Banány sú zdravé, avšak pozor na fruktózu
Banány sú nabité živinami, ale obsahujú aj veľa prírodného cukru a niektorí z nás si ich dožičia viac aj počas vianočných sviatkov.
Toto tropické ovocie môžeme bez problémov zaradiť do kategórie „obľúbené na celom svete“. Je praktické, stačí ho vložiť do tašky a v prípade potreby poslúži ako výborný zdroj energie a výživných látok. Banány milujú športovci, pretože rýchlo doplnia energiu. Študentom a pracovne vyťaženým pomáhajú so zlepšením koncentrácie a tehotným môžu pomôcť pri raných nevoľnostiach. Benefitov banánov je naozaj neúrekom.
Banány obsahujú viaceré antioxidanty
Antioxidanty sú ochrancami ľudských buniek pred napádaním škodlivých voľných radikálov. V banánoch je zastúpený najdôležitejší z nich, teda vitamín C (100 g banán pokryje 15 % odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu), ale aj karotenoidy. Práve tie podľa odborníkov z University of Queensland z austrálskeho Brisbane chránia pred civilizačnými ochoreniami, ako napríklad cukrovkou, srdcovými chorobami či rakovinou (1).
Banánmi proti vysokému krvnému tlaku i anémii
Banány sú bohaté na draslík a naopak, obsahujú iba minimum sodíka. To je prospešné hlavne pre ľudí, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom. Vitamín B6 je zasa bojovníkom proti anémii. Na udržaní tvorby červených krviniek sa podieľa aj meď, ktorá v banánoch tiež nechýba.
Vláknina zasýti a horčík bojuje proti kŕčom
V stogramovom banáne sa nachádza približne 2,6 g vlákniny. Vláknina zasýti, ale je dôležitá aj pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Horčík je dôležitý nielen pre kosti a srdce, ale bojuje aj proti nepríjemným kŕčom.
Banánmi proti cievnej mozgovej príhode?
Podľa štúdie, ktorú uskutočnili odborníci z Harvard School of Public Health v Bostone má kombinácia draslíka, horčíka, vápnika a vlákniny značný vplyv na zníženie rizika vzniku mozgovej príhody u mužov (2). Jednou z potravín, kde sú všetky tieto látky zastúpené, sú aj banány.
Pozor na kalórie a fruktózu
100 gramov banánu obsahuje cca 90 kcal teda toto tropické ovocie patrí do kategórie tých s vysokým obsahom kalórií. Navyše v banánoch je bohato zastúpená fruktóza a ďalšie prírodné cukry, čo na jednej strane prispieva k doplneniu energie, avšak na druhej strane vysoký príjem fruktózy je spojený s viacerými zdravotnými rizikami (podľa viacerých štúdií sa fruktóza prednostne premieňa na tuk namiesto toho, aby slúžila ako pohotový zdroj energie a tiež negatívne ovplyvňuje tvorbu niektorých hormónov ako leptínu či inzulínu). Z tohto dôvodu sa treba aj pri konzumovaní banánov riadiť starým známym pravidlom: všetko s mierou.
Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14870618
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9743511
Zdroj titulnej fotky: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Zázvor si poradí s bolesťou svalov i tukovými vankúšmi
Zázvor posilňuje obranyschopnosť, pomáha pri prechladnutí, zlepšuje trávenie a je prospešný aj pre športujúcich a chudnúcich ľudí.
Sezamové semienka sú zdravé, ale jedzte ich s mierou
V poslednom čase ich trochu zatienili chia či konopné semená, avšak to nič nemení na tom, že sezamové semiačka sú výživnou a chutnou potravinou.
Kustovnica čínska ako elixír mladosti
Bobuľky goji sú bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky a to skoro na všetky, na ktoré si spomeniete.