Odľahči telo a nakopni spaľovanie za 28 dní v REŠTART VÝZVE

Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?

Diéty s vysokým obsahom bielkovín sú stále populárne, pretože človek pomerne ľahko schudne a netrpí hladom. Je však ich účinok trvalý a ako vplývajú na zdravie? 

Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?
14. OKT 2016

Vysokoproteínové diéty sú založené na vyššom podiele bielkovín v strave v porovnaní s tukmi a sacharidmi. Čiže chudnúci sa snažia prijímať hlavne kvalitné druhy proteínov a veľa zeleniny. Nevyhnutnosťou je dôsledné dodržiavanie pitného režimu. Príjem tukov a sacharidov je obmedzený. V dôsledku takéhoto stravovania človek pomerne rýchlo stráca kilá  a nepociťuje nepríjemný hlad. To sú hlavné dôvody, prečo sú vysokoproteínové diéty pre ľudí lákavé.

Už menej sa hovorí o ich negatívach – po návrate k normálnej strave sa človek spravidla vráti na pôvodnú alebo vyššiu váhu, zvýšený príjem proteínov zaťažuje ľadviny i pečeň, zvyšuje sa riziko vzniku osteoporózy kvôli väčším množstvám vápnika vylúčeného prostredníctvom moču a niektorí odborníci tiež upozorňujú na narušenie acidobázickej rovnováhy.

Čo si o diétach s vysokým množstvom proteínov myslia odborníci?

Júlia Rašlová, skúsená odborníčka na výživu, sa pozerá na zdravé stravovanie z dlhodobého hľadiska, čiže vysokoproteínové diéty do tohto konceptu nezapadajú, ale priznáva, že môžu byť pomocníkom pri chudnutí. „Treba sa vždy opýtať, či sa takýmto spôsobom dokážeme stravovať celý život. Viac-menej, čo som odpozorovala vo svojom okolí, takto sa stravujú hlavne mladí ľudia, ktorí majú pravidelný pohyb a majú možnosť túto stravu dodržiavať. Ak však vezmeme do úvahy model 40-ročnej ženy, bežne pracujúcej, ktorá nemá čas pravidelne cvičiť, pri vylúčení všetkých sacharidov môže mať krásne výsledky v chudnutí. Otázkou je, či je schopná dodržiavať tento stravovací režim celý život. Pokiaľ nie, automaticky priberie späť,“ hovorí odborníčka a dodáva, že z každej diéty možno schudnúť, problém býva však s udržaním hmotnosti. „Myslím si, že pokiaľ v strave dokážeme dodržiavať pravidlá a konzumovať jedlo s mierou, dokážeme s rozumom nielen schudnúť, ale i nepribrať,“ dodáva.

Radoslav Cabúk sa venuje nielen zdravej strave, ale je aj fitnes trénerom. Priznáva, že sám sa týmto štýlom stravoval a odporúčal ho aj svojim klientom, čiže vysokoproteínové diéty má vyskúšané aj na vlastnej koži. „Dobré je, že po nich nastáva pomerne rýchly úbytok na váhe, čo je radosť pre ľudí. Problém je, že ten úbytok nastáva najmä zo svalov. Človek sa pri nich cíti veľmi unavený, vyčerpaný a nedajú sa dlhodobo udržať. Postup je asi takýto – pomerne za krátky čas, v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov, schudnete, niektorí dokonca výrazne schudnú. Následne sa vyhladovaní a unavení z tejto diéty tešia, že skončila a vrátia sa na pôvodnú hmotnosť, alebo sa nevyhnú jojo efektu. Česť výnimkám, sú aj takí, ktorí si váhu udržia, ale to je menšie percento. Mám vlastnú skúsenosť i skúsenosť s mojimi klientmi, že jojo efekt, bohužiaľ, nastane. Nehovoriac o tom, že ak telo nemá dostatok sacharidov ani tukov, premení na glukózu bielkoviny, takže ste na tom v konečnom dôsledku rovnako, ako keby ste konzumovali sacharidy. Takže, ak sa potrebuje do niekoľkých týždňov dostať do vysnívanej veľkosti šiat, skúste to (je tu, ale mnoho ďalších negatív). Ak chcete byť trvalo štíhli a zdraví, prejdite na stravu založenú prevažne na tukoch,“ radí fitnes tréner.

Chcete sa dozvedieť o jednotlivých štýloch stravovania viac? Dávame vám do pozornosti knihu Zdravé rýchlovky, ktorej spoluautormi sú aj Júlia Rašlová a Radoslav Cabúk. Okrem toho v nej nájdete množstvo ďalších zaujímavých tém a hlavne pestrú škálu zdravých a veľmi chutných receptov, ktoré sú hotové do 30 minút. 

zdravé rýchlovky

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Sacharidy sú minulosť. lepším zdrojom energie sú tukySacharidy sú minulosť. Lepším zdrojom energie sú tuky!

Ak budete v jedálničku sacharidy dlhodobo držať na minime, prídu neodolateľné chute na sladké a únava. Alebo je to úplne naopak? Spýtali sme sa dvoch odborníkov na výživu. 

 

Karnitín vám pomôže pri chudnutí, ale nie vždyKarnitín vám pomôže pri chudnutí, ale nie vždy

Mnohí tí, ktorí chudnú, či športujú, nedajú na karnitín dopustiť – pomáha spaľovať podkožný tuk, podporuje športový výkon, znižuje produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch a očisťuje.

 

Ako telu zabezpečiť dostatok proteínov?Ako telu zabezpečiť dostatok proteínov?

Bielkoviny sú potrebné pre rast a obnovu telesných tkanív. Predstavujú základ pre kosti, kožu, svaly, enzýmy i hormóny. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vysokoproteínové diéty – zbraň na tuky, alebo hazard so zdravím?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2081
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.