Vláknina i proteíny v orechoch nás udržia dlhšie sýtych
Orechy obsahujú zdravé tuky, kvalitné proteíny, vlákninu, vitamíny a minerály.
Prečo sú orechy prospešné? Vláknina pomáha udržať pocit sýtosti a napomáha správnemu tráveniu. Pocit sýtosti pomáhajú predĺžiť aj zastúpené proteíny, ktoré sa okrem iného podieľajú aj na budovaní svalovej hmoty. „Orechy majú mnoho priaznivých účinkov na ľudský organizmus, ako napríklad na zdravie pokožky, pečene, slizníc, nervov. Výrazne podporujú krvotvorbu a tým aj liečbu málokrvnosti. Hovorí sa, že sú potravou pre mozog, pretože majú vysoký obsah vitamínov skupiny B a minerálnych látok,“ vysvetľuje fitnes tréner Radoslav Cabúk.
Pozor na správny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín
Nenasýtené mastné kyseliny pozitívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi, ktorý je častou príčinou kardiovaskulárnych ochorení. „Je potrebné poukázať na to, že orechy sú hlavne zdrojom omega-6 nenasýtených mastných kyselín. Odporúčaný pomer v strave omega-6 a omega-3 nenasýtených mastných kyselín je v pomere 3:1 alebo 6:1. V dnešnej bežnej strave je tento pomer až 25:1 a viac v prospech omega-6 mastných kyselín. Z tohto dôvodu treba prijímať viac zdrojov omega-3 mastných kyselín a to hlavne z rybieho tuku alebo orechov, ktoré obsahujú čo najviac omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Čiže ani s konzumáciou orechov to netreba preháňať,“ upozorňuje výživový poradca Radoslav Cabúk.
Aké orechy konzumovať a koľko?
Mnohí odborníci na výživu odporúčajú konzumovať hlavne potraviny z našich oblastí. Čo sa týka orechov, najbližšie sú nám v tomto smere napríklad vlašské orechy alebo lieskovce. „Ak sa rozhodneme siahnuť po orechoch, tak potom po nesolených a nepražených, ideálne čerstvo vylúpaných. Množstvo orechov je individuálne, ale vo všeobecnosti je odporúčaná denná dávka jedna hrsť, čo je asi 20 gramov orechov. Odporúčam hlavne vlašské orechy. Sú pre nás najdostupnejšie, vieme si ich zaobstarať relatívne čerstvé a obsahujú najviac omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Majú dokonca vyššiu výživovú hodnotu ako pistácie, arašidy, mandle či pekanové orechy. Netreba zabúdať na to, že jesť ich treba čerstvé a nie upečené v koláčoch,“ hovorí výživový poradca.
Pokojne si doprajte aj ostatné
Samozrejme, siahnuť môžete aj po iných druhoch orechov. Aké sú ich pozitíva? Mandle sú bohatou zásobárňou vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí. Obsahujú aj vitamín E, ktorý je významným antioxidantom a prospieva pokožke. Para orechy sú známe hlavne obsahom selénu podporujúceho obranyschopnosť. Kešu sú výbornou voľbou pre vegetariánov, lebo majú pomerne vysoký obsah proteínov. Potrebujete do organizmu doplniť kyselinu listovú? V tom prípade stavte na lieskovce. Hoci makadamové orechy patria k najviac kalorickým, aj tak sú v primeranej miere pre zdravie prínosné. Obsahujú vlákninu, horčík, vápnik i draslík. Po pekanových orechoch siahnite vtedy, ak pociťujete únavu. Obsahujú vitamín B3, ktorý sa významne podieľa na zvýšení energie. Pistácie sú zasa vhodné pre tých, ktorí trpia hormonálnymi výkyvmi.
Pripravené v spolupráci s fitnes trénerom a odborníkom na výživu Radoslavom Cabúkom z www.radoslavcabuk.sk
Zdroj: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Srvátka je pokladom pre zdravie. Ako ju zaradiť do jedálnička?
Srvátku ocenia ľudia s nadváhou, tráviacimi ťažkosťami a oslabenou imunitou, športovci a vôbec všetci vyznávači zdravého životného štýlu.
Maslo ghí – všestranný pomocník nielen v kuchyni
Prepustené maslo je zdrojom dôležitých živín, je vhodné na varenie, pečenie i vyprážanie pri vysokých teplotách a môžu ho konzumovať aj tí, ktorí trpia intoleranciou laktózy.
Repkový olej je univerzálny. Kde a prečo ho použiť?
Hlavnými pozitívami repkového oleja je ideálny pomer omega-3 a omega-6 tukov, obsah viacerých vitamínov, univerzálna chuť a vysoký bod zadymenia.