Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Banány sú zdravé, avšak pozor na fruktózu

Banány sú nabité živinami, ale obsahujú aj veľa prírodného cukru a niektorí z nás si ich dožičia viac aj počas vianočných sviatkov.  

Banány sú zdravé, avšak pozor na fruktózu
22. DEC 2016

Toto tropické ovocie môžeme bez problémov zaradiť do kategórie „obľúbené na celom svete“. Je praktické, stačí ho vložiť do tašky a v prípade potreby poslúži ako výborný zdroj energie a výživných látok. Banány milujú športovci, pretože rýchlo doplnia energiu. Študentom a pracovne vyťaženým pomáhajú so zlepšením koncentrácie a tehotným môžu pomôcť pri raných nevoľnostiach. Benefitov banánov je naozaj neúrekom.

Banány obsahujú viaceré antioxidanty

Antioxidanty sú ochrancami ľudských buniek pred napádaním škodlivých voľných radikálov. V banánoch je zastúpený najdôležitejší z nich, teda vitamín C (100 g banán pokryje 15 % odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu), ale aj karotenoidy. Práve tie podľa odborníkov z University of Queensland z austrálskeho Brisbane chránia pred civilizačnými ochoreniami, ako napríklad cukrovkou, srdcovými chorobami či rakovinou (1).

Banánmi proti vysokému krvnému tlaku i anémii

Banány sú bohaté na draslík a naopak, obsahujú iba minimum sodíka. To je prospešné hlavne pre ľudí, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom. Vitamín B6 je zasa bojovníkom proti anémii. Na udržaní tvorby červených krviniek sa podieľa aj meď, ktorá v banánoch tiež nechýba.

Vláknina zasýti a horčík bojuje proti kŕčom

V stogramovom banáne sa nachádza približne 2,6 g vlákniny. Vláknina zasýti, ale je dôležitá aj pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Horčík je dôležitý nielen pre kosti a srdce, ale bojuje aj proti nepríjemným kŕčom.

Banánmi proti cievnej mozgovej príhode?

Podľa štúdie, ktorú uskutočnili odborníci z Harvard School of Public Health v Bostone má kombinácia draslíka, horčíka, vápnika a vlákniny značný vplyv na zníženie rizika vzniku mozgovej príhody u mužov (2). Jednou z potravín, kde sú všetky tieto látky zastúpené, sú aj banány.

Pozor na kalórie a fruktózu

100 gramov banánu obsahuje cca 90 kcal teda toto tropické ovocie patrí do kategórie tých s vysokým obsahom kalórií. Navyše v banánoch je bohato zastúpená fruktóza a ďalšie prírodné cukry, čo na jednej strane prispieva k doplneniu energie, avšak na druhej strane vysoký príjem fruktózy je spojený s viacerými zdravotnými rizikami (podľa viacerých štúdií sa fruktóza prednostne premieňa na tuk namiesto toho, aby slúžila ako pohotový zdroj energie a tiež negatívne ovplyvňuje tvorbu niektorých hormónov ako leptínu či inzulínu). Z tohto dôvodu sa treba aj pri konzumovaní banánov riadiť starým známym pravidlom: všetko s mierou.

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14870618
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9743511
Zdroj titulnej fotky: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zázvor si poradí s bolesťou svalov i tukovými vankúšmiZázvor si poradí s bolesťou svalov i tukovými vankúšmi

Zázvor posilňuje obranyschopnosť, pomáha pri prechladnutí,  zlepšuje trávenie a je prospešný aj pre športujúcich a chudnúcich ľudí. 

 

Sezamové semienka sú zdravé, ale jedzte ich s mierouSezamové semienka sú zdravé, ale jedzte ich s mierou

V poslednom čase ich trochu zatienili chia či konopné semená, avšak to nič nemení na tom, že sezamové semiačka sú výživnou a chutnou potravinou.

 

Kustovnica čínska ako elixír mladostiKustovnica čínska ako elixír mladosti

Bobuľky goji sú bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky a to skoro na všetky, na ktoré si spomeniete.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Banány sú zdravé, avšak pozor na fruktózu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.