Prečo by mali športovci konzumovať zelený jačmeň?
Zelený jačmeň obsahuje dôležité minerály, ktoré sú potrebné aj na zvýšenie výkonu a rýchlejšiu regeneráciu po tréningu.
Zelený jačmeň je fáza rastu klasického jačmeňa – obilniny. Takýto jačmeň sa získava hneď po tom, ako zrnká vyklíčia. Keď zelené klíčky, ktoré vyzerajú ako tráva, dosiahnu dĺžku cca 15 až 20 cm, sú pripravené na zber. Vtedy obsahujú najviac vitamínov i minerálov a sú pre naše telo najprospešnejšie. Zelený jačmeň je dobrý doplnok stravy vhodný aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy.
Obsahuje veľké spektrum vitamínov a minerálov
Vitamíny a minerály sú dôležité mikroživiny, ktoré zodpovedajú za správe fungovanie nášho organizmu. Okrem športovcov a aktívne žijúcich ľudí často trpia nedostatkom vitamínov i minerálov aj tí, ktorí držia diétu alebo majú nevyváženú stravu. Napríklad sodík, dôležitý pri distribúcii tekutín do svalov a orgánov, sa počas pohybu stráca z tela potením. Nedostatok horčíka a draslíka môže tiež značne ovplyvniť športový výkon. Zelený jačmeň obsahuje okrem týchto minerálov i ďalšie nevyhnutné prvky a vitamíny pre správne fungovanie každého (ne)športovca.
Čo všetko zelený jačmeň obsahuje?
Zelený jačmeň obsahuje veľa betakaroténu, vitamínu C, E a K. Z minerálov okrem spomenutého sodíka, draslíka a horčíka, je v ňom zastúpené aj železo, meď, mangán, kremík, bór, fosfor, chróm – všetko dôležité minerály, ktoré športovec a aktívny človek potrebuje pre správne fungovanie svalstva, zvýšenie fyzického výkonu či regeneráciu organizmu po tréningu.
Okrem iného zelený jačmeň obsahuje aj dôležitú kyselinu listovú, kyselinu folovú, nikotínovú, panthoténovú, glutamovú alebo kyselinu aspartamovú. Výhodou zeleného jačmeňa je aj vysoký obsah vápnika, ktorý je údajne až 10-krát vyšší ako v mlieku.
Dôležité stavebné prvky sú bielkoviny
Až 45 % hmotnosti zeleného jačmeňa tvoria bielkoviny. Bielkoviny, teda proteíny zohrávajú dôležitú úlohu ako stavebná jednotka organizmu. Sú nenahraditeľné pri budovaní svalovej hmoty, ale aj pri chudnutí, pretože zvyšujú pocit sýtosti.
Ďalšie pozitívne účinky zeleného jačmeňa sú:
- pomáha pri redukcii hmotnosti,
- bojuje so zápchou, pigmentovými fľakmi a vyrážkami,
- priaznivo pôsobí na činnosť srdca a tráviaceho systému,
- pôsobí na bunky a spomaľuje ich starnutie,
- pomáha pri kožných problémoch, pri zápachu z úst a pri anémii.
Dopestujte si zelený jačmeň doma
Vypestovanie zeleného jačmeňa je veľmi jednoduché. Zakúpte si jačmenné zrná, ktoré sú vhodné na klíčenie. Približne deväť dní nechajte zrná namočené vo vode. Potom si pripravte črepník, do ktorého pridáte vhodný substrát s pridanými živinami. Do substrátu položte odmočené zrná a prikryte ich približne jedným centimetrom substrátu. Zem polejte, ale veľmi opatrne, aby zrná nevyplavilo. Celý črepník potom vložte do plastovej tašky – tým vytvoríte provizórne parenisko. Zrná totiž potrebujú na vyklíčenie vlhko a teplo. Pravidelne zavlažujte, aby bola zem stále vlhká. Asi po štyroch dňoch by ste mali vidieť prvé výhonky. Vtedy už plastovú tašku nepotrebujete, teda ju z črepníka zložte. Výhonky zbierajte až vtedy, keď dosiahnu dĺžku cca 20 cm. Vtedy obsahujú najviac živín. Zelený jačmeň môžeme používať do polievok, šalátov, nátierok či do smoothies.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako originálne zaradiť goji do jedálnička? Inšpirujte sa
Goji nie sú len zdravé červené plody na „zobkanie“.
Odkiaľ zobrať rastlinné proteíny?
Zdroje živočíšnych bielkovín sú všetkým známe.
Akými potravinami znížiť cholesterol?
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi patrí v súčasnej dobe medzi základné faktory ovplyvňujúce vznik kardiovaskulárnych ochorení.