Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?

Občas je ťažké vybrať si zo širokej ponuky kvalitné a zdravé müsli, pretože nie všetko, čo prezentuje reklama a lákavý obal, je pravdivé. 

Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?
6. JUN 2016

Na čo treba myslieť pri voľbe a konzumovaní müsli? V prvom rade by sme sa nemali dať zmanipulovať obalom a dôsledne si prečítať etiketu, ktorá nám o kvalite a obsahu konkrétneho produktu povie najviac. Napríklad, ak si zvolíme pražené müsli, je veľmi pravdepodobné, že obsahuje veľa trans-mastných kyselín, nezdravý palmový olej, veľa cukru i éčok. „Jednoznačne treba sledovať množstvo pridaných cukrov a látok, ktoré obsahujú navyše v porovnaní s prirodzeným zložením, teda najčastejšie sa jedná o farbivá, cukry, stužovadlá a spájadlá. Čím menej týchto látok obsahujú, tým lepšie. Tiež je potrebné sledovať, koľko energie obsahujú na 100 gramov a podľa toho si ich naservírovať na raňajky alebo desiatu,“ upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro.

dmBio müsli bez hrozienok, BIO,  600 g – jedinečné müsli potešenie z celozrnných vločiek, semiačok a pufovaného amarantu. Ideálny základ pre plnohodnotné a bohaté raňajky. Určené na priamu konzumáciu, alebo podľa chuti a nálady ochutené  čerstvým alebo sušeným ovocím, orechmi alebo kukuričnými lupienkami. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm musli bez hrozienok

Zložky, ktoré by ste mali skontrolovať ako prvé

Hneď, ako chytíte konkrétny produkt do ruky, pozrite sa na to, či sa cukor nenachádza v zložení na prvých miestach. Ak áno, takýmto výrobkom sa vyhnite, pretože zvyčajne obsahujú pridaný cukor. Takisto si dajte pozor na iné formy označenia cukru, v podobe glukózy, fruktózy či rozličných sirupov (kukuričný, datľový, glukózovo-fruktózový). Obsah cukru v müsli môže zvyšovať aj použitie ovocia, do ktorého bol pridaný cukor. Ideálne je, keď je ovocie zastúpené v müsli nesladené. V jednej porcii müsli by malo byť menej ako 7 g cukru.

Ďalším nebezpečenstvom müsli produktov môže byť vysoký obsah sodíka a trans-mastných tukov (hlavne ak ide o pražené müsli). Vezmite do úvahy, že odporúčaná denná dávka sodíka pre bežného človeka je 500 mg a sodík je zastúpený aj v drvivej väčšine ostatných potravín. Skontrolujte si aj obsah vlákniny, resp. jej zdroj (napr. ovsené vločky),  ktorý by mal byť pri kvalitných müsli produktoch uvedený na prvom mieste v zložení. Čo sa týka pridaných látok, veľmi často býva v müsli zastúpený oxid siričitý (E220), ktorý je nevhodný pre deti a môže vyvolávať alergické reakcie.

dmBio müsli klasik  bez pridaného cukru, BIO, 1000 g – klasické müsli z celozrnných vločiek s hrozienkami sultánkami a orechmi. Vychutnajte si ho samotné alebo s čerstvým ovocím. Je lahodné s mliekom, jogurtom, cmarom alebo obilnými nápojmi. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm musli klasik

Müsli si môžete pripraviť aj doma

Nie je nič jednoduchšie, ako si pripraviť müsli v pohodlí domova. Stačí na to trochu fantázie a tých správnych ingrediencií. Domáce müsli nemusí pozostávať iba zo základu v podobe ovsených vločiek, skúste použiť aj iné obilniny.

Na naše müsli sme použili 100 g ovsených, 100 g ražných, 100 g pšeničných a tiež špaldových vločiek a sušené ovocie – 100 g brusníc, rovnaké množstvo hrozienok a sliviek v bio kvalite bez pridaného cukru. Nezabudli sme na orechy (vlašské a lieskovce) a müsli sme dochutili škoricou a medom. Najprv sme vločky zmiešali na veľkom plechu, pridali sušené ovocie, orechy, škoricu a nakoniec med. Müsli sme piekli vo vyhriatej rúre za občasného premiešania. Podľa farby a vône sme hneď vedeli, kedy je hotové. Nechali sme to vychladnúť a ešte obohatili o 100 g horkej čokolády, nalámanej nadrobno. Potom putovalo do uzatvárateľnej sklenej dózy na suché a tmavé miesto.

Odporúčame: dmBio zmes piatich druhov obilných vločiek, BIO, 500 g. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm musli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 zdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočníkZdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočník

Milujete recepty „od cesta“, ale snažíte sa žiť zdravo? 

 

Čierna rasca bola všeliekom už v starovekuČierna rasca bola všeliekom už v staroveku

Čierna rasca je vynikajúcim pomocníkom pri viacerých zdravotných problémoch. Na čo všetko pôsobí? 

 

Zábavné a ľahké recepty z quinoy pre lenivýchZábavné a ľahké recepty z quinoy pre lenivých

Viete, že je zdravá, ale neviete, ako ju pripraviť? Máme pre vás sladké i slané tipy, ktoré zvládnu aj začiatočníci. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.