koláčov priveľmi nezmení a dodá im množstvo živín.

 

Horká čokoláda dodá energiu a prospeje srdcuHorká čokoláda dodá energiu a prospeje srdcu

Kvalitná horká čokoláda, vyrobená z kvalitných kakaových zŕn, je potešením nielen pre chuťové poháriky, ale aj podporou zdravia organizmu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo a ako využívať prepustené maslo v kuchyni?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.