Zásady stravovania pri práci na zmeny
Aké jedlo si zvoliť, keď idete na dennú, nočnú či poobednú zmenu?
Odborníci upozorňujú na to, že práca na zmeny je pre človeka náročnejšia a je vystavený vyššiemu riziku vzniku mnohých ochorení, ako napríklad nadváhy, obezity, cukrovky či kardiovaskulárnych chorôb. Jedným z rizikových faktorov môže byť práve nezdravý životný štýl – konzumácia tučných, mastných a sladkých jedál a nepravidelné stravovanie. Preto je dôležité zdravotné riziká, vyplývajúce z práce na zmeny, eliminovať. Práve v tom má však mnoho ľudí chaos a jednoducho nevie, akými pravidlami sa riadiť. V skutočnosti to až také náročné nie je, stačí mať na pamäti jedno základné pravidlo – urobiť maximum pre zachovanie bežného príjmu potravy, bez ohľadu na denné a nočné zmeny.
Ako zachovať normálny denný a nočný príjem potravy?
Mnoho pracujúcich na zmeny robí zásadnú chybu v tom, že vynecháva jedlá. Napríklad idú na nočnú zmenu, doma zjedia malú večeru a počas celej nočnej zmeny hladujú. To je však obrovská chyba! „Aj keď máte nočnú zmenu a fyzicky pracujete, je potrebné najesť sa aj o polnoci i o tretej nadránom. Toto jedlo by malo mať prevažne bielkovinový charakter. Vhodné je mäso, mliečne výrobky, šunka, cícer alebo sója. Naopak, sacharidy v podobe pekárenských výrobkov, zemiakov, ryže či vložiek by mali byť zastúpené menej. Pozor, sacharidy nie je vhodné vyhodiť z jedálnička úplne, ale treba premýšľať nasledovne – hýbem sa, a preto potrebujem energiu v optimálnom množstve,“ radí skúsený odborník na výživu, Ing. Libor Javro.
Dôležité teda je počas nočnej zmeny preferovať bielkoviny a neignorovať sacharidy. V praxi to môže vyzerať tak, že keď sa chystáte na nočnú, pred jej začiatkom si doprajte také jedlo, ktoré by ste si dali bežne na obed. Potom počas prestávok zjedzte menšie pokrmy prevažne bielkovinového charakteru. Dilemou môžu byť aj raňajky po nočnej zmene – malé jedlo si môžete dopriať aj pred spánkom, pretože sa tak vyhnete hladu. Avšak veľké porcie sú kontraproduktívne, pretože vám spôsobia ťažkosti so zaspávaním. Pýtate sa, čo po tom, ako sa zobudíte po nočnej zmene? „Keď vstanete, vždy začínajte raňajkami, a to i v prípade, že vstanete o trinástej popoludní. Pravdepodobne pôjdete opäť na nočnú, alebo budete dlho hore,“ dopĺňa odborník.
V prípade popoludňajšej zmeny to zložité nie je. Raňajky, desiatu i obed si doprajete pred prácou, olovrant a ľahšia večera s prevahou bielkovín budú zastúpené v rámci pracovnej zmeny.
Pozor na pitný režim!
Únave a poruchám koncentrácie predídete nielen kvalitným a vhodne načasovaným jedlom, ale aj pitným režimom. Snažte sa piť priebežne a v menších dávkach tak, aby ste vôbec nepocítili smäd. Pocit smädu totiž značí, že telu už tekutiny chýbajú.
Počas pracovnej zmeny by ste mali vypiť aspoň 1,5 litra vody. V letných horúčavách môžete siahnuť aj po minerálkach alebo iontových nápojoch (pozor na obsah cukrov), ktoré do tela doplnia elektrolyty. Ak holdujete káve, doprajte si ju skôr na začiatku pracovnej zmeny, pretože kofeín má stimulačné účinky a neskôr by mohol skomplikovať napríklad zaspávanie po poobednej alebo nočnej zmene.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako piť zeleninové a ovocné šťavy?
Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie.
Tipy, ako prežiť večerné zobkanie bez ujmy
Každého z času na čas prepadne chuť na niečo sladké. Ako to však v zdraví a pohode ustáť?
Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?
Občas je ťažké vybrať si zo širokej ponuky kvalitné a zdravé müsli, pretože nie všetko, čo prezentuje reklama a lákavý obal, je pravdivé.