Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Tipy, ako prežiť večerné zobkanie bez ujmy

Nikola Danišová

Každého z času na čas prepadne chuť na niečo sladké. Ako to však v zdraví a pohode ustáť? 

Tipy, ako prežiť večerné zobkanie bez ujmy
10. JUN 2016

Večerná chuť na niečo dobré už mnohých z nás zradila. Človek si povie, že si dá len hrsť orieškov, zemiakových lupienkov či čokolády, aby mu zašla chuť. To je však to najhoršie, čo môžeme urobiť. Ani sa nenazdáme a celý balík je fuč. Potom prichádzajú výčitky a smútok z toho, že sme zase podľahli pokušeniu a pokazili si chudnutie či tréning. Ako tomu predísť a chuť na maškrtenie zdravo ustáť? „Chuť na sladké je čosi, čo sa nevyhýba nikomu, ani športovcom či jogínom. Vnímam to ako niečo veľmi prirodzené, až nevyhnutné,“ hovorí Nina Menkyová.

Čomu sa rozhodne vyhnúť

Chrumky a piškóty 

Zradne pôsobia oplátky, piškóty, nachos a kukuričné chrumky. Ak ste sa rozhodli, že obľúbenú čokoládu nahradíte menším zlom, teda piškótami či oplátkami, čo je vlastne samá múka a cukor, veľmi si nepomôžete. 

Orechy          

Veľký pozor si treba dať najmä na orechy. Orechy sú vo všeobecnosti veľmi zdravé a pre naše telo potrebné. Obsahujú zdravé tuky, bielkoviny a mnoho minerálov. Pozor však na ich množstvo. Každý deň stačí zjesť len hrsť orechov. Keď túto dávku navýšite, svojmu telu neublížite, no rátajte so zbytočne prijatou energiou, ktorá vás nepoteší, ak chudnete. Rozhodne sa oblúkom vyhnite soleným a praženým orechom, ktoré obsahujú zbytočne veľa soli a konzervačných látok.

Prvý tip: Odstráňte zásoby  

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť všetky nezdravé pochutiny. Najmä čipsy, popcorn, čokoládu a keksy. Keď niečo nebudete mať k dispozícii, určite to nezjete. Dôležité je však aj to, aby ste takéto veci v obchode vôbec nekupovali. Nielenže ušetríte, ale predídete aj výčitkám, ktoré vás budú po zjedení maškrty prenasledovať.

Druhý tip: Voda       

Chuť na maškrtenie nás často prepadá najmä pri pozeraní televízie či pri čítaní knihy. Aby ste tomu predišli, vezmite si k sebe čaj alebo vodu, ktorú budete neustále popíjať. Výborné je, ak do vody pridáte citrón, ktorý prirodzene tlmí chuť do jedla. Dobrým tipom je tiež žuvanie žuvačky.

Tretí tip: Nahraďte nezdravé zdravším   

Ak sa predsa len neviete ovládnuť a máte obrovské nutkanie na niečo dobré, majte poruke zdravé zásoby. Sú to napríklad stopercentné pohánkové chrumky alebo pohánkové placky. Sú dobré a neobsahujú tak veľa kalórií ako klasické kukuričné alebo arašidové chrumky. Sto gramov má približne 1000 kJ. Nie je to najmenej, no keďže ide o chrumky z čistej mechanicky lúpanej pohánky, dodáte vášmu telu predsa len iný typ energie, ako keď skonzumujete napríklad čipsy. Okrem toho pohánka je veľmi zdravá a obsahuje množstvo minerálov a vitamínov.

Tiež sa môžete zamestnať tým, že budete chrúmať zeleninu. Výborný je stopkový zeler a mrkva. Ani vhodná forma čerstvého ovocia nenarobí šarapatu. Skúste diétnejšie ovocie, ako ananás, liči či zelené kyslé jablká. Ak máte neprekonateľnú chuť na čokoládu, je dovolená, no v malých množstvách a mala by obsahovať viac ako 75 % kakaa. Vtedy je pre vaše telo dokonca prospešná. Pozor však, ak trpíte migrénami, ktoré môže kakao spúšťať.

Nina Menkyová radí, ako si zdravo pomôcť, keď niečo sladké naozaj potrebujeme

Dobrá správa je, že jar i leto so sebou prinášajú množstvo naozaj chutného sladkého ovocia. Aj ovocie však treba vedieť jesť. Systém ajurvédy, ktorej som zanietenou žiačkou, hovorí, že ovocie treba konzumovať osobitne, nemiešať navzájom jednotlivé druhy a ani ho nejesť spolu s akýmkoľvek iným jedlom. A to najmä kvôli spôsobu a dĺžke trávenia. Samotné ovocie rýchlo trávi a približne hodinu po ovocnom maškrtení môžeme znovu zacítiť hlad.

Ak potrebujeme chuť na sladké potlačiť čímsi výživnejším a zároveň zdravým, ajurvéda ponúka množstvo receptov, kde sa ovocie aj tepelne upravuje, či dopĺňa koreninami na stabilizovanie chutí. Práve toto môže byť záchranou najmä v zimných mesiacoch. Napríklad si môžeme pripraviť roztlačený mäkký banán a zmiešať ho s ghee (prepusteným maslom) a s kardamómom. Síce to nie je úplne typická slovenská dobrota, ale zato veľmi chutná a sýta. Skvelé sú tiež podusené jabĺčka na ghee, dochutené kardamónom, škoricou a mletým klinčekom. Ak je nám málo sladké, môžeme ho prisladiť sušenými podusenými hrozienkami či medom. Ten vždy pridávame až do vychladnutého jedla, keďže za horúca sa stáva toxickým. Maškrtou však môže byť aj zelenina. Pečená cvikla na kokosovom oleji alebo pečené sladké zemiaky – batáty, dokážu vynikajúco zahnať chuť na sladké. A tým najjednoduchším spôsobom, ako uhasiť chuť na sladké, je asi kúsok kvalitnej horkej čokolády. Aj tu ajurvéda ponúka pomoc. Jesť ju vraj treba v kombinácii s mletým kardamómom, ktorý harmonizuje a zároveň eliminuje dôsledky prekyslenia organizmu.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. ako si vybrať?Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?

Občas je ťažké vybrať si zo širokej ponuky kvalitné a zdravé müsli, pretože nie všetko, čo prezentuje reklama a lákavý obal, je pravdivé. 

 

3 zdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočníkZdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočník

Milujete recepty „od cesta“, ale snažíte sa žiť zdravo? Nemusí to byť prekážka, pokiaľ si vyberiete vhodné múky na ich prípravu. 

 

Zábavné a ľahké recepty z quinoy pre lenivýchZábavné a ľahké recepty z quinoy pre lenivých

Viete, že je zdravá, ale neviete, ako ju pripraviť? Máme pre vás sladké i slané tipy, ktoré zvládnu aj začiatočníci. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy, ako prežiť večerné zobkanie bez ujmy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.